Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-17, 13:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu kobiety mogą liczyć na pomoc w przypadku endometriozy. "To choroba, której najczęstszym objawem jest ból"

Laparaskopowa operacja ginelogiczna w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. SPZOZ Kędzierzyn-Koźle]
Laparaskopowa operacja ginelogiczna w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle [fot. SPZOZ Kędzierzyn-Koźle]
Program leczenia endometriozy, czyli choroby ginekologicznej, która bardzo często prowadzi do niepłodności, został wprowadzony w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. Pacjentki mogą liczyć nie tylko na szybką i szeroką diagnostykę, ale także na opiekę specjalistów, w tym ginekologa-endokrynologa.
- Endometrioza to choroba, której najczęstszym objawem jest ból – mówi doktor Marta Kochanowicz, specjalistka z zakresu ginekologii i endokrynologii. - Ból podczas miesiączki i to są zwykle takie dolegliwości, które nie ustępują po jednej dawce środka przeciwbólowego. To są boleści, które uniemożliwiają w tych dniach normalne funkcjonowanie. To są bolesne stosunki, bolesna defekacja i mikcja. Druga dolegliwość, która bardzo często towarzyszy endometriozie, to jest jej siostra – bezpłodność.

Podstawą wykrycia endometriozy jest dokładny wywiad z pacjentką oraz badanie USG. A razie potrzeby lekarz może skierować kobietę na dodatkowe badania, m.in. chemicznych parametrów krwi.

- To jest dosyć dziwna choroba, która może mieć wiele objawów, albo żadnego, dlatego trudno ją zdiagnozować – mówi doktor Przemysław Karoń, kierownik oddziału ginekologii. - Ona ma wiele cech choroby nowotworowej. Ona ma wznowy, występują remisje. Jest to choroba postępująca i należy się spodziewać, że będzie coraz większym problemem, więc nie należy jej zupełnie lekceważyć, nawet jeśli nasze objawy nie są zbyt nasilone i pacjentka dobrze funkcjonuje z tą chorobą.

Pacjentki ze zdiagnozowaną endometrium poddawane są zabiegowi jego usunięcia. Odbywa się to w większości przypadków w formie zabiegu laparoskopowego i wiąże się z zaledwie kilkudniowym pobytem w szpitalu.
Marta Kochanowicz
Przemysław Karoń

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 13:20 "Program jest bardzo bogaty". Taki ma być kluczborski koncert charytatywny na rzecz Ukrainy. Początek o 17:00 Ponad 30 artystów z Polski i Ukrainy wystąpi podczas dzisiejszego (29.05) Koncertu Charytatywnego 'Kluczbork dla Ukrainy'. » więcej 2022-05-29, godz. 12:15 Byki wciąż na wolności, choć jest ich coraz mniej. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa rolnego koło Głuchołaz Na wolności pozostało już tylko ośmiu zbiegów. Mowa o bykach, które uciekły z prywatnej hodowli w Starym Lesie. Przypomnijmy, do tego nietypowego zdarzenia… » więcej 2022-05-29, godz. 12:00 "Chcemy, aby mieszkanki, które mają problem z dyskryminacją, zgłaszały się do nas". W Opolu powołano komisję ds… Opolskie radne zajmą się sprawami opolanek. Podczas ostatniej sesji rady miasta powołana została komisja ds. podjęcia działań na rzecz równouprawnienia… » więcej 2022-05-29, godz. 09:40 Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji… » więcej 2022-05-29, godz. 09:15 Polskie społeczeństwo starzeje się. Mniej osób niż 10 lat temu mieszka w miastach. Znamy kolejne wyniki spisu pow… Statystyczny Polak ma około 41 lat. Kobiety są nieco starsze - 43 lata, a mężczyźni mają średnio 40 lat. Mamy kolejne dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »