Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-11, 20:00 Autor: Witold Wośtak

"Co roku jest równie patriotycznie". W Opolu upamiętniono polską niepodległość, frekwencja była wysoka [FOTO, FILM]

W Opolu upamiętniono polską niepodległość, frekwencja była wysoka
Msza święta, przemarsz ulicami centrum Opola, przemówienia na placu Wolności, apel pamięci, złożenie kwiatów i wysoka frekwencja wśród mieszkańców. Tak wyglądały główne uroczystości 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zorganizowano je w Opolu.
Uczestniczyli w nich parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze, poczty sztandarowe i harcerze. Wojewoda Sławomir Kłosowski przypomniał słowa marszałka Piłsudskiego o tym, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze.

- Przy obecnych wydarzeniach na wschodniej granicy ten dzień nabiera szczególnego wyrazu. Uczestnicząc w takich uroczystościach, powinniśmy demonstrować jedność i propaństwowość. Nie mam na myśli jedności politycznej, bo polityka to jeden z elementów demokracji. Chodzi mi o jedność państwową, bo państwo to naród i zamieszkiwane terytorium, łącznie z granicami.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, mówił, że mieszkańcy przyszli pokazać dumę z Polski i bycia Polakami. Choć jego zdaniem, na frekwencję nie wpłynęła sytuacja z granicy polsko-białoruskiej.

- Dlatego, że to są wydarzenia odległe. Z całą pewnością jest zagrożenie na granicy. To pobudza do pewnego namysłu, ale kontekst jest szerszy. Odwracamy się przecież plecami do Unii Europejskiej, a z drugiej strony widzimy, co czeka nas ze Wschodu. Może to dobry czas do pomiarkowania się i zrozumienia, że nie tędy droga.

Z kolei Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego, przekonuje, że trzeba brać pod uwagę napięcie na wschodzie Polski.

- Nasze radosne świętowanie jest nieco zakłócone napiętą i niebezpieczną sytuacją na naszej granicy. Nasi żołnierze, pogranicznicy i policjanci pełnią tam trudną służbę. Bronią granicy Polski oraz granicy Unii Europejskiej przed białorusko-rosyjską prowokacją, wobec czego nie mamy najmniejszych wątpliwości. Tym bardziej cieszy więc taka liczba uczestników naszych uroczystości.

Mieszkańcy zapewniają, że co roku świętują 11 listopada w podobny sposób.

- Flaga w oknie, więc ja i syn mamy szaliki na szyi. Co roku jest tak samo, a syn ma w szkole śpiewanie hymnu oraz uroczysty apel. Wszystko jest tak, jak powinno być - patriotycznie.

- Jak co roku tak samo. Przychodzę z córkami zobaczyć całą ceremonię i spędzamy miło dzień, czyli rodzinnie. Mamy przy sobie akcenty biało-czerwone.

Podczas uroczystości odsłonięto banknot "Warto być Polakiem" z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP. Uhonorowano nim również siedmioro zasłużonych opolan.
Sławomir Kłosowski
Arkadiusz Wiśniewski
Szymon Ogłaza
Mieszkańcy
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Maciej Marciński]
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Maciej Marciński]
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Witold Wośtak]
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Witold Wośtak]
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Witold Wośtak]
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Witold Wośtak]
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Witold Wośtak]
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w Opolu [fot. Witold Wośtak]

Wiadomości z regionu

2021-11-27, godz. 08:16 DW 401 zablokowana. Przewróciła się ciężarówka z niebezpiecznym ładunkiem Mamy zablokowaną drogę wojewódzką numer 401 w Skoroszycach w powiecie nyskim. » więcej 2021-11-27, godz. 07:30 Są wolne miejsca na rehabilitację pocovidową w USK w Opolu. "Trafiają do nas pacjenci z dusznością, niepamięcią… Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji. Taką prowadzi m.in. Uniwersytecki… » więcej 2021-11-27, godz. 07:08 Opolscy strażacy usuwają skutki opadów śniegu. W Turawie na zbiornik z gazem przewróciło się drzewo Opady śniegu w regionie były przyczyną 73 interwencji strażaków na Opolszczyźnie (od 15:00 w piątek do 06:00). » więcej 2021-11-27, godz. 07:00 Polaków na Litwie wspiera Radio Opole. Spotkania z mniejszością polską i sesja nagraniowa [ZDJĘCIA] VII Dniom Kultury Polskiej w Wilnie towarzyszy Radio Opole. W stolicy Litwy odbył się wernisaż poświęcony 20-leciu Domu Kultury Polskiej w tym mieście. » więcej 2021-11-26, godz. 23:00 Kolejna roszada w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Włodarczyk za Próchnickiego na fotelu wiceprzewodniczące… Kolejna zmiana w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Jeden z jej dotychczasowych wiceprzewodniczących Wojciech Próchnicki jest od dziś (26.11) szeregowym… » więcej 2021-11-26, godz. 22:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono ponad 900 zakażeń. W kraju na COVID-19 zachorowało prawie 27 tysięcy osób… 930 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 osób potwierdzono dziś (26.11) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26… » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 W te święta będzie im towarzyszyła wspólna choinka. W centralnym punkcie Komprachcic ustawiony został duży świ… Komprachcice będą miały swoją świąteczną choinkę. W centralnym punkcie stanął dorodny świerk. » więcej 2021-11-26, godz. 20:15 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin za wyniki w konkursach proszczepiennych. Gmina Branice podwójnym laureatem… 18,5 miliona złotych trafi do 30 opolskich gmin, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców od sierpnia do końca października… » więcej 2021-11-26, godz. 19:30 Opolski Związek Żołnierzy Wojska Polskiego podsumował 4-letnią kadencję. Dwie osoby odebrały odznakę za zasłu… Podsumowali czteroletnią kadencję i wybrali nowy zarząd. Między innymi tak wyglądał dzisiejszy (26.11) jedenasty Zjazd Związku Żołnierzy Wojska Polskiego… » więcej 2021-11-26, godz. 19:00 Włodarz Namysłowa nie dostanie podwyżki. Burmistrz: "Nie zabiegałem o dodatkowe pieniądze, mam z czego żyć" Burmistrz Namysłowa na razie nie dostanie podwyżki. Miejscy radni podczas dzisiejszej (26.11) sesji nie przyjęli uchwały wprowadzającej nowe zasady wynagradzania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »