Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 11:45 Autor: Roman Juranek

"Dzień serca" w Opolu. Można sprawdzić kondycję układu krążenia

"Dzień serca" 2021. [fot. arch. własne organizatora]
"Dzień serca" 2021. [fot. arch. własne organizatora]
W ramach akcji „Dzień Serca. Opolska ścieżka profilaktyki sercowo-naczyniowej” na pl. Kopernika w Opolu zaplanowano w sobotę (24.09) m.in. bezpłatne badania, konsultacje czy warsztaty zdrowego żywienia.
Na "Dzień serca" zaprasza prof. dr Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. - To doroczne święto, które poświęcone jest promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia. I z tej okazji mieszkańcom Opola i województwa opolskiego proponujemy sprawdzenie kondycji swoich serc i naczyń krwionośnych. Spotkania potrwają do 15:00.

- Jedną z niewątpliwych atrakcji pikniku będzie karetka reanimacyjna i pokazy oraz szkolenia w zakresie reanimacji i udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie zapraszamy wszystkich, również dzieci do tego by zobaczyć, jak wygląda prawdziwa karetka, co należy robić, jak należy pomagać osobom, które nagle stracą przytomność - mówi prof. dr Marek Gierlotka.

Zastępca kierownika Oddziału i Kliniki Kardiologii USK dr Piotr Feusette dodaje, że w tym roku „Dzień Serca” został pomyślany jako ścieżka profilaktyczna. - Nasza ścieżka jest zaprojektowana jako ciąg przystanków, namiotów, w których będzie można zbadać ciśnienie krwi, poziom cukru, cholesterolu, określić stan tętnic obwodowych. Pozwoli to określić ryzyko sercowo-naczyniowe, czyli prawdopodobieństwo z jakim możemy zachorować na poważną chorobę układu krążenia.

Wyniki badań będzie można skonsultować na miejscu ze specjalistami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.
Marek Gierlotka
Marek Gierlotka
Piotr Feusette

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 19:45 "Chodzi o to, by karp był na stołach nie tylko w Boże Narodzenie". Za nami pierwszy dzień X Święta Karpia oPolsk… Rolada z karpia, czarne pielmieni z karpia czy japoński rosół z karpiem na parze. Między innymi takie potrawy przygotowali młodzi uczestnicy konkursu kulinarnego… » więcej 2022-10-01, godz. 19:15 Bus wylądował w Jeziorze Nyskim. Tak kończy się pozostawienie samochodu na luzie i bez zaciągnięcia hamulca ręc… Wędkarz nie zaciągnął hamulca ręcznego i jego bus stoczył się do Jeziora Nyskiego. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2022-10-01, godz. 17:10 Prawie 2,5 tysiąca pierogów dało Krapkowicom rekord Polski. Najcięższa dynia ważyła ponad 600 kilogramów [ZDJ… Padł rekord Polski w lepieniu pierogów z dynią podczas Bania Fest, czyli Festiwalu Dyni w Sercu Opolszczyzny. Na parkingu Starostwa Powiatowego w Krapkowicach… » więcej 2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »