Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-29, 21:10 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie"

Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" [fot. Fabian Miszkiel]
Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" [fot. Fabian Miszkiel]
Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" [fot. Fabian Miszkiel]
Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" [fot. Fabian Miszkiel]
Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów "Akces" laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Za nami VI Gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie", podczas której doceniono społeczników i podmioty ekonomii społecznej wyróżniające się działalnością na rzecz innych w naszym regionie.
Społecznikiem roku został Marcin Grabuńczyk z Głubczyc, prezes zarządu stowarzyszenia "Aktywni". - To dla mnie duże wyróżnienie, które motywuje do dalszej pracy, jeszcze głębszej. Tak naprawdę działam od dzieciństwa, ale już po studiach bardziej ze stowarzyszeniami. Działamy głównie na integrację społeczeństwa lokalnego, ale łączymy też pokolenia od dzieci i młodzieży, po seniorów. Oprócz tego próbujemy robić warsztaty poetyckie, plenery, a teraz przed nami spotkanie z Mikołajem.

Podmioty ekonomii społecznej nagrodzono w trzech kategoriach: reintegracja, zespół i lokalność. W tej ostatniej nagrodę laureata dla Stowarzyszenia Animacji Lokalnej "ARKONA" odebrała Anna Jurczyk-Miżejewska.

- Aktualnie skupiamy się na promocji produktu turystycznego "Szlak czarownic", robimy też mnóstwo projektów dla społeczności lokalnych - mówi. - Aktywizujemy głównie osoby bezrobotne i takie, które mają problemy na rynku pracy, również osoby, które niekoniecznie potrafią sobie te pracę znaleźć. Jeżeli tworzymy miejsca pracy, to staramy się, żeby to były mądre miejsca pracy z sensem, żeby one w jakiś sposób wpływały na rozwój społeczności i naszego małego miasta Byczyna.

- Należy pokazywać faktyczne autorytety i osoby, które są z pasji i serca zaangażowane w różne organizacje pozarządowe i fundacje - mówi Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego urzędu marszałkowskiego.

- To jest pewien przykład dla wszystkich tych, którzy swoje życie wiążą z taką aktywnością społeczną. Bo aktywność społeczna to jest przede wszystkim życie wśród ludzi. Co roku mamy więcej zgłoszeń i kapituła ma coraz trudniejsze zadanie, żeby wybrać laureatów.

- Nazwa gali "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" uświadamia nam, jak ogromny potencjał jest w naszym województwie i jak wspaniałych mamy ludzi - dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Nagrodę Specjalną Redakcji Monitora Przedsiębiorczości Społecznej i tytuł specjalny "Przedsiębiorca Społeczny 2021 Roku" przyznano Spółdzielni Socjalnej "Parasol" z Nysy.
Marcin Grabuńczyk
Anna Jurczyk-Miżejewska
Barbara Kamińska, Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2023-01-28, godz. 21:30 "Żeby młodzi poczuli odpowiedzialność za nasz region". Spotkanie przedstawicieli OKOOP-u Chcą przypomnieć o zdarzeniach, które doprowadziły do tego, że jesteśmy województwem opolskim i przekazać pałeczkę młodemu pokoleniu. 25 lat temu rozpoczęła… » więcej 2023-01-28, godz. 20:17 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Uwaga na śliskie nawierzchnie Do dwóch kolizji doszło dzisiaj (28.01) późnym popołudniem na drogach krajowych. » więcej 2023-01-28, godz. 20:00 Gmina Strzelce Opolskie wraz z parafią organizują warsztaty zimowe. Niebawem ruszają zapisy Bezpłatne warsztaty zimowe odbędą się niebawem w Strzelcach Opolskich. Jak co roku gmina wraz z parafią św. Wawrzyńca podczas ferii organizuje zajęcia… » więcej 2023-01-28, godz. 19:30 Uczą się taktyki, strzelania i pierwszej pomocy. Szkolenie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [ZDJĘCIA] Uczestnicy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej uczą się żołnierskiego rzemiosła. Na poligonie wojskowym w Opolu… » więcej 2023-01-28, godz. 18:00 Tutaj żyje się dobrze. W gminie Jemielnica przybywa osób powyżej 90 roku życia Czterdziestu czterech mieszkańców gminy Jemielnica widnieje w ewidencji jako osoby, które ukończyły co najmniej 90 lat. Jak mówi wójt Marcin Wycisło to… » więcej 2023-01-28, godz. 17:00 Miłośnicy zimowych biegów nie zawiedli. "Zmrożona połówka" w Turawie przyciągnęła tłumy Chłodna aura była dla nich tylko zachętą do aktywności fizycznej. 350 osób pojawiło się na starcie biegów crossowych organizowanych nad dużym jeziorem… » więcej 2023-01-28, godz. 16:10 Śmiertelny wypadek w Kędzierzynie-Koźlu. Droga między Cisową a Łąkami Kozielskimi jest zablokowana Mimo prowadzonej reanimacji nie udało się uratować mężczyzny, który z nieustalonych przyczyn uderzył w drzewo na ul. Aleksandra Fredry w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2023-01-28, godz. 16:00 Ferie w Opolu. Oferta MOSiR-u i biblioteki Na sportowo i z ciekawą książką będą mogli spędzić ferie zimowe uczniowie w Opolu. Już można zapoznać się z ofertą Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2023-01-28, godz. 14:15 Wybuch pieca w Kolonowskiem. W akcji sześć zastępów straży Do wybuchu pieca centralnego ogrzewania doszło dziś (28.01) w domu jednorodzinnym w Kolonowskiem. W budynku przebywała jedna osoba, której nic się nie st… » więcej 2023-01-28, godz. 14:00 Rada Najwyższa Ukrainy nagrodzi posła Witolda Zembaczyńskiego za pomoc w czasie wojny Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński otrzyma medal 'Honor et gloria' od Rady Najwyższej Ukrainy. To wyróżnienie za niesioną pomoc naszym wschodnim sąsiadom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »