Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-13, 18:36 Autor: Daniel Klimczak

Św. Marcin ponownie przejechał ulicami Kup [ZDJĘCIA]

Św. Marcin przejechał ulicami Kup
Św. Marcin przejechał ulicami Kup
Św. Marcin przejechał ulicami Kup
Św. Marcin przejechał ulicami Kup
Św. Marcin przejechał ulicami Kup
Św. Marcin przejechał ulicami Kup
Korowód ze świętym Marcinem ponownie przeszedł ulicami Kup. W ten sposób mieszkańcy miejscowości nawiązali do górnośląskich tradycji i uczcili świętego, którego wspomnienie przypadało w kościele w piątek (11.11).
- To już będzie 6. albo 7. raz, jak organizujemy taki przemarsz. Tradycyjnie, jak to się odbywa w wielu miejscowościach na Śląsku Opolskim, chcemy uczcić święto św. Marcina. Chcemy podtrzymać tradycję, jaka tutaj była. Trzeba się bawić, trzeba dzieci angażować w to życie społeczne wokół nas - tłumaczy jedna z organizatorek wydarzenia, a zarazem przewodnicząca DFK w Kup, Maria Koszny.

- Ten korowód zawsze u nas jest, zawsze go organizujemy i mamy zawsze taką nawet fajną frekwencję - przyznaje sołtys Kup Janusz Piontkowski.

- Święty Marcin jest ważny, dlatego że uczy nas pokory i dzielenia się dobrem z innymi. Praktycznie każdego roku z rodziną przyjeżdżam, z dziećmi. Trzeba dzieciom też przekazywać, żeby wiedziały, jak się zachowywać w stosunku do biednych - przekonuje jeden z mieszkańców wsi.

- Idziemy pod kościółek, jest inscenizacja, a później wracamy z orkiestrą, z tym żebrakiem na salę. Dzieci malują gęsi, świętego Marcina. Druga grupa klei rogaliki, żeby podzielić się tą dobrocią - dodaje Maria Koszny.

- Byłem już chyba dwa razy. Był koń, były wypieki, ciasta. - Ja lubię przychodzić na takie święta. - Będzie na pewno fajnie, bo zawsze jak jestem, to mi się podoba - zdradzają najmłodsi uczestnicy wydarzenia.

Dodajmy, że ważnym elementem korowodu były pochodnie i lampiony, nawiązujące do świec, które nieśli mieszkańcy Tours podczas pogrzebu świętego, 11 listopada 397 roku.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »