Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-11, 18:00 Autor: Mariusz Chałupnik

"To ofiary dwóch reżimów". W Folwarku odsłonięto pomnik ofiar stycznia 1945 [ZDJĘCIA, FILM]

Odsłonięcie pomnika ku pamięci wszystkich ofiar nazizmu i komunizmy, Folwark [fot. Marcin Boczek]
Odsłonięcie pomnika ku pamięci wszystkich ofiar nazizmu i komunizmy, Folwark [fot. Marcin Boczek]
W Folwarku w gminie Prószków stanął pomnik w hołdzie ofiar reżimów nazistowskiego i komunistycznego, które straciły życie w styczniu 1945 roku. Zastąpił on monument, który w tym miejscu stał przez 73 lata i został usunięty w marcu tego roku, a który czcił bohaterów Armii Czerwonej.
- Od początku było takie założenie, aby nowy pomnik spełniał oczekiwania lokalnej społeczności - mówi Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie ma oczywiście zgody na kultywowanie pamięci o tych, którzy nie przynieśli żadnego wyzwolenia i wolności. Przynieśli grabieże, gwałty i zbrodnie.

Burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula podkreśla, że w tym miejscu przez lata dochodziło do bardzo niezręcznych sytuacji.

- To jest miejsce, gdzie co roku były odprawiane nabożeństwa ku czci pojednania pomiędzy narodami. Ale zawsze nad księdzem wisiała rosyjska gwiazda z sierpem i młotem. Od dzisiaj nad głowami kapłanów będzie krzyż - mówi Cebula.

Na odsłonięcie nowego pomnika przyszło wielu mieszkańców z kilku okolicznych wiosek. Sołtys Folwarku Tadeusz Wieszala podkreśla, że na początku na pomysł zmiany pomnika reagowano sceptycznie.

- Teraz jak widzą, to są pozytywnie nastawieni. Ten pomnik upamiętnia całą tragedię, która tu się wydarzyła. Mieszkańcy mają uwagę do zapisu o walkach. Oni nie walczyli. Ich wojna zastała w domach - mówi Wieszala.

Pomnik, który stanął w Folwarku został zaprojektowany i opłacony przez Instytut Pamięci Narodowej.
Karol Polejowski
Krzysztof Cebula
Tadeusz Wieszala
Odsłonięcie pomnika ku pamięci ofiar nazizmu i komunizmu w Folwarku

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »