Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-21, 18:30 Autor: Maja Laksy

Politycy PSL-u mówią stanowcze "nie" inflacji, obecnym cenom energii i podwyższaniu stóp procentowych

Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Konferencja Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezes PSL [fot. Maciej Marciński]
Inflacja, wzrost cen energii i problemy rolników były tematem dzisiejszej (21.09) konferencji prasowej zorganizowanej przez przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- Jeżeli Narodowy Bank Polski i rząd nie zahamują wzrostu cen energii, na początku przyszłego roku czeka nas katastrofa drożyniano-inflacyjna - przekonywał w Opolu Władysław Kośniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Nie może być tak, że mała firma dostaje dzisiaj propozycję siedmiokrotnego wzrostu ceny za prąd. To piekarze mają płacić z 11 tys. rachunek w wysokości 70 tys. zł miesięcznie? Duże firmy z 15 mln mają zapłacić 45 mln zł? Poszkodowane są również samorządy, które robią wspólne zakupy albo nikt się nie zgłasza do przetargów. Taka sytuacja miała miejsce w Strzelcach Opolskich, gdzie zamówienie przetargowe wystosowało 21 podmiotów i nikt się nie zgłosił. W tym samym momencie spółki skarbu państwa, spółki chemiczne, paliwowe notują rekordowe zyski.

Antoni Konopka zwrócił uwagę na bieżące problemy, z jakimi borykają się rolnicy w Polsce, także na Opolszczyźnie. - My, jako rolnicy niepokoimy się tym, dlaczego pomimo tego, że na Ukrainie jest o 35 proc. mniejsza produkcja zboża, to od żniw spada jego cena - tłumaczy członek zarządu województwa opolskiego.

- Mam pytanie dotyczące tego, w jaki sposób będą zabezpieczone nośniki energii dla producentów drobiu. Bez odpowiedniej ilości opału, miału i węgla wygaszą produkcję, co niekorzystnie odbije się na zapotrzebowanie na zboże i na cenę.

Z kolei Stanisław Rakoczy, były lider opolskiego okręgu PSL na Opolszczyźnie, zadał pytanie adresowane do rządzących o termin zakończenia podnoszenia stóp procentowych i odblokowania ograniczeń związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

- Chciałbym wiedzieć, jak długo jeszcze marża banku będzie taka jaka jest. Jak długo jeszcze młodzi ludzie, którzy wzięli kredyty i za każdym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej dowiadują się, że ten kredyt będzie wyższy, bo podnoszenie stóp procentowych dokładnie to oznacza.

Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w Sejmie projekty ustaw ograniczające ceny energii elektrycznej, likwidujące ''podatek Belki" i proponujące dowolny ZUS dla przedsiębiorców. Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, wspomniane projekty pobudziłyby gospodarkę i umożliwiły firmom przetrwanie w aktualnym kryzysie.
Władysław Kośniak-Kamysz
Antoni Konopka
Stanisław Rakoczy

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »