Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-22, 17:06 Autor: Monika Matuszkiewicz

Dla leczenia pacjentów, dla kształcenia studentów. W USK uruchomiono Centrum Badań i Innowacji [ZDJĘCIA, FILM]

Otwarcie Centrum Naukowo-Badawczego USK w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Otwarcie Centrum Naukowo-Badawczego USK w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Pacjenci mogą już korzystać z Centrum Badań i Innowacji USK w Opolu. Placówka została dziś (22.11) oficjalnie oddana do użytku. W ramach centrum działają dwa ośrodki. To Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa. Nowa jednostka ma nie tylko przyczynić się do kompleksowego wsparcia naukowców, ale też do nowoczesnych metod leczenia pacjentów.
- W 2020 roku rozpoczęliśmy prace koncepcyjne nad tym projektem, rok później podpisaliśmy umowę z wykonawcą, a dziś czekamy na pacjentów - mówi Dariusz Madera, dyrektor USK w Opolu.

- Sprzęt medyczny, który tutaj trafił do ośrodka, jest tym sprzętem typowo przeznaczonym do centrów naukowo-badawczych, do prowadzenia badań klinicznych. Mamy tomograf, rezonans trzyteslowy. To są urządzenia, które pozwalają nam realizować badania w sposób dokładniejszy. Nasi specjaliści będą dużo więcej widzieć niż w takich klasycznych sprzętach stosowanych w szpitalach.

- My tutaj będziemy obsługiwać projekty badań medycznych, w szczególności badań klinicznych, które już się toczą w szpitalu - dodaje Antonina Dziedzic-Danel, koordynator centrum badań klinicznych.

- Badania leków, wyrobów medycznych, czy terapii, które do nas trafiają. Przychodzą sponsorzy komercyjni, firmy farmaceutyczne. Chcemy te projekty, badania jeszcze lepiej realizować, w komfortowych warunkach dla pacjenta oraz dla lekarzy, żeby wizyty odbywały się w dobrej, nowoczesnej infrastrukturze. Drugi komponent to badania kliniczne, medyczne, inicjowane przez samych badaczy. Wtedy jest szansa, że zajmą się oni problemami terapeutycznymi, którymi nie interesują się na przykład duże firmy farmaceutyczne, więc tutaj jest to na pewno z korzyścią dla pacjenta.

- Oprócz tych chorób cywilizacyjnych, czyli schorzeń związanych z sercem, układem krążenia, zajmiemy się też chorobami związanymi ze starzeniem się. Pacjent będzie rekrutowany albo w ramach badań klinicznych, albo w ramach diagnostyki - podkreśla profesor kardiochirurgii Marek Cisowski, dyrektor Centrum Naukowo-Badawczego.

- My będziemy tutaj prowadzić również programy profilaktyczne. Chcemy utworzyć ofertę w kierunku zakładów pracy, żeby przede wszystkim badać te choroby związane z wykonywaną pracą. W tym kierunku będziemy też prowadzić diagnostykę, żeby w jakiś sposób dać korzyści również szeroko rozumianemu społeczeństwu całego regionu.

- To centrum nie mogłoby powstać, gdyby nie dobra współpraca szpitala ze środowiskiem akademickim, zwłaszcza naszym opolskim, ale też innymi placówkami medycznymi - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

- Od początku było podpisane porozumienie o współpracy. Nasi studenci kształcą się już we wszystkich szpitalach wojewódzkich oraz powiatowych na swoim kierunku lekarskim. Centrum naukowo-badawcze tak naprawdę jest dedykowane dla wszystkich. Jeżeli mówimy, że jest ono dedykowane chorobom kręgosłupa, to mamy szpital rehabilitacyjny w Kup, Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, mamy oddziały ortopedii, chirurgiczne, więc tak naprawdę tutaj każdy znajdzie swoje miejsce.

Z Centrum Badań i Innowacji USK będą korzystać również studenci kierunku lekarskiego UO. Dodajmy, że całkowity koszt budowy dwóch ośrodków to niemal 40 milinów złotych, z czego blisko 9 milionów pochodzi z budżetu państwa w ramach grantu z Agencji Badań Medycznych. Ponadto niemal 16 milionów 400 tysięcy złotych przekazał urząd marszałkowski z pieniędzy unijnych, a ponad 2 miliony 400 tysięcy złotych to dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Dariusz Madera
Antonina Dziedzic-Danel
Marek Cisowski
Andrzej Buła
Otwarcie Centrum Naukowo-Badawczego USK w Opolu

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »