Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-13, 11:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Radcy prawni pomogą Afgańczykom sprowadzonym do Opola. Podpisali porozumienie z Uniwersytetem Opolskim

Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
9 radców prawnych będzie bezpłatnie pomagać uchodźcom, którzy zostali w sierpniu sprowadzeni z Kabulu do Opola. Możliwe to jest, dzięki umowie jaką dzisiaj (13.10) Uniwersytet Opolski podpisał z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu. Wsparcie udzielane będzie 15 osobom, które obecnie przebywają w akademikach na kampusie uczelni.
- Bardzo się cieszę, że w tym trudnym przedsięwzięciu, jakim jest pomoc tym osobom, nie jestem sam. Wsparcie instytucji życia publicznego jest bardzo ważne - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

- Okręgowa Izba Radców Prawnych w tym naszym podpisanym porozumieniu zadeklarowała świadczenie wszelkiej pomocy prawnej. Będzie ona niezbędna na tych różnych etapach i działaniach, które czekają Afgańczyków. Cieszymy się, że przygarnęliśmy te osoby, opiekujemy się nimi i stali się oni już częścią naszej akademickiej rodziny.

- Pomoc udzielana będzie przez radców prawnych oraz aplikantów, którzy sami się do tego zgłosili - dodaje Katarzyna Bisowska, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu.

- Są to osoby, które władają biegle językiem angielskim, więc myślę, że wszelkie problemy komunikacyjne będą rozwiązane. Radcy prawni będą świadczyć pomoc prawną, zwłaszcza w uregulowaniu statusu uchodźców. Myślę też, że we wszystkich innych sprawach również pomogą.

We wsparcie uchodźców włączyła się także Joanna Maksymowicz-Szczepańska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy opolskiej radzie radców prawnych.

- Myślę, że te osoby będą potrzebowały pomocy prawnej w zakresie znalezienia mieszkania czy rozumienia prawa pracy. Oni chyba jeszcze nie zdają sobie sprawy, że ta pomoc będzie im potrzebna bardzo. Na pewno przyjdzie taki moment, kiedy zmierzą się z polskim systemem prawnym i to wsparcie osoby kompetentnej będzie konieczne.

Dodajmy, że przedstawiciele samorządów Opola i województwa wstępnie zadeklarowali chęć znalezienia mieszkań dla uchodźców.
prof. Marek Masnyk
Katarzyna Bisowska
Joanna Maksymowicz-Szczepańska

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »