Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-28, 15:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [ZDJĘCIA]

Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim podczas modernizacji jazu odrzańskiego. Rozpoczął się tam drugi etap prac. Obecnie przebudowywane są przęsła i montowana jest nowa kładka. Całość nadzorowana jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
- W tym projekcie będziemy zmieniać jazy sektorowe na klapowe, które pozwolą na stabilne piętrzenie się wody nawet do 15 metrów - mówi Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach.

- Jeżeli chodzi o przyczynę tej modernizacji, to przede wszystkim żegluga jest dla nas najważniejsza. Poprawa warunków żeglugowych dla uczestników, użytkowników i obsługi. Jazy sektorowe borykają się z wieloma problemami i awariami, a jazy klapowe unikają tego typu niespodzianek.

O tym, że dobrze zautomatyzowany jaz znacząco usprawni transport wodny, zapewniał także prezes spółki Naviga-Stal Augustyn Morzywołka, który jest odpowiedzialny za budowę. Jednak jak dodaje, to niejedyne zalety tej modernizacji.

- Drugim ważnym punktem jest ochrona przeciwpowodziowa. Sterowanie jazem, który jest w pełni zautomatyzowany, ma system ostrzegania i monitorowania jest niezwykle ważny. Tutaj, jeżeli chodzi o to zadanie, to jest to gruntowna przebudowa. Likwidujemy zamknięcia sektorowe i zamieniamy je na klapowe, które są zdecydowanie niezawodne.

Jak zapewnia Bartosz Flakowski, kierownik budowy prace na stopniu wodnym idą zgodnie z planem. Powstaje już nowa architektura, na której będzie sterownia. Ponadto przygotowywany jest montaż klapy na przęśle.

- Równocześnie przebudowujemy istniejącą przepławkę. Ona będzie rozbudowana. Dalszy odcinek przepławki też już jest robiony, została tam wykonana grodza. Oprócz tego obecnie wykonujemy modernizację tamy rozdzielczej.

Dodajmy, że podobne prace trwają w Groszowicach i Krępnej. Będą prowadzone do 2023 roku.
Mirosław Kurz
Augustyn Morzywołka
Bartosz Flakowski

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »