Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-20, 16:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Aby pamiętać o wymiarze duchowym". Sezon komunijny w pełni

Pierwsza komunia święta [fot.pixabay.com]
Pierwsza komunia święta [fot.pixabay.com]
Prezenty na pierwszą komunię świętą [fot.M.Matuszkiewicz]
Prezenty na pierwszą komunię świętą [fot.M.Matuszkiewicz]
Prezenty na pierwszą komunię świętą [fot.M.Matuszkiewicz]
Prezenty na pierwszą komunię świętą [fot.M.Matuszkiewicz]
Prezenty na pierwszą komunię świętą [fot.M.Matuszkiewicz]
Prezenty na pierwszą komunię świętą [fot.M.Matuszkiewicz]
Trwa okres komunijny, a wraz z nim... poszukiwanie prezentów. Najczęściej zaproszeni goście decydują się na zakup zegarka, medaliku czy roweru. Księża apelują do rodziców, aby w szaleństwie zakupowym nie zapomnieć o wymiarze duchowym tego dnia. Jak podkreślają, to przyjęcia sakramentu powinno być sprawą pierwszorzędną, a dopiero potem przyjęcie i prezenty.
- Ja zawsze rodzicom powtarzam podczas spotkań, że to nie jest akademia na cześć dziecka, ale to jest wymiar spotkania z Chrystusem - mówi ksiądz Waldemar Klinger, proboszcz katedry opolskiej.

- Ja jako proboszcz mówię rodzicom, że jeżeli chcesz dziecku zepsuć uroczystość i dać mu na całe życie obraz skomercjalizowanego święta, to idź tą drogą. Natomiast, jeżeli chcesz dać coś, do czego dziecko będzie wracać przez całe życie, to pobłogosław je i pomódl się z nim. Powiedz mu też, że najważniejsze w tym dniu jest to, że spotykamy się z Jezusem.

- Możemy śmiało powiedzieć, że w tym roku jest znacznie większe zainteresowanie kupowaniem różnych prezentów, upominków niż przed rokiem - dodaje Izabela Wieja, kierownik sklepu z dewocjonaliami.

- Kupują różne obrazki, medaliki, książki, Pismo Święte, ale też różańce czy świece. Najczęściej wybierają coś, co będzie pamiątką i prezentem. Najwięcej idzie nam pamiątkowych książek i kartek.

Choć wybór jest duży, to część osób decyduje się na wręczenie dzieciom pieniędzy.

- Kupujemy karteczkę i dodamy do tego pieniążka. Wybieramy praktyczny prezent, bo nasz wnuk wiele rzeczy już ma, więc potem zadecyduje sobie, co chce kupić i myślę, że pieniądze mu się przydadzą - mówią pan Adam i pani Alicja z Opola.

Dodajmy, że tegoroczne komunie po dwuletniej przerwie mogą ponownie odbywać się bez obostrzeń sanitarnych.
ks. Waldemar Klinger
Izabela Wieja
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2022-08-07, godz. 19:00 Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości przekonują, że wolontariuszem może być każdy. Wystarczy chcieć pomaga… Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości ruszyły z nową akcją zachęcającą do zaangażowania się w ogólnopolskie projekty społeczne stowarzyszenia Wiosna… » więcej 2022-08-07, godz. 18:44 Przepłynęli kajakami 750 kilometrów z Krapkowic do Świnoujścia. Kajakarze podsumowali wyprawę - W pamięci pozostaną niesamowite wspomnienia z trasy o pięknych miejscach i wspaniałych ludziach spotkanych w drodze - tak kajakarze Jacek Jadam i Piotr Jendrusch… » więcej 2022-08-07, godz. 17:26 Jeszcze do wieczora na opolskim rynku zobaczymy pokazy akrobatów i sztukmistrzów Jeszcze do wieczora na opolskim rynku można spotkać cyrkowców, akrobatów i sztukmistrzów. W stolicy regionu trwa IV Festiwal Zdarzeń Artystycznych 'Open… » więcej 2022-08-07, godz. 16:00 Jesienią poznamy wyniki prac badawczych prowadzonych w pałacu w Rozkochowie Po tym, jak barokowy pałac w Rozkochowie 1,5 roku temu zmienił właściciela, w obiekcie cały czas prowadzone są prace badawcze. Te mają dać odpowiedź m.in… » więcej 2022-08-07, godz. 16:00 Szkoła podstawowa w Straduni w gminie Walce przechodzi kompleksową modernizację Trwa gruntowny remont szkoły podstawowej w Straduni, w gminie Walce. Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek 1 września budynek stanie się bardziej ekologiczny i tańszy… » więcej 2022-08-07, godz. 13:31 Na rowerze z Krapkowic do przylądka Rozewie w 36 godzin. Damian Łazarski ruszył w rajd charytatywny Damian Łazarski z Krapkowic wyruszył w kolejny charytatywny rajd rowerowy. Tym razem pod hasłem 'Zdrowymi nogami po zdrowie w nogach dla Martyny Koteluk'. Do… » więcej 2022-08-07, godz. 10:57 Skanowanie, inwentaryzacja i remont. Wraz z nowym tygodniem rusza renowacja zabytkowych murów obronnych w Głogówku O tej miejskiej inwestycji i realizacji innych ważnych dla gminy Głogówek projektów w rozmowie 'W cztery oczy' mówił burmistrz Piotr Bujak. » więcej 2022-08-07, godz. 08:41 Bezkolizyjnie, bezpiecznie i komfortowo. Niebawem do użytku zostanie oddana kładka dla pieszych i rowerzystów w Tur… Kładka nad Małą Panwią w Turawie praktycznie gotowa. Pozostały tylko formalności związane z odbiorami budowlanymi. Władze powiatu opolskiego, który realizuje… » więcej 2022-08-06, godz. 20:10 Prudnik: Wiejski Dom Kultury w Mieszkowicach i przedszkole do remontu Prudnik wyremontuje Wiejski Dom Kultury w Mieszkowicach i znajdujące się w tym samym budynku miejscowe przedszkole, z którego korzystają najmłodsi mieszkańcy… » więcej 2022-08-06, godz. 19:00 Więcej policyjnych patroli pojawi się w gminie Jemielnica. Podpisano porozumienie W gminie Jemielnica będzie więcej patroli policyjnych. Na ten cel samorząd przeznaczył 5 tysięcy złotych. Władze gminy podpisały z komendantem powiatowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »