Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-07, 13:10 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów

Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Dni otwarte funduszy europejskiech w Muzeum Wsi Opolskiej [fot. Maciej Marciński]
Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej w Muzeum Wsi Opolskiej. Wydarzenie zorganizowano w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Poruszając się szlakiem dawnych zawodów, najmłodsi poznawali technikę cerowania ubrań czy zasad ekologicznego prania.
- Pokazujemy jak wiele projektów zrealizowaliśmy w skansenie dzięki funduszom europejskim, a jednym z nich jest gra terenowa poświęcona segregacji odpadów - mówi Krystian Czech z Muzeum Wsi Opolskiej. - Pokazujemy jak dawniej mieszkańcy radzili sobie z odpadami. Każdy odpad czy to był sweter czy buty były przechowywane dla kolejnych osób. Jest także pokaz, który dotyczy drutowania dziurawych garnków. W ten sposób pokazujemy, że odzyskujemy to, co wydawałoby się, że należałoby już wyrzucić. To taki powrót do korzeni, bo pojęcie zero waste w świadomości dawnych mieszkańców było jakby wpisane w pewien cykl życia.

- Rocznie produkujemy w naszych domach 340 kilogramów odpadów - mówi Anna Król z Politechniki Opolskiej, która prowadzi prelekcje w muzeum. - Chcę uświadamiać uczestników naszych wykładów, że odpad to surowiec. Jeżeli poprawnie posegregujemy odpady, co jest naszą rolą w domu, to jesteśmy w stanie odzyskać wiele materiałów, które ponownie możemy użyć w procesie recyklingu.

- Opowiadam jak i w czym dawniej prano, żeby było ekologicznie. Mowa o szarym mydle, które jest używane do dziś. W takim mydle można także gotować białe rzeczy. Do takiej przepierki zużywano mniej wody, więc było to pranie także ekonomiczne - mówi Irena Zawadzka z Muzeum Wsi Opolskiej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich potrwają do 9 października. Szczegółowy program wydarzeń organizowanych w naszym regionie można znaleźć na stronie internetowej www.dniotwarte.eu.
Krystian Czech
Anna Król, Irena Zawadzka

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 09:16 Kolizja na A4. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, są utrudnienia na opolskim odcinku A4 na 240 km w stronę Wrocławia między węzłami Opole Południe i Opole Zachód. » więcej 2022-11-29, godz. 08:00 Wykopy na zrewitalizowanej kamionce Piast. Kładą światłowód pod monitoring Czy nie można było położyć światłowodu podczas rewitalizacji kamionki Piast? Pyta jedna z mieszkanek Opola, która zwraca uwagę na ponowne rozkopywanie… » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 21:00 Gąsiorowice, Kurznie i Niezdrowice - czyli piękne wsie opolskie Opolskie wsie świętują. W Filharmonii Opolskiej wręczono dziś (28.11) nagrody i wyróżnienia dla wsi, które wzięły udział w konkursie 'Piękna Wieś… » więcej 2022-11-28, godz. 20:45 Spór o łóżka i pieniądze między ośrodkiem "Samarytanin" i NFZ Wobec dużego zapotrzebowania na całodobową opiekę dla pacjentów paliatywnych Ośrodek Medyczny 'Samarytanin' w Opolu zwiększył liczbę łóżek na oddziale… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 "Nauka języka to nie polityka" – takim hasłem mniejszość niemiecka odpowiada politykom Solidarnej Polski To reakcja na postulat m.in. opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który zapowiedział, że złoży poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok, aby wykreślić… » więcej 2022-11-28, godz. 18:30 Gminy mają po kilkaset wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie Bardzo duże zainteresowanie węglem w preferencyjnej cenie notują gminy z powiatu oleskiego i kluczborskiego. Samorządy czekają jeszcze na dostawy 'czarnego… » więcej 2022-11-28, godz. 18:00 Więźniowie znów pomogą w dostarczaniu karpi na świąteczne stoły. To element resocjalizacji Skazani z zakładów karnych w Brzegu i Grodkowie ponownie będą pomagać przy odłowie karpi na świąteczne stoły. To efekt współpracy, którą placówki… » więcej 2022-11-28, godz. 17:52 Uwaga kierowcy! Śmiertelny wypadek na DK45. Są utrudnienia Trzy samochody zderzyły się w Żywocicach na drodze krajowej nr 45 z Opola do Raciborza. Nie żyje jedna osoba. » więcej 2022-11-28, godz. 16:30 Polska 2050 krytycznie wobec planów sprzedaży dawnego kościoła w Brzegu. Diecezja odpowiada Działacze Polski 2050 negatywnie oceniają plany Archidiecezji Wrocławskiej, która chce sprzedać były kościół pw. św. Piotra i Pawła w Brzegu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »