Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-18, 09:15 Autor: Jacek Rudnik

"Nic o nas bez nas". Dziś protest rolników w związku z szykowanym podziałem ziemi Top Farms [ZDJĘCIA]

Rozmowy o ziemi i pikieta w Głubczycach [fot. Grzegorz Frankowski]
Rozmowy o ziemi i pikieta w Głubczycach [fot. Grzegorz Frankowski]
Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Ognisty [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Ziemia pod zarządem Skarbu Państwa będzie w naszej ocenie lepiej zarządzana, a pracownicy będą mieć lepsze warunki zatrudnienia - stwierdził w Porannej rozmowie Radia Opole przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Tomasz Ognisty, odnosząc się do zasad podziału gruntów zarządzanych dotąd przez firmę Top Farms. O tej sprawie informowaliśmy jako pierwsi kilka dni temu (13.01).
W 2011 roku firma miała wydzielić 30% swoich gruntów na rzecz rolników indywidualnych, wówczas tego nie zrobiła, więc po zakończeniu okresu dzierżawy do 2023 roku około 10 tys. hektarów gruntów ma wrócić do państwa. W ocenie Tomasza Ognistego Top Farms rezygnując z wydzielenia części swoich gruntów doskonale zdawała sobie sprawę z konsekwencji takiej decyzji.

- Dzisiaj to jest po prostu efekt ich błędnych decyzji z 2011 roku. Zarząd spółki dobrze o tym wiedział, że nie wyłączając 30 proc. gruntu, stracą możliwość przedłużenia dzierżawy. My przedstawiliśmy koncepcję zagospodarowania tych gruntów, patrząc w kierunku spółki Skarbu Państwa, dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że w tej spółce pracują ludzie. I na chwilę obecną, patrząc ze strony prawa, wyżej wymieniona spółka nie ma w ogóle możliwości przedłużenia umowy dzierżawy. Więc tak naprawdę problem, co zrobić z pracownikami, co zrobić z hodowlą jest w gestii zarządu.

- Widzimy, ile pustostanów pod zarządem firmy jest nieużytkowanych - stwierdził Tomasz Ognisty.

Dzisiejszy (18.01) protest, który przed budynkiem starostwa głubczyckiego ma się rozpocząć o godz 10:00 - kiedy wewnątrz rozpoczną się rozmowy o zasadach zagospodarowania gruntu - ma być zamanifestowaniem sprzeciwu rolników przeciwko podejmowaniu niekorzystnych dla nich decyzji.

Zdaniem rozmówcy RO brakuje też wyraźnych działań co do zagospodarowania gruntów ze strony Krajowego Oddziału Wsparcia Rolnictwa, który jest - tu jak to określił - "głównym rozgrywającym" w tej sprawie.

- Nic o nas bez nas - konstatował lider Solidarności Rolników Indywidualnych.

W zgłoszonej formalnie manifestacji ma wziąć udział do 100 rolników, którzy dotrą na miejsce ciągnikami.
Tomasz Ognisty

Wiadomości z regionu

2022-05-21, godz. 14:26 Medycy z USK w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu sprawdzą, czy cukrzyca wpływa na uszkodzenie słuchu u dzieci i młodzieży. Opolski ośrodek diabetologii… » więcej 2022-05-21, godz. 12:00 Warunki dla każdego powinny być takie same! Radni SP w sprawie ujednolicenia regulaminów w Opolskim TBS Solidarna Polska apeluje do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, aby wprowadził jednolite zasady w regulaminie dla wszystkich mieszkań z zasobów opolskiego… » więcej 2022-05-21, godz. 11:15 "Podaruj Dzieciom Uśmiech" - startuje akcja zbiórki pomocy dla dzieci z placówek opieki W Porannej Rozmowie Radia Opole o zbiórce na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Krasnym Polu i z Ośrodka Interwencyjnego w Głubczycach. O szczegółach przedsięwzięcia… » więcej 2022-05-21, godz. 10:45 Radio Opole jest Lublanie! Można pokibicować ZAKSIE a przy okazji zwiedzić stolicę Słowenii [ZDJĘCIA] Wzgórze zamkowe z potężną fortyfikacją, której początki datowane są na IX wiek, park Tivoli czy stare miasto z barokową zabudową. Lublana jest gospodarzem… » więcej 2022-05-21, godz. 10:41 Narybek też już łowi. Młodzi amatorzy połowów spotkali się na zawodach w Opolu Wietrzna pogoda ich nie zniechęciła. Z samego rana młodzi wędkarze pojawili się nad Kanałem Ulgi w Opolu i ruszyli do rywalizacji. W Mistrzostwach Województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:30 Spędź weekend w Byczynie. Opolskie Bractwo Rycerskie zaprasza na Międzynarodowy Turniej Rycerski Walki na miecze, inscenizacja bitwy średniowiecznej i pasowanie rycerskie - to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano w ramach Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2022-05-21, godz. 09:45 Warsztaty dla mam ruszają. NFZ zachęca do wspólnej akcji Opolski NFZ organizuje z myślą o mamach, których święto przypada na 26 maja, warsztaty zdrowia. Te odbędą się już w sobotę (21.05) w Calypso Fitness… » więcej 2022-05-21, godz. 08:15 Burze ominęły Opolszczyznę, ale mamy wietrzną sobotę. Strażacy interweniują Po godzinie pierwszej w nocy odwołano alert pogodowy mówiący o możliwych wystąpieniach w naszym regionie burz z gradem. Wciąż mamy ostrzeżenie pierwszego… » więcej 2022-05-21, godz. 07:00 Zostań potencjalnym dawcą szpiku! Weekendowa akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Kultura dla Zdrowia' - to nazwa wydarzenia, na które zapraszają przedstawiciele Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W ramach weekendowej akcji będzie można… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 "Robotyka wejdzie w medycynie w wiele obszarów". Potrzebny jest odpowiedni sprzęt - Przyszłość medycyny należy do robotyki. Nowoczesne technologie pozwolą na przeprowadzanie mało inwazyjnych zabiegów nie tylko w zakresie urologii - mówi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »