Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-21, 18:00 Autor: Bogusław Kalisz

Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów [ZDJĘCIA, FILM]

Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Trwa specjalna letnia trasa „70 gmin na 70-lecie Radia Opole”. Dzisiaj reporterzy Radia Opole i NTO dotarli do gminy Świerczów w powiecie namysłowskim. Nasze plenerowe studio zainstalowaliśmy w gminnym parku.
- Gmina Świerczów jest najlepszym miejscem na świecie - podkreśla wójt Barbara Bednarz. - Ta wyjątkowość wynika z tego, że jesteśmy jedną z najmniejszych gmin pod względem ludności w woj. opolskim, co prawda nie obszarowo a ludnościowo. Jesteśmy w otulinie pięknych krajobrazów.

W niewielkiej wsi Dąbrowa w gminie Świerczów od wielu lat kultywowana jest góralska tradycja. Okazuje się, że po II Wojnie Światowej miejscowość została zasiedlona przez górali z okolic Limanowej w Małopolsce.

- Tak naprawdę to my jesteśmy lachy limanowskie - podkreśla Zofia Adamczyk, opiekunka zespołu "Dąbróweczki". - Mamy korzenie pomiędzy krakowiakami a góralami, ale że wszyscy mówili, że w Dąbrowie są górale, więc i strój mamy stylizowany na góralski, najbardziej rozpoznawalny, ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Namysłowie.

W najbliższy weekend 25 czerwca władze samorządowe zapraszają na Dni Świerczowa. W programie między innymi konkursy, występy artystyczne oraz zawody sportowe. Wystąpią między innymi zespół "Echo" oraz zespół disco polo "Spontan".

W środę (22.06) letnia akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej zawita do Leśnicy. Plenerowe studio stanie przy leśnickiej stodole biesiadnej w parku miejskim przy ul. Zdzieszowickiej.
Barbara Bednarz
Zofia Adamczyk
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 13:00 Raport MZ: ponad 4 tysiące zakażeń koronawirusem w Polsce w minionym tygodniu 4163 zakażeń koronawirusem i 16 zgonów wśród zarażonych odnotowano przez ostatni tydzień w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje, że 556 to infekcje ponowne… » więcej 2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »