Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-13, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Nagrodzono najlepszych wykonawców pieśni patriotycznych w regionie. "Poziom festiwalu był w tym roku bardzo wysoki"

Koncert laureatów XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie, Polsko" [fot. Daniel Klimczak]
Koncert laureatów XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie, Polsko" [fot. Daniel Klimczak]
Koncert laureatów XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie, Polsko" [fot. Daniel Klimczak]
Koncert laureatów XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie, Polsko" [fot. Daniel Klimczak]
Koncert laureatów XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie, Polsko" [fot. Daniel Klimczak]
Koncert laureatów XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie, Polsko" [fot. Daniel Klimczak]
Bardzo wysoki poziom podczas tegorocznego, XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko". Z tego względu w dzisiejszym (13.11) koncercie laureatów wystąpiło prawie dwukrotnie więcej artystów, niż początkowo planowano.
W eliminacjach wzięło udział blisko 90 solistów i zespołów, spośród których pierwotnie zakładano wyłonienie kilkunastu laureatów. Jak jednak wskazuje jedna z organizatorek wydarzenia, a jednocześnie sekretarz gminy Olszanka Ewa Rosińska, jurorów do tego stopnia urzekły zaprezentowane wykonania, że postanowili wyróżnić znacznie więcej uczestników.

- Interpretacja, wykonanie i miłość do ojczyzny przede wszystkim zrobiły na nich wrażenie. Planowaliśmy około 15 laureatów, ale poziom okazał się bardzo wysoki, stąd jurorzy postanowili do finałowego koncertu wybrać 26 laureatów - wyjaśnia.

Wśród nagrodzonych był Chór Cantate Domino ze Skarbimierza, którego występ rozpoczął wydarzenie. Jego dyrygentka Magdalena Jadczyk, będąca jednocześnie członkiem innej nagrodzonej grupy, zespołu RAJMS zauważa, że patriotyzm jest istotną wartością dla wielu mieszkańców tej części regionu.

- U nas, w naszej rodzinie i w naszej społeczności, pieśni patriotyczne są bardzo istotnym elementem. Pracując w szkole za pierwszy taki punkt zawsze stawiam sobie, żeby dzieci znały wszystkie takie podstawowe pieśni patriotyczne. Swoje dzieci też ich nauczyłam. Kochamy po prostu ten rodzaj muzyki - dodaje.

Wydarzenie objęły honorowym patronatem urzędy marszałkowski i wojewódzki. Wicewojewoda opolski Tomasz Witowski przyznaje, że świadomość, iż młode pokolenie nie zapomina o miłości do ojczyzny to dobry prognostyk na przyszłość.

- Pokazują tę miłość w piękny sposób, właśnie piosenką, śpiewem, kultywując bogate tradycje w tym zakresie. Cieszę się bardzo, że gmina Olszanka przez 25 już lat kultywuje tę tradycję i zachęca młodych ludzi do krzewienia patriotycznej postawy - powiedział.

Dodajmy, że Radio Opole jest partonem medialnym festiwalu. Nasza rozgłośnia ufundowała także jedną z nagród - sesję nagraniową w studiu M.
Ewa Rosińska
Magdalena Jadczyk
Tomasz Witowski

Wiadomości z regionu

2021-11-27, godz. 08:16 DW 401 zablokowana. Przewróciła się ciężarówka z niebezpiecznym ładunkiem Mamy zablokowaną drogę wojewódzką numer 401 w Skoroszycach w powiecie nyskim. » więcej 2021-11-27, godz. 07:30 Są wolne miejsca na rehabilitację pocovidową w USK w Opolu. "Trafiają do nas pacjenci z dusznością, niepamięcią… Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji. Taką prowadzi m.in. Uniwersytecki… » więcej 2021-11-27, godz. 07:08 Opolscy strażacy usuwają skutki opadów śniegu. W Turawie na zbiornik z gazem przewróciło się drzewo Opady śniegu w regionie były przyczyną 73 interwencji strażaków na Opolszczyźnie (od 15:00 w piątek do 06:00). » więcej 2021-11-27, godz. 07:00 Polaków na Litwie wspiera Radio Opole. Spotkania z mniejszością polską i sesja nagraniowa [ZDJĘCIA] VII Dniom Kultury Polskiej w Wilnie towarzyszy Radio Opole. W stolicy Litwy odbył się wernisaż poświęcony 20-leciu Domu Kultury Polskiej w tym mieście. » więcej 2021-11-26, godz. 23:00 Kolejna roszada w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Włodarczyk za Próchnickiego na fotelu wiceprzewodniczące… Kolejna zmiana w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Jeden z jej dotychczasowych wiceprzewodniczących Wojciech Próchnicki jest od dziś (26.11) szeregowym… » więcej 2021-11-26, godz. 22:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono ponad 900 zakażeń. W kraju na COVID-19 zachorowało prawie 27 tysięcy osób… 930 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 osób potwierdzono dziś (26.11) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26… » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 W te święta będzie im towarzyszyła wspólna choinka. W centralnym punkcie Komprachcic ustawiony został duży świ… Komprachcice będą miały swoją świąteczną choinkę. W centralnym punkcie stanął dorodny świerk. » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin za wyniki w konkursach proszczepiennych. Gmina Branice podwójnym laureatem… 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców od sierpnia do końca października… » więcej 2021-11-26, godz. 19:30 Opolski Związek Żołnierzy Wojska Polskiego podsumował 4-letnią kadencję. Dwie osoby odebrały odznakę za zasłu… Podsumowali czteroletnią kadencję i wybrali nowy zarząd. Między innymi tak wyglądał dzisiejszy (26.11) jedenasty Zjazd Związku Żołnierzy Wojska Polskiego… » więcej 2021-11-26, godz. 19:00 Włodarz Namysłowa nie dostanie podwyżki. Burmistrz: "Nie zabiegałem o dodatkowe pieniądze, mam z czego żyć" Burmistrz Namysłowa na razie nie dostanie podwyżki. Miejscy radni podczas dzisiejszej (26.11) sesji nie przyjęli uchwały wprowadzającej nowe zasady wynagradzania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »