Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-27, 15:25 Autor: Monika Matuszkiewicz

Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Komentarze po wyborach w Niemczech [AKTUALIZACJA]

Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza [fot. Dirk Vorderstraße/flickr.com ]
Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza [fot. Dirk Vorderstraße/flickr.com ]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Bartek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ryszard Galla [fot. Łukasz Fura]
Ryszard Galla [fot. Łukasz Fura]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński [fot. Maciej Marciński]
- Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Partia, która rządziła przez ostatnie 16 lat, przegrała z SPD. Właśnie to ugrupowanie, ze swoim kandydatem na kanclerza Olafem Scholzem, będzie najsilniejsze w Bundestagu.
Zdaniem Rafała Bartka CDU może jeszcze zaskoczyć, bo mówi się o połączeniu koalicji z Zielonymi i FDP.

- Trudno na ten moment do końca ocenić te wybory, dlatego że wiele jest jeszcze możliwe. Wiemy, że żadnej prostej koalicji stworzyć się nie da, a raczej nikt w Niemczech nie chce kolejnej wielkiej koalicji. Ta, która do tej pory rządziła, nie chce kontynuacji, więc szuka innego rozwiązania. Wskazuje ono na Zielonych i liberałów. Jeśli oni się połączą, to może się okazać, że to nie zwycięscy będą rozdawać karty, a Zieloni i liberałowie. To oni zadecydują, z kim tę kolację będą chcieli zawrzeć.

Na zwycięstwo CDU/CSU liczył między innymi poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Jednak, jak dodaje, wybory w Niemczech nie powinny nic zmienić, jeśli chodzi o ich stosunek do nas.

- Bardziej zadałabym pytanie, jakie będzie podejście polskiej dyplomacji i rządu do tego, jak widzielibyśmy tę współpracę. Ja życzyłbym sobie, aby była ona co najmniej taka, jaka była przed 6 laty. Dobrze, żeby była pewna kontynuacja, bo obojętnie w jakiej dziedzinie życia, począwszy od politycznej, kończąc na stosunkach międzyludzkich to była ona bardzo dobra. Chciałbym, aby taka pozostała.

Podobnego zdania jest Piotr Cywiński, publicysta i dziennikarz współpracujący z Radiem Opole, który przez wiele lat był korespondentem z Bonn i Berlina. Podkreśla, że niezależnie od tego, kto będzie rządził w Niemczech, to będzie przede wszystkim dbał o interesy swojego kraju, a nie sąsiadów.

- Jeżeli ktoś w Polsce zastanawia się, jak będą wyglądały nasze stosunki, jak będzie rządził kanclerz lewicy, czy prawicy, to należy sobie przypomnieć maksymę, bądź co bądź idola, pierwszego żelaznego kanclerza Rzeszy Otto von Bismarcka. Mówił on, że naszą powinnością nie jest pełnienie urzędu sędziego sprawiedliwości, lecz robienie polityki dla Niemiec. O tym też powinni pamiętać nasi politycy, bo obojętnie, kto będzie kanclerzem, to oni przede wszystkim będą robić politykę dla Niemiec, a my powinniśmy robić politykę dla Polski.

W nowym Bundestagu zasiądzie 735 posłów. Zwycięska SPD otrzyma 206 mandatów, to o 53 więcej niż w poprzednich wyborach w 2017 roku. Natomiast w ławach Unii, czyli CDU/CSU zasiądzie 151 posłów, czyli o 49 mniej niż wcześniej.
Rafał Bartek
Ryszard Galla
Piotr Cywiński

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski poszukuje asystentów osób z niepełnosprawnościami W ramach programu ''asystent'' oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych studentów, którzy podejmą się… » więcej 2021-10-24, godz. 09:28 Poseł PiS Katarzyna Czochara na czele nowego gremium w parlamencie Powstał Parlamentarny Zespół ds. Myśli i Dzieła Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »