Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-12-07, 18:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dom Matki i Dziecka w Opolu Grudzicach przeszedł kompleksowy remont [ZDJĘCIA]

Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Dom Matki i Dziecka w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Zakończył się remont Domu Matki i Dziecka w Opolu. O tym, że placówka wymaga rozbudowy, mówiło się od 2011 roku. Po tzw. baraku, w którym przeciekał dach i pękały ściany, nie ma już śladu. Powstały nowoczesne sale i pracownie, a sam budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zainwestowano też w nowoczesne panele fotowoltaiczne i ekologiczne rozwiązania.
- Było to nasze wielkie marzenie, ponieważ w starym budynku nie mieliśmy szans już funkcjonować - mówi Beata Balicka-Grabowska, dyrektor biura Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. - Dom został rozbudowany o prawie drugą taką samą część jaka była. Są tutaj sale terapeutyczne, sale gimnastyczne, wyposażenie typu pralnia, suszarnia, które służą naszym mieszkankom na co dzień. Mamy też sale wykładowe, sale edukacyjne. Zrobiła nam się teraz większa przestrzeń.

- Zawsze mi się marzyło, żeby było coś takiego, żeby mamy i dzieci mogły poćwiczyć. Mamy m.in. piłki gimnastyczne, które przekazała nam położna, bieżnię sponsorowaną przez pracowników banku, materac czy maty do ćwiczeń - dodaje siostra Marianna, Ewa Lyga, dyrektor Domu Matki i Dziecka w Opolu.

W placówce mieszka zwykle ponad 20 matek i dzieci. Jedną z nich jest pani Kataryna, która w 8. miesiącu ciąży uciekała z ogarniętej wojną Ukrainy. - Jechałam do Polski z jedną walizką, nic nie miałam ze sobą. Urodziłam już w tym domu 1 kwietnia. Mój syn ma na imię Oskar i mieszkamy już tutaj ponad 8 miesięcy. To dla nas duża pomoc, ale bardzo chcę wrócić do Ukrainy, ale jeszcze się boimy, bo tam jest bardzo niebezpiecznie.

Remont był możliwy dzięki dofinansowaniu i pożyczce z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji to 3 miliony 400 tysięcy złotych, z czego 900 tysięcy to wkład własny fundacji.

W przyszłym roku Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia będzie świętować 30-lecie działalności. Przez ten czas schronienie w Domu Matki i Dziecka w Opolu znalazło 1700 kobiet ze swoimi pociechami.
Beata Malicka-Grabowska, siostra Marianna
Pani Kataryna

Wiadomości z regionu

2023-02-09, godz. 13:27 Wypadek na obwodnicy Białej. DW 414 jest zablokowana Zderzenie busa i osobówki na obwodnicy Białej, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 414. Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu informuje, że trwa akcja… » więcej 2023-02-09, godz. 11:50 Rusza przebudowa ulicy Krapkowickiej w Opolu. Finał prac wiosną 2024 roku [ZDJĘCIA, FILM] Plac budowy przekazany, można ruszać z pracami. Po wielu miesiącach oczekiwań drogowcy wchodzą na ulicę Krapkowicką w Opolu. Roboty mają ruszyć na przełomie… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Najemca kontra właściciel mieszkania. Kto w tym sporze ma większe prawa [INTERWENCJA] Spór o czynsz w wynajmowanym mieszkaniu w jednej z kamienic w podopolskim Prószkowie. Do Radia Opole zgłosiła się słuchaczka, która wynajmuje tam mieszkanie… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 Który wariant zadowoli wszystkich mieszkańców? Wójt Florian Ciecior o obwodnicy Lędzin - Obwodnica Lędzin jest bardzo potrzebna, mieszkańcy od kilkunastu lat czekają na tę inwestycję, ponieważ przez centrum miejscowości przebiega droga krajowa… » więcej 2023-02-09, godz. 08:55 W Zawadzkiem ruszyły konsultacje społeczne w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji Jesteś mieszkańcem gminy Zawadzkie? Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2023-2030. » więcej 2023-02-09, godz. 07:45 Komornik zlicytuje brzeską Willę Löbecka. To szansa na znalezienie poważnego inwestora [ZDJĘCIA] Kolejny brzeski zabytek ma szansę odzyskać dawną świetność. Willa Löbecka, która od lat popada w ruinę, trafi wkrótce na komorniczą licytację. » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Prudnik: paradoksalnie niekorzystne trendy demograficzne sprzyjają rodzicom maluchów Spadek urodzeń i ubytek ludności powodują, że podczas nadchodzącego naboru nie zabraknie miejsc w prudnickich przedszkolach. Liczba dzieci kwalifikujących… » więcej 2023-02-08, godz. 21:45 Gorąca dyskusja na spotkaniu o obwodnicy Lędzin. "Rozmowa o nowym przebiegu drogi zawsze jest trudna" Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się popołudniowe spotkanie informacyjne w sprawie planowanej budowy obwodnicy Lędzin obok Opola. » więcej 2023-02-08, godz. 20:30 Zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki. Dzieci ze spektrum autyzmu przybywa Wzrasta liczba wydawanych orzeczeń, które mówią o spektrum autyzmu. Jak podkreślają eksperci wpływ na to mają zmiany cywilizacyjne, ale też rozwój diagnostyki… » więcej 2023-02-08, godz. 20:05 Radio Opole wśród nagrodzonych. Wojewoda przyznał statuetki za "Patriotyzm w Myśli i Działaniu" Radio Opole docenione. Po raz pierwszy w historii wojewoda opolski podsumował wydarzenia, projekty i inicjatywy patriotyczne zrealizowane w ubiegłym roku przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »