Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-19, 16:15 Autor: Katarzyna Doros

Od 100 do 200 objawów na liście powikłań po COVID-19. Wśród nich udary, które dotykają także 30-latków

Rehabilitacja [fot. D. Klimczak]
Rehabilitacja [fot. D. Klimczak]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rehabilitacja pocovidowa w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Na liście powikłań po przechorowaniu COVID-19 znajduje się już od stu do 200 objawów. To nie tylko problemy z płucami, ale mowa jest również o fali udarów i zaburzeń rytmu serca. Uciążliwe konsekwencje przejścia zakażenia koronawirusem dotyczą coraz młodszych osób. Temat poruszaliśmy w magazynie Reporterskie Tu i Teraz.
- Widzimy, że nawet u osób, które covid przeszły łagodnie występują olbrzymie problemy zdrowotne - mówi Wojciech Machelski, prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. - Mamy dużo pacjentów jeżeli chodzi o rehabilitację neurologiczną w wieku trzydziestu lat po udarach. Jak rozmawiam z doktorem Juszczykiem ze szpitala w Białej, który specjalizuje się w kardiologii, to bardzo dużo osób, które przeszły covid zgłasza się z migotaniem przedsionków. Skutki tego będziemy jeszcze leczyć przez rok, dwa, pięć, bo my dopiero się uczymy, jak leczyć tych pacjentów i skutecznie ich rehabilitować.

Jak zauważa Wojciech Machelski problemy zdrowotne po covidzie widać nawet na oddziale ortopedycznym. - Zauważyliśmy teraz dużo przypadków, że pacjenci skarżą się na coraz większe bóle związane z biodrami czy z kolanami. Zauważyliśmy też, że dużo młodych pacjentów mamy teraz w przypadku ortopedii na zabiegi endoprotez stawów biodrowych, gdzie jest martwica kości, która powoduje silne bóle i musi być interwencja chirurgiczna.

Profesor Jan Szczegielniak, który opracował program rehabilitacji pocovidowej w szpitalu MSWiA w Głuchołazach zauważa, że natężenie objawów po przebytym zakażeniu może być różne. - U niektórych osób powikłania utrzymują się od ponad roku - mówi. - Te powikłania mogą też ustępować, ale w ich miejsce mogą pojawiać się nowe objawy. Dotyka to coraz częściej osób młodych, które nie skończyły trzydziestu lat. Mówimy także o osobach, które praktycznie bezobjawowo przechodziły zakażenie i takich, u których objawy po przebytej chorobie pojawiły się dopiero po jakimś czasie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu prowadzi rehabilitację pocovidową dla pacjentów w warunkach ambulatoryjnych. - Zgłaszają się do nas pacjenci, którzy mają głównie problemy z dusznością - mówi Magdalena Szostak z zakładu rehabilitacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Pacjenci oceniają, że są wolniejsi od swoich rówieśników, musza odpocząć, w trakcie pokonywania dystansu, np. podczas wchodzenia po schodach. Mówią, że ogólnie czują słabość, mają problemy z codziennym funkcjonowaniem, z koordynacją, z równowagą. Mają również stany lękowe. Pacjenci skarżą się ogólnie na bóle kończyn dolnych, określają, że doskwiera im wzmożone pocenie.

Jak informuje prof. Szczegielniak przyjmuje się, że u około 30 procent osób, które są hospitalizowane z powodu COVID-19, mogą występować objawy po przebytej chorobie.
Posłuchaj relacji Katarzyny Doros w magazynie Reporterskie Tu i Teraz
Wojciech Machelski cz.1
Wojciech Machelski cz.2
prof. Jan Sczczegielniak
Magdalena Szostak

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »