Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZDJĘCIA]

75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
75-lecie TPD na Śląsku Opolskim [fot. Daniel Klimczak]
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z organizacją spotkali się dziś (27.09) w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Początki organizacji sięgają pierwszych lat polskiej niepodległości, jednak na Śląsku Opolskim pojawiła się ona dopiero po II wojnie światowej. Jak wskazuje prezes jej opolskich struktur Marian Nowakowski, zakres działalności towarzystwa jest dziś bardzo szeroki.

- Organizujemy programy, które dotyczą bezpieczeństwa dzieci, przygotowania do życia w rodzinie, samodzielnego funkcjonowania, do samodzielnego podejmowania decyzji, a nade wszystko, żeby dziecko mogło konstruktywnie działać wokół siebie i staramy się wyrabiać w dzieciach kreatywność - wymienia.

Impreza była okazją do wyróżnienia i podziękowania osobom współpracującym z organizacją. Jedną z nich jest posłanka PiS Violetta Porowska, która została uhonorowana tytułem honorowym Ambasadora Dzieci Opolszczyzny. Parlamentarzystka zauważa, że dziś młodzi ludzie mają coraz większy wpływ na swoje otoczenie.

- Tworzymy teraz inicjatywę ustawodawczą, żeby rady młodzieżowe przy samorządach miały inicjatywę uchwałodawczą. Żeby to właśnie dzieciaki, jeżeli już się zaangażują w tę pracę obywatelską, to żeby miały poczucie, że ich praca jest coś warta. To jest symbol tego, jak świat się zmienia - dodaje.

Wyróżniona została także nasza rozgłośnia. Odznakę Specjalną Przyjaciel Dziecka odebrał prezes Radia Opole Piotr Wójtowicz.

- Niestety, mimo postępu cywilizacyjnego, dzieciom problemów nie ubywa. Cały czas są potrzebne takie organizacje jak Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, dlatego odbieram tę odznakę jako nagrodę za dotychczasową działalność Radia Opole, ale też obietnicę tego, że będę wspierał pracę na rzecz najmłodszych - zapewnia.

Dodajmy, że w ostatnim czasie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim organizowało między innymi letnie obozy. W ten sposób na wakacyjny wyjazd wybrało się ponad 600 najmłodszych mieszkańców regionu, w tym kilkoro Ukraińców, którzy uciekli do Polski przed wojną.
Marian Nowakowski
Violetta Porowska
Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »