Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-13, 15:31 Autor: Daniel Klimczak

Przed kościołem w Małujowicach posadzono dąb. Drzewko poświęcił wcześniej papież Franciszek [ZDJĘCIA]

Papieski dąb posadzony przed kościołem w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Papieski dąb posadzony przed kościołem w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Papieski dąb posadzony przed kościołem w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Papieski dąb posadzony przed kościołem w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Papieski dąb posadzony przed kościołem w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Papieski dąb posadzony przed kościołem w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Przed kościołem w Małujowicach zasadzono dziś (13.11) dąb upamiętniający odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, a także powrót Śląska do Polski 100 lat temu.
Drzewko, mimo swojego młodego wieku i niewielkich rozmiarów, posiada bogatą historię. Jak mówi dyrektor generalny Lasów Państwowych w Katowicach Damian Sieber, sadzonkę poświęcił osobiście papież Franciszek.

- 27 października 2021 roku podczas pielgrzymki polskich leśników do grobu św. Jana Pawła II - tam ten dąb został poświęcony jako jeden ze stu w rocznicę powrotu części Górnego Śląska do macierzy - wyjaśniał.

Na znaczenie symboliki drzewa w kontekście przypadającego niedawno Święta Niepodległości zwracał uwagę wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

- Drzewa są symbolem długowieczności, szczególnie dęby. Chcielibyśmy, aby ta polska niepodległość również była długowieczna, chociaż czas jest tak trudny, że musimy pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze. Cieszymy się z tego, że przez 104 lata potrafiliśmy utrzymać nasz kraj na mapie - dodaje.

Uroczystość poprzedziła msza w miejscowym kościele. W trakcie nabożeństwa dziękowano za wolność ojczyzny, ale też proszono o jak najszybsze wpisanie świątyni na listę "pomników historii". Proboszcz parafii św. Jakuba w Małujowicach ksiądz Mieczysław Sałowski powiedział Radiu Opole, że proces ten jest już na ostatniej prostej.

- Ja jestem zaskoczony, że jeszcze tego nie ma, bo wiele osób nam obiecywało, że to już tuż, tuż. My spełniliśmy już wszystkie wymogi, całą dokumentację złożyliśmy. Ostatnio poczynania pana wojewody spowodowały, że dał duże nadzieje, że to już jest bliżej niż dalej - mówił.

Przypomnijmy, że o zbliżającym się końcu tego procesu mówiono już wiosną 2020 roku. Sanktuarium w Małujowicach ze względu na bogate zdobienia wnętrza nazywane bywa także "śląską Sykstyną".
Damian Sieber
Tomasz Witkowski
ks. Mieczysław Sałowski

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »