Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-05, 19:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Zbliżamy się do miejsca grzebalnego". Archeolodzy penetrują podziemia katedry opolskiej [ZDJĘCIA, FILM]

W opolskiej katedrze trwają wykopaliska archeologiczne
Brązowa obrączka, monety oraz fragmenty ceramiki - to kolejne odkrycia archeologów w opolskiej katedrze. Badacze po blisko 3 tygodniowej przerwie wrócili do prac na miejscu. Znalezione zostały też fragmenty murów, które przynależą do wcześniej odkrytej krypty w jednej z kaplic.
- Ten mur, to jest fragment tego, który odkryliśmy w ubiegłym roku. Teraz okazało się, że jest mur na murze. Na razie nie wiemy dokąd on prowadzi, ale to chcemy ustalić do końca tygodnia - mówi Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Uniwersytetu Opolskiego.

- Mur znajduje się w miejscu, gdzie przecinają go schody, które prowadzą do krypty. One odkryte zostały w ubiegłym roku. Dzięki temu, że pojawił się ten mur, tak zaplanowaliśmy sobie prace, że najpierw trzeba odkryć te elementy architektoniczne. Przy okazji, a dokładniej wczoraj udało się odkryć fragmenty fundamentów i filarów, które będą nas prowadzić w głąb świątyni i nawy głównej. Pojawiają się też pierwsze luźne kości ludzkie, więc zbliżamy się powoli zapewne do miejsca grzebalnego, gdzie będzie kończyć się świątynia, a zaczynać cmentarz.

- Te wszystkie drobne przedmioty odkrywane są dzięki situ. My zbieramy ziemię z katedry, wsypujemy ją i szukamy - dodaje Andrzej Kochańczyk, rekonstruktor z Opola.

- Wczoraj na przykład odkryliśmy gwoździe, obrączkę, fragmenty ceramiki, a więc wszystko to, co ma pewne znaczenie do dalszych badań na temat tego urobku, który wyciągamy z podłoża. Te przedmioty służą nam, jako materiał porównawczy, można też na podstawie tego określić, z jakiego okresu dana warstwa była, co się działo. Bardzo cenne są monety, bo na ich podstawie można to bardzo dokładnie określić.

Archeolodzy cały czas zachęcają mieszkańców Opola do pracy wolontariackiej na miejscu.
Magdalena Przysiężna-Pizarska
Andrzej Kochańczyk

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »