Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-27, 17:35 Autor: Jan Poniatyszyn

Stary Las: żywa jest pamięć o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Ofiarom Marszu Śmierci - Stary Las
Więźniów Auschwitz–Birkenau, ofiary „Marszu Śmierci” upamiętniono w Starym Lesie, w gminie Głuchołazy. Odbyły się tam wojewódzkie obchody związane z rocznicą wyzwolenia tego niemieckiego obozu zagłady. W Starym Lesie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe przypominające pochód śmierci, który przeszedł przez wioskę w styczniu 1945 roku. Do uczestników rocznicowych uroczystości listy przesłali marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.
- Podtrzymywanie pamięci o okrucieństwach II wojny światowej, okrucieństwach niemieckich jest naszym obowiązkiem wobec ojczyzny i młodego pokolenia – uważa wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. – Serdeczne podziękowania Instytutowi Pamięci Narodowej, który współorganizuje z nami te uroczystości 77. rocznicy o tym „Marszu Śmierci”, który przechodził m.in. tutaj. Nie wiem, czy nie ważniejsze, że pamiętają o tym mieszkańcy Starego Lasu. Pamięta pan sołtys, który jest inicjatorem wmurowania tablicy pamięci w tym miejscu, gdzie znaleziono zwłoki 76 osób pochowane w tym dole.

Przy polnej drodze prowadzącej do Starego Lasu zakopano ofiary „Marszu Śmierci” w 1945 roku. Ciała więźniów obozu koncentracyjnego ekshumowano, gdy na tych terenach zadomowiła się polska administracja. W miejscu tym stanął obelisk z tablicą pamiątkową, który właśnie odsłonięto.

- Była to inicjatywa mieszkańców naszej wioski – mówi Andrzej Merta, sołtys Starego Lasu. – Pandemia trochę nam w tym przeszkodziła. Znaleźliśmy sponsorów na obelisk, na tablicę pamiątkową. Byli ludzie życzliwi, że to zasponsorowali. W ten sposób powstał pomnik. Upamiętni osoby, które zginęły.

Stary Las jest szóstym miejscem na Opolszczyźnie, gdzie w ostatnich latach odsłonięto tablicę upamiętniającą „Marsze Śmierci” – powiedział nam Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Zaznaczył, że w odnajdywaniu miejsc pochówków więźniów sieci kacetów Auschwitz–Birkenau, duża jest zasługa lokalnych pasjonatów historii. W uroczystościach tych brali też udział mieszkańcy oraz samorządowcy z gminy Głuchołazy i powiatu nyskiego.
Sławomir Kłosowski
Andrzej Merta

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 19:30 Lublana coraz bardziej siatkarska. Do Słowenii docierają kibice ZAKSY, ale nie tylko Coraz więcej kibiców dociera do Lublany, gdzie jutro (22.05) odbędą się finały Ligi Mistrzów. Na trybunach hali Stożice może zasiąść 12,5 tysiąca… » więcej 2022-05-21, godz. 19:18 "To była najcięższa walka". Na Górze św. Anny uczono 101. rocznicę najważniejszej bitwy III Powstania Śląskie… Mija 101. rocznica bitwy o Górę św. Anny, która była najkrwawszym aktem III Powstania Śląskiego. Dziś (21.05) pod tamtejszym Pomnikiem Czyny Powstańczego… » więcej 2022-05-21, godz. 18:15 Prace za półmetkiem. Przedszkole w Grodźcu będzie gotowe szybciej niż planowano Będzie mogło tam uczęszczać 50 dzieci z trzech sołectw. Trwa budowa nowego przedszkola w Grodźcu. Wylane zostały już posadzki, trwają prace związane… » więcej 2022-05-21, godz. 17:45 Medycy z USK w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci i młodzieży. Opolski ośrodek diabetologii… » więcej 2022-05-21, godz. 16:43 "Można zobaczyć czołgi i dotknąć broni". W Nysie trwa piknik wojskowy Prezentacja sprzętu wojskowego, w tym między innymi czołgów Leopard, wystawa militariów, czy mini strzelnica - to tylko część atrakcji, z jakich skorzystać… » więcej 2022-05-21, godz. 16:30 Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa już działa! Można się zgłaszać Ruszył nabór do nowego rodzaju służby wojskowej - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji w 32 miejscowościach w całej Polsce odbywają… » więcej 2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »