Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-23, 17:39 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Używane komputery zyskają drugie życie i posłużą osobom niepełnosprawnym

Przekazanie komputerów przez NBP [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przekazanie komputerów przez NBP [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przekazanie komputerów przez NBP [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Przekazanie komputerów przez NBP [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kilkanaście komputerów trafiło do Zakładów Aktywności Zawodowej w regionie. To dar od opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, który cyklicznie musi wymieniać sprzęt ze względów bezpieczeństwa.
- To relatywnie dobre komputery, które mają bardzo dobre parametry - mówi Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. - Te komputery mają dwa lub trzy lata. To już druga taka akcja. Chcemy przede wszystkim pomagać, a drugą taką przyczyną jest to, że jako NBP chcemy dbać o ekologię. Ponieważ ten sprzęt wtedy nie idzie do utylizacji, nikomu nie zalega, ale jest w dalszym ciągu wykorzystywany.

- Zachęcamy też inne firmy i instytucje, aby zastanowiły się, czy w ten sposób nie przekazać sprzętu do tych organizacji, które zawsze potrzebują sprzętu, szczególnie komputerowego - dodaje Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Otrzymany sprzęt będzie nam służyć w dwóch pracowniach - w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Zakładzie Aktywności Zawodowej - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. - To dwie jednostki, w których ten sprzęt jest najstarszy i wymaga wymiany. Te komputery trafią bezpośrednio do osób z niepełnosprawnością, na których będą pracować albo tej pracy się będą uczyć - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

- Mieliśmy już okazję korzystać z komputerów bardzo dobrej jakości, które tak naprawdę dostały nowe życie. Nasi podopieczni w sekcji informatycznej mogą podnosić swoje kompetencje i pracować zawodowo - dodaje Aleksander Bugla, reprezentujący ZAZ w Nysie.

Wśród obdarowanych organizacji znalazł się także ZAZ w Kluczborku.

Oprócz komputerów Narodowy Bank Polski przekazał organizacjom sprzęt biurowy. Przypomnijmy, że w ramach współpracy z PFRON w holu banku organizowane są regularne wystawy prac osób niepełnosprawnych.
Paweł Frącz, Łukasz Żmuda
Małgorzata Jagieluk, Aleksander Bugla

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej 2023-02-04, godz. 18:00 Anna Dymna w Opolu. Fundacja L'Arche zaprasza na debatę społeczną Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu organizacja zaprasza na debatę społeczną do… » więcej 2023-02-04, godz. 17:20 Trenuj z wojskiem w ferie. Tłumy chętnych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczą strzelać, rzucać granatem i jak walczyć wręcz. Ponad stu ochotników wzięło udział w zimowym szkoleniu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:20 "Kraina Zdrowia Dzieci". Toyota Park stał się na chwilę największą przychodnią dziecięcą Budynek Toyota Park w Opolu na kilka godzin stał się największą przychodnią dla dzieci w regionie. Trwa akcja NFZ organizowana pod hasłem 'Kraina Zdrowia… » więcej 2023-02-04, godz. 13:49 Pożar mieszkania na osiedlu AK w Opolu. Jest komunikat spółdzielni Jedna osoba ucierpiała w pożarze mieszkania na czwartym piętrze bloku przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu. Do zdarzenia doszło dzisiaj (04.02) przed godziną… » więcej 2023-02-04, godz. 13:30 Startuje kolejna edycja "Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina". W puli 150 tys. złotych 150 tys. złotych zaplanował gogoliński samorząd na inwestycje w ramach tegorocznej edycji 'Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina'. To projekt wzorowany na… » więcej 2023-02-04, godz. 13:15 Wodzenie niedźwiedzia w Kadłubie. "Niesiemy pomyślność" W Kadłubie w powiecie strzeleckim od rana trwa wodzenie niedźwiedzia. Grupa przebierańców przemierza wioskę i rozwesela mieszkańców. Najważniejszym bohaterem… » więcej 2023-02-04, godz. 11:55 Trwa modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Opolu Będzie nie tylko ładniej, ale też cieplej. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Wodociągowej w Opolu zmienia się nie do poznania. Trwa wielka modernizacja… » więcej 2023-02-04, godz. 11:00 Studniówka z Radiem Opole. Dzisiaj bawią się maturzyści opolskiego Elektryczniaka Kolejny weekend zabaw studniówkowych z Radiem Opole. Dzisiaj (04.02) na bal wybierają się maturzyści z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »