Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-20, 20:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Narodowy Dzień Powstań Śląskich na Górze św. Anny. "To historyczna chwila, celebrujemy najmłodsze święto w kraju" [ZDJĘCIA, FILM]

Obchody pierwszego Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny
20 czerwca decyzją prezydenta Andrzeja Dudy po raz pierwszy obchodzony jest jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To państwowe święto ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. Z tej okazji oficjalne obchody zorganizowano przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
- O ustanowienie tego święta środowiska patriotyczne, kombatanckie i rodziny powstańców zabiegały od ponad 20 lat - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski, który podczas uroczystości odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. - To jest historyczna chwila. Celebrujemy najmłodsze święto w naszym kraju. A powstania śląskie były wielkim zrywem narodowym i dały podwaliny do potęgi przyszłej Polski okresu międzywojnia. Gdyby nie zwycięskie powstania, to nie byłoby mowy o środkach na budowę Gdyni czy Centralnego Ośrodka Przemysłowego.

- Jestem dumna, że to Sejm IX kadencji ustanowił to święto - mówi posłanka PiS Katarzyna Czochara. - Ta pamięć jest niezmiernie ważna i to miejsce jest wyjątkowe. Tu przez wiele lat toczyły się walki o polskość, o ziemię polską. Tu przelewano krew i te walki przyniosły odpowiednie wyniki, skutki. Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, ten moment jest ważny w kontekście tego, co dzieje się teraz w Ukrainie.

- Poprzez to święto oddajemy hołd wszystkim powstańcom, którzy tutaj walczyli. Góra św. Anny jest dla nas miejscem symbolicznym - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Tutaj na Górze św. Anny była jedna z największych bitew, która miała to znaczenie, że zakończyło się praktycznie III Powstanie Śląskie. Ponieważ tutaj, kiedy zwyciężyły wojska niemieckie, powstańcy zaczęli się cofać i wtedy praktycznie zakończyło się to powstanie.

- Ustanowienie tego święta jako narodowego stwarza nam dodatkową okazję do tego, żeby mówić o powstaniach śląskich - mówi Iwona Demczyszak, pełniąca obowiązki naczelnika delegatury IPN w Opolu. - Wiedza o powstaniach śląskich tutaj oraz na Górnym Śląsku i Śląsku Opolskim jest bardziej eksplorowana niż w innych regionach, więc ten Narodowy Dzień Powstań Śląskich sprawi, że będziemy mówili o tym ponadregionalnie.

- To należy się powstańcom. My ze Śląska pochodzimy i jesteśmy murem za Śląskiem. Dlatego te powstania są nam bliskie. Uczestniczymy we wszystkich tego typu uroczystościach patriotycznych - dodaje Zofia Kozak ze Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny zakończyła „Muzyczna lekcja historii o Powstaniach Śląskich - Tryptyk Śląski” w auli Domu Pielgrzyma.

Przypomnijmy, 12 maja Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. 7 czerwca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego. Dodajmy, że posłem sprawozdawcą projektu ustawy była opolska posłanka Violetta Porowska.
Sławomir Kłosowski
Katarzyna Czochara
Józef Swaczyna
Iwona Demczyszak, Zofia Kozak
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »