Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-09, 10:00 Autor: PAP/Bogusław Kalisz

Prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie gróźb pod adresem działaczy MN

24-latka oskarżyła rówieśnika o gwałt. Prokuratura stawia zarzuty [fot. A. Pospiszyl]
24-latka oskarżyła rówieśnika o gwałt. Prokuratura stawia zarzuty [fot. A. Pospiszyl]
Zdjęcie ilustracyjne foto: Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu
Zdjęcie ilustracyjne foto: Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu
Prokuratura Rejonowa w Opolu zawiesiła śledztwo w sprawie gróźb, jakie latem tego roku otrzymali działacze trzech organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce. Jak powiedział Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, śledczy czekają na odpowiedź partnerów z Francji.
Na początku czerwca 2022 roku na skrzynki mailowe trzech organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce wpłynął list zawierający jednoznaczne groźby w języku polskim i niemieckim pod adresem działaczy tych organizacji oraz drastyczne zdjęcia.

Doniesienie do prokuratury złożyły równolegle trzy organizacje mniejszościowe: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Niemców na Śląsku Opolskim i Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Prokuratura Rejonowa w Opolu wszczęła śledztwo pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa określonego w art. 119 i 256 kodeksu karnego, które za stosowanie bezprawnej groźby wobec grupy osób z powodu jej przynależności narodowej i publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych przewidują karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Jak dowiedział się PAP, śledztwo zawieszono. Powodem jest długi czas oczekiwania na odpowiedź strony francuskiej, do której prokuratorzy z Opola zwrócili się o wsparcie w znalezieniu autora gróźb w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

- Niektóre procedury w ramach współpracy międzynarodowej mogą się przeciągać. Nie oznacza to w żadnym stopniu, że zrezygnowaliśmy z poszukiwania sprawcy lub sprawców - powiedział.

Wiadomości z regionu

2023-01-31, godz. 17:40 ZOL w Głogówku do remontu. Obiekt zyska większą efektywność energetyczną Modernizację przejdzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Głogówku. Zastrzeżenia związane z zakresem inwestycji miał konserwator zabytków. Obiekt ten zbudowano… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Deficyt i wydatki zwiększone. Radni sejmiku województwa przyjęli korektę budżetu na 2023 rok Radni sejmiku województwa opolskiego przyjęli korektę budżetu na 2023 rok. Zgodnie z zapowiedziami deficyt w tym roku wzrośnie do niemal 27 milionów złotych… » więcej 2023-01-31, godz. 16:05 Chciał ukraść damską torebkę, po kilkunastu minutach siedział w radiowozie W kilkanaście minut policjanci z Praszki zatrzymali mężczyznę, który napadł na kobietę w centrum Rudnik. Kilka dni temu wieczorem 35-letni mieszkaniec województwa… » więcej 2023-01-31, godz. 15:34 Opole: 14-latek zamieszany w oszustwo metodą "na policjanta". Seniorka odzyskała 50 tys. złotych 14-latek zamieszany w oszustwo seniorki. Kobieta metodą 'na policjanta' mogła stracić ponad 50 tys. złotych oraz biżuterię. Przestępcy dwukrotnie zadzwonili… » więcej 2023-01-31, godz. 14:48 "Priorytety zupełnie się zmieniły". Wizyta konsula generalnego Ukrainy w Opolu Stanowisko objął rok temu, ale dopiero dziś (31.01) dotarł z wizytą do Opola. Najpierw u wojewody, potem u marszałek regionu gościł Konsul Generalny Ukrainy… » więcej 2023-01-31, godz. 13:37 Policyjny pościg ulicami Kluczborka. Sceny jak z filmu sensacyjnego! Mamy nagranie Kluczborska policja udostępniła nagranie z pościgu pirata drogowego. Jak już informowaliśmy, do zdarzenia doszło w miniony czwartek (26.01) tuż przed 20:00… » więcej 2023-01-31, godz. 12:47 Opolskie zaczyna huczne świętowanie 25-lecia obrony województwa Sejmik województwa jednogłośnie przyjął uchwałę za rezolucją uczczenia 25. rocznicy obrony województwa opolskiego przez mieszkańców. Tym samym radni… » więcej 2023-01-31, godz. 11:49 Szansa dla poszkodowanych w wypadkach. W USK operują już miednice po urazach -Zamiast cięcia na 2/3 obwodu miednicy, wystarczy takie tuż nad spojeniem łonowym. Zespół ortopedów USK w Opolu dołączył do wąskiego grona lekarzy operujących… » więcej 2023-01-31, godz. 11:43 Uwaga na oszustów! MCŚ w Opolu przypomina o zasadach wywiadów "węglowych" Pracownicy Miejskiego Centrum Świadczeń zawsze mają przy sobie identyfikator oraz pisemne upoważnienie prezydenta do przeprowadzania wywiadu - przypomina szefowa… » więcej 2023-01-31, godz. 10:48 "Mamy na celu przede wszystkim rozwój gospodarczy, prospołeczny". Katarzyna Czochara o budżecie państwa - Nasz budżet jest prospołeczny, to budżet, który dba o obywatela i obronność kraju - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »