Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-13, 16:16 Autor: Witold Wośtak

"Wszyscy chcą być Jankami i Gustlikami". Czołg hitem pikniku wojskowego w Opolu [ZDJĘCIA]

Czołg Leopard [fot. Witold Wośtak]
Czołg Leopard [fot. Witold Wośtak]
Czołg Leopard cieszy się największym zainteresowaniem podczas pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego na błoniach Politechniki Opolskiej. Pikniki z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej w całym kraju przebiegają pod hasłem "Zostań Żołnierzem RP". W programie obok pokazu sprzętu wojskowego jest i żołnierska grochówka, a na ochotników czekają mobilne punkty rekrutacyjne.
Jedną z atrakcji jest pokaz sprzętu wojskowego, gdzie można zobaczyć również transporter Rosomak, wyrzutnię rakiet Langusta czy moździerz samobieżny RAK. Niemiecki czołg waży prawie 60 ton i ma moc 1500 koni mechanicznych.

- Za każdym razem czołg przykuwa najwięcej uwagi - mówi jeden z żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

- Najczęstsze pytanie jest o to zgrubienie na armacie. To jest przedmuchiwacz, który zapobiega cofaniu się gazów prochowych po wystrzale. O to najczęściej pytają dorośli. Z kolei dzieci potrafią zadawać bardzo konkretne pytania, na przykład o częstotliwość pomiaru laserem.

Zapytaliśmy uczestników, dlaczego czołg budzi tak duże zainteresowanie.

- Wszyscy chcą być Jankami, Gustlikami i myślę, że nadal utrzymuje się ten sentyment do Czterech Pancernych. Czołg to czołg. Widać mniejsze zainteresowanie pozostałym sprzętem, który jest przecież bardzo ważny. Mimo to, zainteresowanie czołgiem jest niesamowite.

- Może dlatego, że czołg jest bardzo powszechny w grach komputerowych i wielu ludzi go kojarzy, w przeciwieństwie do reszty sprzętu. Gry skupiają się głównie na czołgach samolotach i okrętach. W grach czołg wydaje się mniejszy i myśli się, że można samemu nim sterować. Tu okazuje się, że do obsługi potrzeba kilku osób.

Piknik w Opolu potrwa do 18:00. Podobna impreza jutro w Oleśnie i poniedziałek w Krapkowicach.
Żołnierz
Uczestnicy pikniku

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Szajka Gruzinów, trudniących się włamaniami do aut rozbita. Sprawa jest rozwojowa Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »