Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-10, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Zawody strażackie ponownie zawitają do Opola. Do rywalizacji stanie blisko 150 strażaków [FILM, ZDJĘCIA]

Przykładowy tor przeszkód, jaki mają pokonać uczestnicy zawodów strażackich [wideo: Monika Matuszkiewicz]
Po blisko 5-letniej przerwie najtwardsi strażacy ponownie zawitają do stolicy regionu. Podczas Dni Opola, czyli 21 i 22 maja, rozegrane zostaną jedne z najważniejszych zawodów strażackich. Udział w nich weźmie blisko 150 strażaków z całego kraju. Opolanie, oprócz podziwiania zmagań druhów, będą mogli także skorzystać z innych atrakcji. Wśród nich jest specjalny tor przeszkód, dmuchańce dla dzieci i animacje ze strażakami w roli głównej.
- Cieszę się bardzo, że zawody strażackie wracają do Opola - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Zawody są niezwykle atrakcyjne. Odbędą się na placu Kopernika, także będzie łatwość w dotarciu i obserwowaniu, bo można to robić z różnych punktów, nawet z okien galerii handlowej. Szykujemy bardzo dużo atrakcji. - Tego typu zawody w tym roku odbywają się w 4 miejscach w Polsce. Opole jest tym pierwszym miejscem, w którym się odbywają - dodaje starszy brygadier Leszek Koksanowicz, komendant miejski PSP w Opolu.

- Zawody strażackie będą nacechowane wysiłkiem i dużą szybkością. Natomiast przygotowany przez nas piknik będzie takim odzwierciedleniem naszej codziennej pracy - podkreśla młodszy brygadier Tomasz Pierzchała, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

- Zaproponujemy państwu ściankę wspinaczkową, wejście na drabinkę strażacką. Będzie można również ubrać aparat powietrzny i przejść się po zadymionym pomieszczeniu. Ponadto dzieci będą mogły poskakać na dmuchańcach, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze strażakami oraz skorzystać z zabawy z animatorem.

Trudnością podczas zawodów jest przede wszystkim to, że strażacy będą w nich rywalizować w całym swoim oprzyrządowaniu. Waży ono około 30 kilogramów. Dodatkowo będą mieli założony aparat powietrzny. Konkurencja składa się z 6 etapów.

- Pierwszym etapem jest wejście na wieże. Jest to kondygnacja około 3-4 piętra. Następnie wciągamy pakiet wężowy, który jest zawieszony na linie. Potem zbiegamy po schodach, gdzie dochodzimy do momentu symulatora wyważania drzwi za pomocą młota. Następnie robimy slalom między hydrantami, a taką wisienką na torcie jest manekin, który waży około 80 kilogramów i trzeba go blisko 40 metrów ewakuować - wyjaśnia ogniomistrz Paweł Kułynycz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Dodajmy, że do zawodów zaproszono także inne służby mundurowe, w tym policjantów, a także kluby sportowe.
Arkadiusz Wiśniewski i starszy brygadier Leszek Koksanowicz
młodszy brygadier Tomasz Pierzchała
ogniomistrz Paweł Kułynycz

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »