Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-09, 17:05 Autor: Witold Wośtak

Oleski dworzec kolejowy odzyskał dawny blask. Zabytkowy budynek ma również nowe funkcje [ZDJĘCIA]

Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Dworzec kolejowy w Oleśnie po renowacji [fot. Witold Wośtak]
Ponad rok trwała gruntowna rewitalizacja dworca kolejowego w Oleśnie. Dzisiaj (09.08) miało miejsce oficjalne otwarcie budynku z 1923 roku.
Przebudowa kosztowała około 12 milionów złotych, a zlokalizowano tam również siedzibę straży miejskiej i Ośrodka Pomocy Społecznej, a także trzy mieszkania interwencyjne. Burmistrz Sylwester Lewicki mówi o historycznej chwili.

- Temat został ruszony kilka ładnych lat temu. Nie znajdowaliśmy się wtedy na jakiejkolwiek liście z dofinansowaniami. Pokazywaliśmy panu prezesowi, że Opolszczyzna to biała plama pod kątem dotacji. Pytaliśmy, czy nie można czegoś dorysować na mapie i doczekaliśmy tego dnia.

- Mam nadzieję, że od tej chwili dworzec będzie wizytówką Olesna i bardzo ważnym punktem na jego mapie. Inna sprawa, że pociągi wracają do Olesna po wielu latach przerwy. Od półtora roku połączenia są bardziej regularne - dodaje Krzysztof Golubiewski z zarządu PKP S.A., zwracając uwagę na wzorową współpracę z gminą.

Z kolei wicewojewoda Tomasz Witkowski uważa, że każde miasto ma swoją wizytówkę.

- Kiedy przyjeżdżamy do jakiegoś miasta, najczęściej trafiamy na dworzec kolejowy. Z całą pewnością przyjazd do Olesna i wyjście w tak pięknym miejscu będzie przykuwać uwagę podróżnych.

- Wielu było niedowiarków i osób pytających, czy to w ogóle ma sens, skoro nie uda się z tym dworcem nic zrobić. Przede wszystkim pan burmistrz pokazał, że można. Ten piękny i odnowiony budynek będzie jedną z perełek Olesna - ocenia Antoni Duda, były poseł, który lobbował w Warszawie za przebudową oleskiego dworca.

Zapytaliśmy także podróżnych o wrażenia.

- Dworzec jest bardzo ładny i mnie bardzo podoba się. Olesno wiele na tym zyskało. Znam ten dworzec, bo chodziłem tutaj do szkoły i widzę, że wróciła świetność – to, co było kiedyś.

- Moim zdaniem, jest super. Wewnątrz brakuje jeszcze trochę, bo wiadomo, że znajdzie się tam między innymi jakiś sklepik. Ogólnie dworzec wygląda bardzo ładnie wewnątrz i na zewnątrz. Może brakuje jeszcze nieco kwiatów.

Dodajmy, że remont sfinansowano w całości z rządowego Programu Inwestycji Drogowych 2016-2023.
S. Lewicki i K. Golubiewski
T. Witkowski i A. Duda
Pasażerowie

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Szajka Gruzinów, trudniących się włamaniami do aut rozbita. Sprawa jest rozwojowa Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej 2022-10-06, godz. 19:00 Jest wyrok ws. śmiertelnego pobicia w Nysie. Rodzina zrozpaczona [ZDJĘCIA, FILM] - To jest hańba, a nie wyrok - tak rozstrzygnięcie sądu ws. skatowanego na śmierć Macieja z Nysy skomentowała jego babcia. » więcej 2022-10-06, godz. 18:15 Brzescy radni zastanawiają się, kto płaci za reklamy profilu burmistrza w mediach społecznościowych. "Ani złotówka… Część brzeskich radnych zastanawia aktywność burmistrza w mediach społecznościowych. Samorządowcy pytają między innymi o to, kto płaci za promowanie… » więcej 2022-10-06, godz. 18:00 Zmiany na "krajówkach" w regionie. Inaczej pojedziemy na DK45 koło Praszki i Reńskiej Wsi Zmiany w organizacji ruchu na drogach regionu zapowiada opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od najbliższego poniedziałku (10.10)… » więcej 2022-10-06, godz. 17:15 30 arów tylko dla czworonogów. Krapkowice mają psi park Krapkowice również mają psi park. Ulokowano go przy ul. Karola Miarki, w pobliżu autostrady A4. Na ogrodzonym, 30-arowym terenie powstała specjalna infrastruktura:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »