Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-20, 22:25 Autor: Katarzyna Doros

Pływające muzeum Odry zacumowało w Opolu. To odrestaurowana barka towarowa "Irena" [ZDJĘCIA]

Pływające Muzeum Odry zacumowało w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Pływające Muzeum Odry zacumowało w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Zabytkowa barka towarowa "Irena" pochodząca z 1936 roku zacumowała na chwilę w stolicy regionu. To statek, który jest jednocześnie pływającym muzeum Odry. Na jego pokładzie powstała sala muzealna poświęcona żegludze rzecznej. Z kolei w specjalnych gablotach można zobaczyć modele pływające. Atrakcją są także wystawy czasowe przygotowywane przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki.
- Już sama barka jest ogromnym zabytkiem. Została wybudowana w Bydgoszczy i do lat osiemdziesiątych pływała głównie po Noteci i Kanale Bydgoskim - mówi Mariusz Gaj, wiceprezes fundacji. - Później barkę odkupiono za tysiąc złotych i ostatecznie została przez fundację wyremontowana. Także mamy tutaj zabytkowy osprzęt na statku oraz w środku w dawnych ładowniach, gdzie kiedyś przewożono węgiel czy inne towary sypkie. I tu urządzane są wystawy.

- To co najcenniejsze mamy to są modele statków odrzańskich, które były wykonywane przez uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu na zaliczenie. Tych modeli mamy powyżej 20. Mamy też na przykład cenny okaz, jakim jest serwis kawowy. Żegluga na Odrze to robiła w latach sześćdziesiątych. To jest unikat - dodaje Stanisław Januszewski, prezes fundacji.

Na barce znajduje się także wystawa czasowa poświęcona dzieciom Odry. - Opowiada o osobach z Opolszczyzny, które np. rodziły się na statkach i na nich spędzały swoje dzieciństwo - dodaje Mariusz Gaj. - W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych marynarze nie mieli swojego domu na lądzie. Mieszkali na statku. Tam odbywały się wesela i rodziły dzieci, które do np. 8-9 roku życia miały edukację domową, a później już nie mogły mieszkać na statkach, bo musiały chodzić do szkoły. Jeżeli chodzi o Opolszczyznę, to tutaj tradycje odrzańskie są najsilniejsze. Z tego powodu, że część mieszkańców po II wojnie światowej tutaj pozostała. Także to tutaj mamy rodziny, które pokoleniowo żyły na tej rzece, pływały na tej rzece, miały swoje rodziny, miały swoje barki.

Barka "Irena" przypłynęła do Opola z Wrocławia i udała się w dalszą podróż do Kędzierzyna-Koźla. Dodajmy, że takie rejsy na Opolszczyznę są realizowane przez fundację raz w roku.
Mariusz Gaj, Stanisław Januszewski
Mariusz Gaj
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej 2022-09-26, godz. 18:30 Chętnych do 172. Batalionu Lekkiej Piechoty w Opolu nie brakuje. Rośnie zainteresowanie służbą w WOT Do ich zadań należy m.in. zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W pandemii wspierali personel medyczny i pomagali służbom sanitarnym. Od miesięcy są… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »