Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-20, 14:38 Autor: Marzena Śmierciak

Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich. "To miejsce symboliczne, okupione krwią" [ZDJĘCIA]

Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich na Górze św. Anny [fot. Maciej Marciński]
Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich ustanowiony przez Sejm specjalną ustawą 12 maja tego roku, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Święto ma upamiętniać trzy Powstania Śląskie oraz przyłączenie części Górnego Śląska do Polski.
Z tej okazji na Górze świętej Anny w południe od mszy świętej rozpoczęły się obchody święta. Od 13:30 trwają oficjalne uroczystości na placu przed Pomnikiem Czynu Powstańczego. Biorą w nich udział wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, samorządowcy, wojsko, kombatanci, a także mieszkańcy regionu. Ze względu na pogodę i burzę, jaka przeszła nad Górą św. Anny, podjęto decyzję o skróceniu okolicznościowych przemówień.

Wojewoda Sławomir Kłosowski odczytał list od premiera. Mateusz Morawiecki napisał w nim, że Góra św. Anny jest miejscem symbolicznym, okupionym krwią.

W programie jest także Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem.

W drugiej części uroczystości - od godz. 15.00 w auli Domu Pielgrzyma zaplanowano „Muzyczną lekcję historii o Powstaniach Śląskich - Tryptyk Śląski”. Wystąpią Wojciech Ciuraj z towarzyszącymi muzykami.
Posłuchaj relacji Katarzyny Doros

Wiadomości z regionu

2022-07-06, godz. 10:41 25 lat temu Wielka Woda zaczęła zalewać Opolszczyznę. "Dzisiaj mieszkańcy są bezpieczni, będą też dalsze inwe… Dokładnie 25 lat temu Powódź Tysiąclecia dotarła do województwa opolskiego. 6 lipca 1997 roku woda zalała pierwsze miasteczka, a wieczorem w Opolu ogłoszono… » więcej 2022-07-06, godz. 10:07 Marszałek Sejmu RP odwiedzi Opolszczyznę Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP w sobotę (9.07) odwiedzi Opolszczyznę. Informację tę przekazał w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:55 Rusza letnia ofensywa Prawa i Sprawiedliwości. "To przede wszystkim wyjście do ludzi, spotkania z ludźmi" Województwo opolskie zostało podzielone na trzy części, każda z nich ma swojego pełnomocnika. Za Opole i powiat opolski odpowiada wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2022-07-06, godz. 08:15 Własny kąt dla policjantów. W Turawie powstanie posterunek Gmina Turawa przekazała grunty pod budowę posterunku policji. List intencyjny w tej sprawie podpisali wójt Dominik Pikos oraz Komendant Wojewódzki Policji… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Pobyt uchodźców w opolskich akademikach będzie finansowany do końca wakacji. Jest decyzja wojewody Wojewoda opolski wydał decyzję o przedłużeniu do końca wakacji finansowania zbiorowych miejsc pobytu uchodźców w naszym regionie. To oznacza, że obywatele… » więcej 2022-07-06, godz. 07:30 Kolejny fragment byczyńskich murów przechodzi renowację. Do prowadzenia jakichkolwiek prac potrzeba dotacji Ruszyła renowacja kolejnego odcinka zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Tym razem chodzi o około 40 metrów obwarowań i Wieżę Zachodnią, tzw. Niemi… » więcej 2022-07-06, godz. 07:00 Truskawki w góralskim wydaniu. Akcja Radia Opole w gminie Skoroszyce [ZDJĘCIA, FILM] Aleja lipowa w centrum, na obrzeżach pola truskawkowe - tak prezentuje się Sidzina w gminie Skoroszyce, gdzie dziś dotarła wakacyjna akcja Radia Opole i NTO… » więcej 2022-07-05, godz. 20:42 Dachowanie pod Namysłowem. Za kierownicą siedział 19-latek 1500 złotych mandatu i zniszczone auto - tak zakończył się piracki kurs młodego kierowcy na trasie Namysłów - Smarchowice Śląskie. Do zdarzenia doszło… » więcej 2022-07-05, godz. 20:15 Wyniki matur na Opolszczyźnie poniżej średniej krajowej. 17% zdających ma prawo do poprawki Egzamin dojrzałości na Opolszczyźnie zdało 76,5 % tegorocznych maturzystów. To wynik o 1,7% gorszy od średniej krajowej. Przypomnijmy, do matur w regionie… » więcej 2022-07-05, godz. 19:15 Za 2 tygodnie w Opolu wchodzi w życie uchwała krajobrazowa. "Cały czas odpowiadamy na pytania" 20 lipca w stolicy regionu zacznie obowiązywać uchwała krajobrazowa. W ten sposób władze miasta chcą walczyć z chaotycznie rozmieszczonymi banerami reklamowymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »