Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-13, 11:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Radcy prawni pomogą Afgańczykom sprowadzonym do Opola. Podpisali porozumienie z Uniwersytetem Opolskim

Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytet Opolski podpisał porozumienie z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
9 radców prawnych będzie bezpłatnie pomagać uchodźcom, którzy zostali w sierpniu sprowadzeni z Kabulu do Opola. Możliwe to jest, dzięki umowie jaką dzisiaj (13.10) Uniwersytet Opolski podpisał z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Opolu. Wsparcie udzielane będzie 15 osobom, które obecnie przebywają w akademikach na kampusie uczelni.
- Bardzo się cieszę, że w tym trudnym przedsięwzięciu, jakim jest pomoc tym osobom, nie jestem sam. Wsparcie instytucji życia publicznego jest bardzo ważne - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

- Okręgowa Izba Radców Prawnych w tym naszym podpisanym porozumieniu zadeklarowała świadczenie wszelkiej pomocy prawnej. Będzie ona niezbędna na tych różnych etapach i działaniach, które czekają Afgańczyków. Cieszymy się, że przygarnęliśmy te osoby, opiekujemy się nimi i stali się oni już częścią naszej akademickiej rodziny.

- Pomoc udzielana będzie przez radców prawnych oraz aplikantów, którzy sami się do tego zgłosili - dodaje Katarzyna Bisowska, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu.

- Są to osoby, które władają biegle językiem angielskim, więc myślę, że wszelkie problemy komunikacyjne będą rozwiązane. Radcy prawni będą świadczyć pomoc prawną, zwłaszcza w uregulowaniu statusu uchodźców. Myślę też, że we wszystkich innych sprawach również pomogą.

We wsparcie uchodźców włączyła się także Joanna Maksymowicz-Szczepańska, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy opolskiej radzie radców prawnych.

- Myślę, że te osoby będą potrzebowały pomocy prawnej w zakresie znalezienia mieszkania czy rozumienia prawa pracy. Oni chyba jeszcze nie zdają sobie sprawy, że ta pomoc będzie im potrzebna bardzo. Na pewno przyjdzie taki moment, kiedy zmierzą się z polskim systemem prawnym i to wsparcie osoby kompetentnej będzie konieczne.

Dodajmy, że przedstawiciele samorządów Opola i województwa wstępnie zadeklarowali chęć znalezienia mieszkań dla uchodźców.
prof. Marek Masnyk
Katarzyna Bisowska
Joanna Maksymowicz-Szczepańska

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej 2021-11-30, godz. 12:00 Oprawy oświetleniowe to towar deficytowy. Przez ich brak nie można skończyć iluminacji kościoła w Staniszczach M… Przerwanie łańcuchów dostaw przez pandemię odbija się na lokalnych inwestycjach. W Staniszczach Małych nie można uruchomić zewnętrznego oświetlenia kościoła… » więcej 2021-11-30, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 19 tysięcy nowy zakażeń w kraju oraz 526 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 399 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 526… » więcej 2021-11-30, godz. 09:13 Sesja sejmiku województwa: Będą podwyżki dla radnych i marszałka! - To będzie znaczący wzrost - tak o planowanych podwyżkach dla radnych sejmiku wojewódzkiego i marszałka regionu mówił w Porannej Loży Radiowej Zbigniew… » więcej 2021-11-30, godz. 08:00 Od 1 grudnia państwowe odcinki A2 i A4 bez bramek. System e-TOLL będzie obowiązkowy, ale bilet kupimy też na stacjach… Od 1 grudnia zmienią się zasady opłat za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków i A4 na trasie Wrocław-Sośnica. O północy z wtorku na środę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »