Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-14, 18:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Rozwój, obrona ojczyzny, ale też adrenalina. Ochotnicy garną się do dobrowolnej służby wojskowej [ZDJĘCIA]

Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Nabór na szkolenie 120 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [fot. Maciej Marciński]
Coraz więcej ochotników zgłasza się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ostatnie w tym roku wcielenie elewów zorganizowano w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej oraz w 1. Pułku Saperów w Brzegu. Kandydaci na żołnierzy zostali umundurowani, skoszarowani i od jutra będą mogli poznawać zasady wojskowego rzemiosła.
- Na 28-dniowe szkolenie podstawowe zgłosiły się 123 osoby - mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. - Pełną parą trwa proces przyjęcia ich na ewidencję jednostki wojskowej. Żołnierze idą na halę sportową, gdzie mamy rozwinięty duży punkt przyjęcia. Tam już dokładnie weryfikowana jest dokumentacja, panowie jeżeli muszą udają się do punktu fryzjerskiego, a potem wszyscy udają się na magazyn mundurowy, tam zostają umundurowani, wyekwipowani, a następnie udają się do miasteczka kontenerowego, gdzie będą zakwaterowani.

Szkolenie podstawowe zakończy przysięga wojskowa 11 grudnia i egzamin końcowy. Jego wynik umożliwi uczestnictwo w 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym.

- Jako wojsko gwarantujemy stabilność zawodową - zwraca uwagę ppłk Arkady Smoliński, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Opolu. - Dodatkowo oferujemy 4560 złotych miesięcznie dla kandydata, który wstąpi w nasze szeregi. Teraz elewi przygotowują się do przysięgi, poznają rzemiosło wojskowe poprzez regulaminy, taktykę i wychowanie fizyczne. Dzień będą zaczynać od 5:45, czyli pobudką i zaprawą fizyczną.

- Osoby, które się do nas zgłosiły nauczą się strzelać, korzystać z ekwipunku wojskowego, z indywidualnego wyposażenia żołnierza. Do tego nauczą się korzystać z podstaw łączności, nauczą się maszerować i poznają dyscyplinę wojskową - dodaje kpt. Płuciennik.

Kandydaci na przyszłych żołnierzy zgodnie podkreślają, że jedną z motywacji przyjścia do wojska jest możliwość rozwoju.

- Mój ojciec służył w marynarce i to był kolejny powód, który mnie zachęcił - mówi Dominik z Kędzierzyna-Koźla. - Chęć samorozwoju i obrony ojczyzny w trudnych czasach. Wynagrodzenie to taki bonus do tego.

- Mam 29 lat i od zawsze chciałam służyć. Stwierdziłam, że to jest ten czas i ta chwila, że spróbuję i pójdę. Żeby bronić ojczyzny, ale jest to też zawód taki, który daje trochę adrenaliny, którą lubię - dodaje Barbara z powiatu limanowskiego w Małopolsce.

- W przypadku czasu, który nie będzie pokojowy bycie przeszkolonym jest na pewno dużo lepszą opcją - mówi Gabriel z województwa śląskiego.

- Chciałabym sprawdzić się przez te 28 dni i jeśli będzie fajnie to kontynuować przygodę z wojskiem - dodaje Natalia z Zamościa.

Od 21 maja, kiedy ruszył nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej chęć przystąpienia zgłosiło dotąd 400 mieszkańców naszego regionu. Szczegółowe informacje o tej i innych formach służby można znaleźć na stronie www.zostanzolnierzem.pl/.
kpt. Piotr Płuciennik
ppłk Arkady Smoliński, kpt. Piotr Płuciennik
elewi
Relacja w magazynie "Reporterskie tu i teraz" [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »