Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 19:58 Autor: Kasia Nowak

Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej

Minister Czarnek z wizytą na Politechnice Opolskiej [fot. Kasia Nowak]
Minister Czarnek z wizytą na Politechnice Opolskiej [fot. Kasia Nowak]
Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.
Pierwszy z nich przeznaczony będzie na realizację projektu w ramach Polskiej Metrologii, konkretniej analizy funkcjonalnej powierzchni w inżynierii mechanicznej. - Polscy metrolodzy muszą zjednoczyć się - mówił minister Czarnek.

- Polscy metrolodzy muszą wypracować własną szkołę metrologii. Dzisiaj bez metrologii żadna nauka nie posuwa się do przodu. Cieszę się, że Główny Urząd Miar będzie współpracować i rozwijać polską metrologię ze znakomitą Politechniką Opolską, która ma świetne wyniki ewaluacyjne. Poza tym uczelnia dostanie wielkie finansowanie, ale o tym będzie mowa w niedzielę.

Na politechnice podpisano oficjalne porozumienie o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Prof. Jacek Semaniak, prezes GUM określił, dlaczego Politechnika Opolska jest atrakcyjnym partnerem.

- O chęci współpracy decydują zasoby lokalowe Politechniki Opolskiej, infrastruktura badawcza, a przede wszystkim decydują kompetencje kadry naukowej. Tutaj pracują osoby specjalizujące się w zagadnieniach metrologicznych, które leżą w zakresie zainteresowań Głównego Urzędu Miar.

Prof. Grzegorz Królczyk, prorektor do spraw nauki i rozwoju PO, widzi wyłącznie korzyści płynące ze współpracy z Głównym Urzędem Miar.

- Pan prezes Semaniak jest profesorem, a więc bardzo dobrze łączy część naukową z częścią bardzo praktyczną – wręcz przemysłową. To pozwoli nam spotęgować wspólne działania dla dobra ogólnego.

Drugi czek zostanie przeznaczony na podwyżki dla pracowników uczelni. - Średnio uda się podnieść pensje o 4,4 procent - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor PO.

- Tutaj pracuje 800 osób i rzeczywiście podwyżka w dzisiejszych czasach i przy tej inflacji ma istotne znaczenie. Nie jest to duża podwyżka, ale tak jak pan minister zapowiedział, w przyszłym roku będą zdecydowanie większe podwyżki. Oczywiście jest kwestia, w jaki sposób podzielimy te pieniądze. Wraz ze związkami zawodowymi będziemy chcieli zabezpieczyć przede wszystkim osoby zarabiające najmniej.

Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, zaznacza, że minister Czarnek przywozi do naszego regionu wiele dobrych informacji.

- Kolejna wizyta ministra edukacji i mamy kolejne pieniądze. To potężne wsparcie, skoro Politechnika Opolska otrzymała właśnie milion złotych na wynagrodzenia dla wykładowców, a drugi milion na przeprowadzenie innowacyjnych projektów.
Przemysław Czarnek
Jacek Semaniak
Grzegorz Królczyk
Marcin Lorenc
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 08:00 Wykopy na zrewitalizowanej kamionce Piast. Kładą światłowód pod monitoring Czy nie można było położyć światłowodu podczas rewitalizacji kamionki Piast? Pyta jedna z mieszkanek Opola, która zwraca uwagę na to, że teren jest znów… » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 21:00 Gąsiorowice, Kurznie i Niezdrowice - czyli piękne wsie opolskie Opolskie wsie świętują. W Filharmonii Opolskiej wręczono dziś (28.11) nagrody i wyróżnienia dla wsi, które wzięły udział w konkursie 'Piękna Wieś… » więcej 2022-11-28, godz. 20:45 Spór o łóżka i pieniądze między ośrodkiem "Samarytanin" i NFZ Wobec dużego zapotrzebowania na całodobową opiekę dla pacjentów paliatywnych Ośrodek Medyczny 'Samarytanin' w Opolu zwiększył liczbę łóżek na oddziale… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 "Nauka języka to nie polityka" – takim hasłem mniejszość niemiecka odpowiada politykom Solidarnej Polski To reakcja na postulat m.in. opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który zapowiedział, że złoży poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok, aby wykreślić… » więcej 2022-11-28, godz. 18:30 Gminy mają po kilkaset wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie Bardzo duże zainteresowanie węglem w preferencyjnej cenie notują gminy z powiatu oleskiego i kluczborskiego. Samorządy czekają jeszcze na dostawy 'czarnego… » więcej 2022-11-28, godz. 18:00 Więźniowie znów pomogą w dostarczaniu karpi na świąteczne stoły. To element resocjalizacji Skazani z zakładów karnych w Brzegu i Grodkowie ponownie będą pomagać przy odłowie karpi na świąteczne stoły. To efekt współpracy, którą placówki… » więcej 2022-11-28, godz. 17:52 Uwaga kierowcy! Śmiertelny wypadek na DK45. Są utrudnienia Trzy samochody zderzyły się w Żywocicach na drodze krajowej nr 45 z Opola do Raciborza. Nie żyje jedna osoba. » więcej 2022-11-28, godz. 16:30 Polska 2050 krytycznie wobec planów sprzedaży dawnego kościoła w Brzegu. Diecezja odpowiada Działacze Polski 2050 negatywnie oceniają plany Archidiecezji Wrocławskiej, która chce sprzedać były kościół pw. św. Piotra i Pawła w Brzegu. » więcej 2022-11-28, godz. 16:00 Po zatruciu w głuchołaskim ośrodku większość osób opuściła szpitale Poprawił się stan osób hospitalizowanych po masowym zatruciu w ośrodku 'Banderoza' w Głuchołazach. Szpitale w Nysie i Prudniku opuściło 13 z 14 osób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »