Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem

Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Rycerskie spotkanie w centrum Opola
Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu.
Do 18:00 można wziąć udział w pokazach i warsztatach historycznych, obejrzeć wystawę replik uzbrojenia średniowiecznego lub zobaczyć, jak kiedyś biło się monety. Nie brakuje również degustacji historycznych potraw. Z kolei o 17:00 powinien rozpocząć się widowiskowy turniej rycerski. Katarzyna Dolak, jedna z organizatorek Festiwalu Piastowskiego, mówi, że to impreza dla laików, jak i znawców historii.

- Przychodzą tu osoby, które często są mocno zainteresowane Średniowieczem. Zadają pytania, na które my sami często nie znamy odpowiedzi i musimy się doedukowywać, bo o to też w rekonstrukcji historycznej o to chodzi, żeby zdobywać coraz więcej wiedzy. Odpowiadamy na pytania, te szczegółowe ale i te podstawowe.

Uczestnicy chwalą ideę przedsięwzięcia pokazującego odległą historię.
- Bardzo ciekawe rozwiązanie. Dzieci mogą poznać różne aspekty historii Polski i każdy coś dla siebie znajdzie tutaj. I dorosły, i dziecko. - Za rzadko takie imprezy. Bardzo fajna inicjatywa. Widzę, że tu walczą by się to regularnie odbywało. Byliśmy chyba dwa, trzy lata temu na rynku, na turnieju rycerskim. On się bardzo dzieciom podobał. I czekamy na kolejne takie imprezy.

Za organizację Festiwalu Piastowskiego odpowiada Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern przy wsparciu MOSiR-u i Fundacji PGNiG.
Katarzyna Dolak
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 09:43 Kolejne zatrzymanie w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura Obrót fałszywymi fakturami VAT zarzuca się mężczyźnie zatrzymanemu przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W śledztwie prowadzonym… » więcej 2022-11-29, godz. 09:30 Sesja sejmiku. Czy zostanie podjęte stanowisko ws. projektu ustawy likwidującej przywilej wyborczy MN? - Cieszy mnie, że w ostatnich latach możemy zwiększać finansowanie inicjatyw sportowych w regionie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący… » więcej 2022-11-29, godz. 09:20 Wykopy na zrewitalizowanej kamionce Piast. Kładą światłowód pod monitoring Czy nie można było położyć światłowodu podczas rewitalizacji kamionki Piast? Pyta jedna z mieszkanek Opola, która zwraca uwagę na ponowne rozkopywanie… » więcej 2022-11-29, godz. 09:16 Kolizja na A4. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, są utrudnienia na opolskim odcinku A4 na 240 km w stronę Wrocławia między węzłami Opole Południe i Opole Zachód. » więcej 2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 21:00 Gąsiorowice, Kurznie i Niezdrowice - czyli piękne wsie opolskie Opolskie wsie świętują. W Filharmonii Opolskiej wręczono dziś (28.11) nagrody i wyróżnienia dla wsi, które wzięły udział w konkursie 'Piękna Wieś… » więcej 2022-11-28, godz. 20:45 Spór o łóżka i pieniądze między ośrodkiem "Samarytanin" i NFZ Wobec dużego zapotrzebowania na całodobową opiekę dla pacjentów paliatywnych Ośrodek Medyczny 'Samarytanin' w Opolu zwiększył liczbę łóżek na oddziale… » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 "Nauka języka to nie polityka" – takim hasłem mniejszość niemiecka odpowiada politykom Solidarnej Polski To reakcja na postulat m.in. opolskiego posła Janusza Kowalskiego, który zapowiedział, że złoży poprawkę do budżetu państwa na przyszły rok, aby wykreślić… » więcej 2022-11-28, godz. 18:30 Gminy mają po kilkaset wniosków o zakup węgla w preferencyjnej cenie Bardzo duże zainteresowanie węglem w preferencyjnej cenie notują gminy z powiatu oleskiego i kluczborskiego. Samorządy czekają jeszcze na dostawy 'czarnego… » więcej 2022-11-28, godz. 18:00 Więźniowie znów pomogą w dostarczaniu karpi na świąteczne stoły. To element resocjalizacji Skazani z zakładów karnych w Brzegu i Grodkowie ponownie będą pomagać przy odłowie karpi na świąteczne stoły. To efekt współpracy, którą placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »