Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-08, 15:05 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raz, dwa, trzy i autobus "naładowany". W Opolu za kilkanaście dni zacznie działać pierwsza pantografowa ładowarka

Raz, dwa i autobus "natankowany". Już niedługo w Opolu zacznie działać pierwsza pantografowa ładowarka
Jedno 15-minutowe ładowanie jest w stanie zasilić autobus do przejazdu całej trasy. Mowa o nowoczesnej pantografowej ładowarce, która już nie długo będzie "tankowała" opolskie autobusy miejskie. Na razie trwa testowanie urządzenia i oczekiwanie na odbiory techniczne. Ładowarka znajduje się na pętli przy ulicy Prószkowskiej. Na początku będzie obsługiwała 5 autobusów linii nr 25.
- Ta ładowarka działa na takiej zasadzie, że ona po każdym kursie doładowuje autobus. To znaczy kierowca pod nią podjeżdża, ona się opuszcza i ładuje do określonego limitu - mówi Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu i zarządzania ruchem w opolskim ratuszu.

- Jest to ładowarka o mocy 300 kW, także jest to bardzo dużo mocy. To jest też pierwsza tego typu ładowarka w naszym województwie. To będą takie krótkie, szybkie ładowania. Natomiast autobus po zjeździe do zajezdni będzie ładowany tak zwaną wolną ładowarką zajezdniową. One mają 60 kW. Staramy się to wszystko zrobić tak, aby autobus był naładowany i wyjechał z tej pętli o czasie, więc to ładowanie może być skrócone. Jednak zapas mocy w nich jest bardzo duży, także proszę być spokojnym przy wsiadaniu do takich autobusów.

- Jeśli wszystkie odbiory pójdą dobrze i otrzymamy pozytywne zgody, to ładowarka zacznie działać pod koniec sierpnia - podkreśla Tomasz Zawadzki.

Dodajmy, że to nie jedyna i nie ostatnia pantografowa ładowarka, która pojawi się w Opolu. Ratusz planuje zakup drugiej, która ma być umieszczona na pętli przy ulicy Pużaka.
Tomasz Zawadzki

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 17:00 Zwłoki w tapczanie. Ruszył proces w sprawie zabójstwa Magdaleny M. z Kędzierzyna-Koźla Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył dziś (07.10) proces Jakuba D. oskarżonego o zabójstwo swojej dziewczyny. Do zdarzenia doszło w marcu tego roku w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-10-07, godz. 15:30 Nieszczęśliwy wypadek przy centrum przesiadkowym Opole Główne Do nieszczęśliwego wypadku doszło przy wiacie na rowery przed centrum przesiadkowym Opole Główne. Dwie kobiety potknęły się o dolną belkę konstrukcji… » więcej 2022-10-07, godz. 15:15 Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać? W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem… » więcej 2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »