Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-26, 12:25 Autor: Katarzyna Doros

3 miliony na odbudowanie bioróżnorodności i zarybienie Odry. Pieniądze przekazał WFOŚiGW w Opolu [ZDJĘCIA]

Konferencja WFOŚiGW dotycząca Odry [fot. Maciej Marciński]
Konferencja WFOŚiGW dotycząca Odry [fot. Maciej Marciński]
Most kolejowy na Odrze, Opole [fot. Maciej Marciński]
Most kolejowy na Odrze, Opole [fot. Maciej Marciński]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przekazał 3 miliony złotych na odbudowę bioróżnorodności opolskiego odcinka Odry. Pieniądze trafią m.in. do organizacji i fundacji zajmujących się zarybianiem. W sumie na odbudowę ekosystemu Odry w całym kraju przeznaczonych zostanie 14 milionów złotych.
- Program dedykowany jest różnorodności i odtworzeniu ichtiofauny w Odrze po katastrofie ekologicznej, do której doszło w lipcu - mówi Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. - Przede wszystkim stawiamy na zarybianie, ale na zarybianie w oparciu o opinię Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Po drugie, to pieniądze także na monitoring ichtiofauny, ponieważ również beneficjentami w ramach ustawy o rybactwie śródlądowym mogą być uczelnie, instytuty badawcze, które zgodnie z tą ustawą mogą skorzystać z tych pieniędzy. Również kosztem kwalifikowanym będzie pozyskiwanie tarlaków jako bazy genetycznej do rozmnożenia tego narybku.

- Od trzech tygodni sytuacja na Kanale Gliwickim jest opanowana. Czekamy wszyscy na raport przygotowany przez ministerstwo klimatu - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Natomiast jakby na to nie patrzeć te ryby, które padły na Kanale Gliwickim na tym odcinku kędzierzyńsko-kozielskim trzeba odtworzyć. W związku z tym bardzo mnie cieszy inicjatywa podjęta przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w województwach nadodrzańskich, łącznie z Opolem. Bo przeznaczenie kwoty 14 milionów złotych to kwota niebagatelna, jeżeli chodzi o zarybianie. To naprawdę są miliony ryb, które będą mogły dojrzewać, dorastać do wieku dorosłego w Kanale Gliwickim i w Odrze.

Program to efekt porozumienia prezesów funduszy w pięciu województwach: zachodniopomorskiego, lubuskiego dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Nabór do programu startuje w październiku i będzie można z niego skorzystać do końca 2025 roku.
Aleksandra Drescher
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej 2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »