Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-05, 17:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

W opolskich akwenach pojawił się nowy narybek. Trwa zarybianie wód. Na początek szczupak [ZDJĘCIA, FILM]

Zarybianie szczupakiem jeziora Turawskiego
Trwa zarybianie stawów, jezior i rzek w naszym regionie. Dzisiaj (05.05) w regionie opolskim do wód trafiło blisko 700 tysięcy sztuk szczupaka. Najwięcej młodych ryb wpuszczono do zbiornika w Turawie - było to 350 tysięcy sztuk. Obecnie szczupak ma około 5 centymetrów i waży niecałe 2 gramy. Wędkarze będą mogli je łowić za niecałe 3 lata, kiedy osiągnie on minimum 50 centymetrów.
W dzisiejszym (05.05) zarybianiu udział wzięli członkowie PZW w Opolu oraz Społeczna Straż Rybacka. - Szczupak trafi również do Odry w rejonie Brzegu oraz do Osobłogi i Psiny - zaznacza Jakub Roszuk, dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.

- Pomimo tego, że te ilości są tak duże, to przeżywalność tych ryb wynosi około 2 procent. Jednak te 2 procent, które dorośnie do ryby, która będzie zdolna dobyć tarło, to będą ryby, które nabędą takich cech przetrwania w tym zbiorniku, w danej wodzie, klimacie, stąd jest też ta zasadność wpuszczania tych mniejszych ryb.

- Szczupak jako drapieżnik jest jedną z najbardziej ulubionych ryb przez wędkarzy - dodają Ryszard Zawada i Paweł Grzesik z PZW w Opolu.

- Trzeba zmieniać ilość szczupaka, w sensie genów, ilości i wielkości do wędkowania, dlatego dzisiaj na wszystkie wody należące do Związku Wędkarskiego Opole szczupak zostanie rozwieziony. - Bardzo cienko jest z rybą. Porównując do wcześniejszych lat, kiedy miałem 16 lat, to szło ciągnąć rybę za rybę, a teraz słabo jest.

Ryby nad akweny przewożone są w specjalnych workach wypełnionych wodą i tlenem. Pakowane są po 3 lub 6 tysięcy sztuk. Następnie przekazywane są wędkarzom na łodzie i dopiero wtedy trafiają do wody.

- Generalnie staramy się wypuścić i rozciągnąć to najbardziej jak się da tak, aby drapieżnik, który już występuje w tym jeziorze, nie wyjadł wszystkiego. Chcemy też zrobić tak, żeby te ryby mogły się jak najbardziej pochować i żeby zaczęły tu bytować. Wypuszczamy je na płytkiej wodzie, gdzie jest roślinność, żeby ta ryba miała się gdzie schować przed drapieżnikami. Szukamy takich miejsc mniej dostępnych dla ludzi, tam, gdzie jest jakieś ptactwo, gdzie jest teren zarośnięty. Sami typujemy te miejsca - wyjaśnia Jarosław Gawrylin ze Społecznej Straży Rybackiej.

Dodajmy, że w przyszłym tygodniu do rzek ma zostać jeszcze wypuszczony pstrąg potokowy, a w czerwcu sandacz i węgorz.
Jakub Roszuk
Ryszard Zawada i Paweł Grzesik
Jarosław Gawrylin
Trwa zarybianie stawów, jezior i rzek w naszym regionie - posłuchaj relacji Moniki Matuszkiewicz

Wiadomości z regionu

2022-05-24, godz. 20:00 Tu można uratować komuś życie. DKMS zachęca do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Przez dwa lata pandemii do bazy potencjalnych dawców szpiku trafiło o połowę mniej chętnych niż np. w roku 2019. Fundacja DKMS przypomina, ciągle chorujących… » więcej 2022-05-24, godz. 20:00 Półtora tysiąca mandatu za spory zapas jaj! Efekty kontroli WITD Wagę większą o 57 procent niż dopuszczalna miał bus zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego na obwodnicy Opola. Delikatny… » więcej 2022-05-24, godz. 18:45 Strzelecka policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami Telefoniczni oszuści podający się za policjantów dali o sobie znać w powiecie strzeleckim. Tamtejsi mundurowi odebrali zgłoszenia od mieszkańców o kilku… » więcej 2022-05-24, godz. 16:57 Desant urzędników i pytanie o zastraszanie. Nowe wątki konfliktu w WiK O dwie osoby rozszerzył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Ireneusz Jaki. Chodzi o przetarg… » więcej 2022-05-24, godz. 15:16 Ruszył proces ws. śmiertelnego pobicia w Skarbimierzu-Osiedlu. Na ławie oskarżonych czterech mężczyzn Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces w sprawie bójki z 30 czerwca 2019 roku… » więcej 2022-05-24, godz. 15:15 Dealerzy narkotyków w rękach policji. Mieli "na stanie" ponad 2,5 kilograma substancji zakazanych Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mieszkańcom Opola, zatrzymanym pod zarzutem przestępstw narkotykowych. » więcej 2022-05-24, godz. 14:37 Burze zmierzają nad Opolszczyznę. Jest ostrzeżenie meteo O możliwości wystąpienia zjawiska burzy w całym regionie po południu oraz nadchodzącej nocy informuje IMGW. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które… » więcej 2022-05-24, godz. 14:21 Opolska edycja gry Monopoly - są wyniki sondy Najdroższym obiektem na planszy opolskiej edycji gry Monopoly będzie amfiteatr. To była decyzja, na którą mieszkańcy nie mieli wpływu. Jednak kolejne 'najdroższe… » więcej 2022-05-24, godz. 12:15 Za nami pierwszy dzień egzaminu ósmoklasistów. Była "Zemsta" i motyw przyjaźni Za ósmoklasistami pierwszy etap trzydniowego maratonu egzaminów. Dziś (24.05) zmierzyli się z językiem polskim. Tematy - jak mówią - zaskoczyły ich. Pojawiła… » więcej 2022-05-24, godz. 12:06 Zapowiada się kulturalne lato. Organizacje pozarządowe otrzymały pieniądze na realizację pomysłów związanych z… W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podpisali umowy z fundacjami i stowarzyszeniami na łączną kwotę miliona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »