Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-06, 17:00 Autor: Jakub Biel

"Nam zabrali naszą młodość". 78. rocznica przybycia I transportu powstańców warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [ZDJĘCIA, FILM]

Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich
6 października 1944 roku po kapitulacji Powstania Warszawskiego do obozu jenieckiego w Lamsdorf dotarł pierwszy transport powstańców. Dziś (6.10) w Łambinowicach, dokąd trafili powstańcy odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę tamtych wydarzeń.
Po 63 dniach walk o Warszawę dowództwo Armii Krajowej podpisało "Układ o zaprzestaniu działań wojennych". Jego konsekwencją było trafienie do niewoli ok. 16-17 tys. powstańców. Największą, prawie 6-tysięczną grupę skierowano do Stalagu 344 Lamsdorf w dzisiejszych Łambinowicach.

- Dla nich to był ważny moment. Był to pierwszy obóz jeniecki. W dodatku obóz, który był dla nich takim przystankiem na ogół, był obozem przejściowym - mówi Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Dziś w 78. rocznicę tych wydarzeń odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Nie zabrakło hymnu państwowego, przemówień okolicznościowych, apelu pamięci i złożenia kwiatów przed Pomnikiem Powstańcom Warszawskim w Łambinowicach.

- Do Łambinowic trafiło wiele znanych postaci - dr Piotr Stanek, kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

- Wśród tej elity znajdziemy działaczy niepodległościowych na czele z rotmistrzem Witoldem Pileckim. Znajdziemy tutaj Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Znajdziemy literatów - Miron Białoszewski. Znajdziemy Romana Bratnego, znajdziemy wielu pisarzy.

W powstaniu o wolność Warszawy i całej Polski walczyła Helena Kamerska, obecna mieszkanka Opola. Była sanitariuszką. Emocje związane z II wojną światową tkwią w niej do dziś.

- Nam zabrali naszą młodość, nasze marzenia i wszystko. Walczyliśmy o wolność dla wszystkich, nie tylko dla siebie. Uważam, że było warto.

Dodatkowo przed budynkiem Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych otwarto nowa wystawę poświęconą tematyce powstańczej. "Koniec i początek. Powstańcy Warszawscy w niewoli niemieckiej" – ta będzie prezentowana w Łambinowicach do końca tego roku.
Violetta Rezler-Wasielewska
dr Piotr Stanek
Helena Kamerska
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]
Uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 08:00 Wykopy na zrewitalizowanej kamionce Piast. Kładą światłowód pod monitoring Czy nie można było położyć światłowodu podczas rewitalizacji kamionki Piast? Pyta jedna z mieszkanek Opola, która zwraca uwagę na ponowne rozkopywanie… » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 21:00 Gąsiorowice, Kurznie i Niezdrowice - czyli piękne wsie opolskie Opolskie wsie świętują. W Filharmonii Opolskiej wręczono dziś (28.11) nagrody i wyróżnienia dla wsi, które wzięły udział w konkursie 'Piękna Wieś… » więcej 2022-11-28, godz. 20:45 Spór o łóżka i pieniądze między ośrodkiem "Samarytanin" i NFZ Wobec dużego zapotrzebowania na całodobową opiekę dla pacjentów paliatywnych Ośrodek Medyczny 'Samarytanin' w Opolu zwiększył liczbę łóżek na oddziale… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 "Nauka języka to nie polityka" – takim hasłem mniejszość niemiecka odpowiada politykom Solidarnej Polski To reakcja na postulat m.in. opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który zapowiedział, że złoży poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok, aby wykreślić… » więcej 2022-11-28, godz. 18:30 Gminy mają po kilkaset wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie Bardzo duże zainteresowanie węglem w preferencyjnej cenie notują gminy z powiatu oleskiego i kluczborskiego. Samorządy czekają jeszcze na dostawy 'czarnego… » więcej 2022-11-28, godz. 18:00 Więźniowie znów pomogą w dostarczaniu karpi na świąteczne stoły. To element resocjalizacji Skazani z zakładów karnych w Brzegu i Grodkowie ponownie będą pomagać przy odłowie karpi na świąteczne stoły. To efekt współpracy, którą placówki… » więcej 2022-11-28, godz. 17:52 Uwaga kierowcy! Śmiertelny wypadek na DK45. Są utrudnienia Trzy samochody zderzyły się w Żywocicach na drodze krajowej nr 45 z Opola do Raciborza. Nie żyje jedna osoba. » więcej 2022-11-28, godz. 16:30 Polska 2050 krytycznie wobec planów sprzedaży dawnego kościoła w Brzegu. Diecezja odpowiada Działacze Polski 2050 negatywnie oceniają plany Archidiecezji Wrocławskiej, która chce sprzedać były kościół pw. św. Piotra i Pawła w Brzegu. » więcej 2022-11-28, godz. 16:00 Po zatruciu w głuchołaskim ośrodku większość osób opuściła szpitale Poprawił się stan osób hospitalizowanych po masowym zatruciu w ośrodku 'Banderoza' w Głuchołazach. Szpitale w Nysie i Prudniku opuściło 13 z 14 osób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »