Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-21, 19:23 Autor: Monika Matuszkiewicz

"To jest przede wszystkim święto wspólnoty diecezjalnej". Za nami 50-lecie diecezji opolskiej

50-lecie diecezji opolskiej oficjalnie rozpoczęte [fot.M.Matuszkiewicz]
50-lecie diecezji opolskiej oficjalnie rozpoczęte [fot.M.Matuszkiewicz]
Uroczysta msza święta i prawykonanie "Mszy Jubileuszowej" z okacji 50-lecia Diecezji Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Uroczysta msza święta i prawykonanie "Mszy Jubileuszowej" z okacji 50-lecia Diecezji Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zakończyły się oficjalne obchody złotego jubileuszu diecezji opolskiej. Był to czas nabożeństw, wielu spotkań z mieszkańcami oraz pielgrzymek dekanalnych. Nie zabrakło też odznaczeń dla tych najbardziej zasłużonych dla diecezji. Podczas roku jubileuszowego biskupi starali się odwiedzić różne miejsca naszego regionu i porozmawiać z wiernymi.
- Obchody rozpoczęliśmy od katedry opolskiej i odpustu katedralnego ku czci Matki Bożej Opolskiej. Byliśmy również na Górze św. Anny - mówi ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii diecezjalnej.

- Podczas tej procesji ze świecami obecny był prymas Polski, który także włączył się w nasze obchody. Jubileusz był również obchodzony podczas odpustu w Kamieniu Śląskim, czy też 1 maja w Jemielnicy, gdzie tradycyjne odbywa się Święto Rodzinny. Takim elementem jubileuszowym było też spotkanie młodzieży.

- W tym świętowaniu nie chcieliśmy się skupiać tylko na administracji, instytucji, czy pewnej struktury kościelnej - dodaje ks. Kobienia.

- To jest przede wszystkim święto naszej wspólnoty diecezjalnej, bo diecezją w pierwszym rzędzie jesteśmy my - wszyscy wierzący. To ludzie, wierni, przyjeżdżali do katedry, to oni byli honorowani różnymi dyplomami i gromadzili się na modlitwie. To było istotą. My jako wierni cieszymy się, że mamy swoją taką wspólnotę diecezjalną, w której czujemy się dobrze, bo ona rozumie nasze potrzeby i kierowana jest przez biskupów, którzy rozumieją jak nas prowadzić.

Przypomnijmy, że diecezja opolska ustanowiona została 28 czerwca 1972 przez papieża Pawła VI. Najpierw włączona była do metropolii wrocławskiej, a potem do katowickiej.
ks. Joachim Kobienia 1
ks. Joachim Kobienia 2

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej 2023-03-24, godz. 11:15 "To rewolucja, jeśli chodzi o kardiologię". Setny zabieg wszczepienia pompy Impella w USK Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonali setny zabieg wszczepienia pompy Impella. To urządzenie wspomagające krążenie u najciężej… » więcej 2023-03-24, godz. 10:00 Pięć pomysłów na ul. Krakowską w Opolu, zwycięzców poznamy po weekendzie Pięć projektów wpłynęło do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania ulicy Krakowskiej w Opolu. » więcej 2023-03-24, godz. 08:00 Uchodźcy z Ukrainy, mimo dodatkowej odpłatności, pozostają w Głuchołazach Uchodźcy z Ukrainy nie opuszczają Głuchołaz po wprowadzeniu odpłatności dla przebywających w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania. Od marca muszą partycypować… » więcej 2023-03-24, godz. 07:00 Nie mają swoich pieniędzy, ale wiedzą, jak być świadomym konsumentem Choć mają dopiero 4 lub 5 lat, już wiedzą, o czym należy pamiętać podczas zakupów, a także co robić z niedziałającymi zabawkami. Mowa o przedszkolakach… » więcej 2023-03-24, godz. 07:00 Potrzebne ryż, makaron, słodycze. Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności Ruszyła Wielkanocna Zbiórka Żywności w 71 sklepach całego województwa opolskiego. Dzisiaj (24.03) i jutro (25.03) będzie można pozostawić produkty w specjalnych… » więcej 2023-03-23, godz. 21:00 Logistycy organizują zbiórkę rowerów. To akcja charytatywna Stary rower może dostać drugie życie - przekonują żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. W piątek (24.03) przed bramą jednostki przy ul. Domańskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »