Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-01, 19:01 Autor: Mariusz Chałupnik

"Patrząc na Ukrainę widzę nas". Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Kasia Nowak]
Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Kasia Nowak]
Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Kasia Nowak]
Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Kasia Nowak]
Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Kasia Nowak]
Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [fot. Kasia Nowak]
Opolszczyzna uczciła 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wojewódzkie obchody zorganizowano w Opolu przy pomniku Armii Krajowej.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządów i wielu instytucji. Wśród zaproszonych gości byli również ci najważniejsi, czyli powstańcy - Helena Kamerska i Andrzej Witkowski.

- W tej chwili patrząc na Ukrainę, to ja widzę nas, to co ja przeżyłam - mówi Kamerska. - To jest to samo. My jeszcze nie mieliśmy się gdzie podziać, gdzie uciekać. Musieliśmy być w mieście. Ale chcieliśmy walczyć, bo chcieliśmy wolności.

- Te nasze przeżycia zawsze są w pamięci - dodaje Witkowski. - Jeśli tylko możemy, to dzielimy się nimi z młodym pokoleniem. Chcemy im jak najwięcej przekazać. Często spotykam się z młodzieżą, z harcerzami, którzy są mi bardzo bliscy. Sam przecież byłem harcerzem.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski był bardzo zadowolony z liczby osób, które zdecydowały się przyjść na obchody. Szczególnie z dużego zainteresowania młodzieży, w tym harcerzy.

- To są młodzi ludzie, którzy są nośnikami tej pamięci o Powstaniu Warszawskim na przyszłe pokolenia - mówi Kłosowski. - Dzisiaj obserwując tak liczne grono tych młodych ludzi, harcerzy, ale nie tylko ich, jestem spokojny o to, że pamięć o bohaterskich czynach powstańców przetrwa. To jest ważne dla nas wszystkich, aby o swoich bohaterach pamiętać. Zwłaszcza w kontekście tego co się teraz dzieje za naszą wschodnią granicą.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w swoim przemówieniu podkreślał, że powstanie jeszcze na długo będzie stanowiło o tym jaką postawę trzeba prezentować, aby być Polakiem.

- Trzeba być właśnie takim jak obecni tutaj pani Kamerska i pan Witkowski - mówi Wiśniewski. - Trzeba nie bać się tego, że nawet w beznadziejnym czasie zawsze można dać świadectwo honoru, przyzwoitości, patriotyzmu czy zwykłej miłości do ojczyzny. To co stało się finiszem powstania, nie jest winą bohaterskich powstańców. Jest winą tych barbarzyńców. Powiedziałbym nazistów, ale skłamałbym. To byli Niemcy. Ale nie tylko oni.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. W jego trakcie życie straciło około 16 tysięcy polskich żołnierzy oraz od 150 do nawet 250 tysięcy cywili.
W ramach odwetu za próbę wyzwolenia Warszawy Niemcy niemal doszczętnie zniszczyli polską stolicę.
Helena Kamerska i Andrzej Witkowski
Sławomir Kłosowski
Arkadiusz Wiśniewski
Opolanie upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Wiadomości z regionu

2022-08-09, godz. 15:25 Napad na taksówkarza. Przed sądem w Opolu ruszył proces dwóch oskarżonych 'To była spontaniczna akcja. Nie planowaliśmy tego'. Tak dziś (09.08) przed Sądem Okręgowym w Opolu mówili oskarżeni w sprawie napadu na taksówkarza. Do… » więcej 2022-08-09, godz. 15:00 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć Za kilka dni pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka wraca… » więcej 2022-08-09, godz. 12:25 Strajk egzaminatorów WORD w regionie. Bez egzaminów praktycznych w Kędzierzynie-Koźlu. W Nysie oraz Opolu mocne ograniczenia… Zgodnie z prognozami opolscy egzaminatorzy WORD przystąpili do protestu. Jest decyzja szefostwa ośrodka dotycząca odwołania egzaminów praktycznych. » więcej 2022-08-09, godz. 10:46 15 tysięcy złotych kary za "alkoholowy" kurs rowerem Mandaty na sumę 15 000 złotych - to taka kara, jaka spotkała dwójkę rowerzystów z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Para była nietrzeźwa a także nie… » więcej 2022-08-09, godz. 10:28 "Nigdy wcześniej polska armia nie zamawiała takiej ilości sprzętu". Gość Radia Opole o zakupach MON w Korei Poł… - To sprzęt dobrej klasy i w bardzo dużej ilości, co wiąże się też z pewnymi problemami - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu… » więcej 2022-08-09, godz. 10:24 Pirat drogowy w rękach policji. Młody kierowca pędził w terenie zabudowanym 115 km/h Z prędkością 115 kilometrów na godzinę pędził przez teren zabudowany młody mieszkaniec powiatu nyskiego. Przez 3 najbliższe miesiące nie siądzie za… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Gmina Głogówek modernizuje kolejną placówkę oświatową Gmina Głogówek zmodernizuje i wybuduje obiekty sportowe przy Szkole Podstawowej w Racławicach Śląskich. Na ten cel samorząd pozyskał 2 mln złotych z Funduszu… » więcej 2022-08-09, godz. 08:00 Nieostrożność osób dorosłych. To główna przyczyna pożarów upraw rolnych w naszym regionie Rośnie liczba pożarów upraw rolnych. Od początku roku strażacy do gaszenia zboża na pniu, łąk czy ściernisk wyjeżdżali już 173 razy, z czego 121 tylko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:40 Opole: rekrutacja do szkół średnich, w rezerwie blisko 160 miejsc Absolwenci podstawówek nadal szukają miejsc w szkołach średnich w Opolu. Po przeprowadzonym procesie rekrutacji okazuje się, że w rezerwie zostało blisko… » więcej 2022-08-08, godz. 20:00 "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". Odwiedzamy gminę Cisek Gmina Cisek kolejnym miastem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »