Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-06, 13:48 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Opolskie winobranie w tym roku z opóźnieniem. Winogron jest dużo, ale są mało słodkie [ZDJĘCIA]

Opolskie winobranie - winogron jest dużo, ale są mało słodkie [fot. A. Pospiszyl]
Opolskie winobranie - winogron jest dużo, ale są mało słodkie [fot. A. Pospiszyl]
Opolskie winobranie - winogron jest dużo, ale są mało słodkie [fot. A. Pospiszyl]
Opolskie winobranie - winogron jest dużo, ale są mało słodkie [fot. A. Pospiszyl]
Opolskie winobranie - winogron jest dużo, ale są mało słodkie [fot. A. Pospiszyl]
Opolskie winobranie - winogron jest dużo, ale są mało słodkie [fot. A. Pospiszyl]
Od kilku dni trwa winobranie w opolskich winnicach. Zbiór winogron odbywa się o miesiąc później, niż miało to miejsce w poprzednich latach. To efekt stosunkowo kapryśnej pogody w lipcu i sierpniu – owoce potrzebowały więcej czasu, żeby dojrzeć. Odbije się to na jakości wina produkowanego przez regionalnych winiarzy.
- Pod względem ilościowym sezon jest dobry, ale ucierpiało to trochę na jakości - mówi Teodor Olszewski, współwłaściciel winnicy rodzinnej w Balcarzowicach, w gminie Ujazd. - Winogron jest bardzo dużo, jest to rekordowy rok, przy czym parametry są nienajlepsze. Winogrono musi zawierać odpowiednią ilość cukru, odpowiednią kwasowość. Cukru jest mniej niż w latach ubiegłych. W sumie o 3%, 4% czy 5%, w zależności od odmiany, ale jest go mniej.

Większość białych winogron jest już zebranych, teraz trwa zbiór ciemnych owoców.

- Kilka godzin dziennie w dużej grupie i całkiem szybko to idzie – mówi Teresa Cwielong, matka współwłaściciela winnicy Marcina Cwielonga. - Ze znajomymi, koleżankami, rodziną, wszyscy się zbieramy, bo to jest najfajniejszy czas. Na pewno jest fajna pogoda, więc można bez przygotowania, potrzeba tylko nożyczek do ręki i malutki instruktaż, żeby nie poobcinać sobie palców. Weźmiesz nożyczki w ręce i gdzie to grono wisi, na końcu trzeba uciąć i wrzucić do wiadra.

W tym roku wydajność to ok. 4 kilogramów winogron z krzaka. Z tony owoców będzie około 600-700 litrów wina. W tym roku z powodu braku słońca i niższej zawartości cukru w owocach będzie to głównie wino wytrawne i półwytrawne. Zgodnie z przepisami w Polsce nie można sztucznie dosładzać wina.
Teodor Olszewski
Teresa Cwielong

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »