Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-06, 07:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM]

Truskawki w góralskim sosie. Akcja Radia Opole w Skoroszycach
Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie".
Plenerowe studio Radia Opole stacjonowało właśnie w owocowej Sidzinie, która słynie także z... góralszczyzny. To wieś, gdzie po II Wojnie Światowej przybyło wielu mieszkańców Żywiecczyzny. Wśród nich dziadkowie Daniela Rozmusa, który szefuje w miejscowym oddziale związku górali żywieckich. Był on gościem plenerowego studia Radia Opole, gdzie opowiadał o wielkiej emigracji górali, nie za ocean a na Ziemie Odzyskane.

- Tam było przeludnienie, brak pracy i to było jakieś wyjście z sytuacji, jakaś szansa. Nasi rodzice postanowili przyjechać tutaj, próbować sił, też powiedzmy innych, bo tutaj nizina, teren płaski i trzeba było zmierzyć się z gospodarstwem rolnym, rozpocząć jakąś produkcję rolną.

I tak każdego roku w gminie Skoroszyce górale i miłośnicy gór spotykają na festiwalu folkloru. A na co dzień - część gospodaruje na okolicznych polach. Gmina a szczególnie Sidzina słyną też z truskawek. Jednak jak przekonywała wójt w gminie wiele się dzieje i wiele się zmienia. Są atrakcyjne miejsca aktywnego wypoczynku, jak choćby aleja lipowa, czy siłownia pod chmurką. - Inwestycji nie brakuje - przekonuje Barbara Dybczak, wójt gminy.

- Budujemy place zabaw, ostatnio wybudowaliśmy też remizę, która jest także gminnym centrum kryzysowym. W tej chwili budujemy nowoczesne przedszkole dla ponad 100 dzieci, z pięcioma oddziałami, z przeszklonymi pięknymi salami, które będą służyć jako bawialnie dla dzieci.

Już w czwartek (7.07) plenerowe studio Radia Opole zawita do Kolonowskiego. Stacjonować będziemy przy ul. Leśnej, tuż przy ośrodku zdrowia, już od godziny 9.00.
Daniel Rozmus
Barbara Dybczak

Wiadomości z regionu

2022-08-12, godz. 22:45 Namysłowska Nike wróci na swoje miejsce jeszcze w tym roku To już pewne. 'Poprawiona' Nike wróci do Namysłowa pod koniec tego roku. Przypomnijmy, lokalne władze postanowiły w 2020 roku, że nastąpi rekonstrukcja… » więcej 2022-08-12, godz. 21:00 Balaton, kajaki, zioła, oldtimery i słoneczny patrol, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim. Tutaj zatrzymaliśmy się… Nie trzeba wcale jechać na Węgry, żeby poplażować nad Balatonem. Wystarczy udać się do miejscowości niedaleko Opola. W gminie tej można też popływać… » więcej 2022-08-12, godz. 20:00 "Nie ma kreatywnej księgowości, a ja nie jadam słodyczy i nie piję wody perlage". Ireneusz Jaki zaprzecza zarzutom… 'Nigdy nie było kreatywnej księgowości, a poseł Zembaczyński mija się z prawdą w interpretacji wyników finansowych spółki'. Tak Ireneusz Jaki, zawieszony… » więcej 2022-08-12, godz. 19:15 Namysłów: rusza przebudowa historycznych murów miejskich Ruszyła wielka renowacja zabytkowych murów miejskich w Namysłowie. Mowa o odcinku od Bramy Krakowskiej do straży pożarnej przy ulicy Fortecznej w Namysłowie… » więcej 2022-08-12, godz. 18:50 Dymisje w związku ze skażeniem Odry - zdecydował o tym premier. Jest też zakaz wchodzenia do rzeki w 3 województw… Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie Przemysława Dacy oraz szefa Głównego… » więcej 2022-08-12, godz. 18:30 Nowe komputery przyjadą do Głubczyc. Sprzęt trafi do dzieci z rodzin popegeerowskich Gmina Głubczyce otrzymała blisko 750 tys. złotych z rządowego programu dla rodzin z terenów popegeerowskich na rozwój cyfrowy. Za te pieniądze zostanie… » więcej 2022-08-12, godz. 17:00 Bizancjum, "kreatywna księgowość" i majątek na słodycze. Zembaczyński przedstawił swoje pierwsze wnioski po kontroli… 'Prezes Ireneusz Jaki stworzył w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu istne Bizancjum'. Tak Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, opisuje… » więcej 2022-08-12, godz. 16:56 Nietypowe znalezisko przy rozbiórce "Grzybka". W Namysłowie natrafiono na płyty z grobowców Prace remontowe i rozbiórka namysłowskiego 'Grzybka' przyniosły nieoczekiwane znaleziska. Podczas rozbiórki fundamentów altany natrafiono na płyty nagrobków… » więcej 2022-08-12, godz. 16:45 Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę wraca w tradycyjnej formule. Każdy może dołączyć W długi weekend pątnicy z całego regionu wyruszą na 46. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę. Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń pielgrzymka… » więcej 2022-08-12, godz. 16:18 Kontrola drogowa w Głubczycach zakończyła się znalezieniem narkotyków Policja w Głubczycach w trakcie kontroli drogowej znalazła u podejrzanie zachowującego się kierowcy narkotyki. Teraz 38-letniemu mężczyźnie grozi nawet… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »