Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-26, 15:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu" [ZDJĘCIA]

W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
W Namysłowie trwa piknik wojskowy [fot.M.Matuszkiewicz]
Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców regionu w Namysłowie. Trwa tam piknik wojskowy, który jest połączony z obchodami święta Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Sportowa rywalizacja odbywa się w ramach strefy "Wspaniała dwunastka", która jest związana z podstawowym modułem WOT, czyli 12-osobową sekcją lekkiej piechoty - mówi porucznik Maciej Halama, dowódca 3. kompanii w 171. Batalionie Lekkiej Piechoty w Brzegu.

- W tych zawodach mogą wziąć udział młodzi adepci, rekruci, czyli osoby do 18. roku życia oraz "terytorialsi", tutaj już mowa o osobach pełnoletnich. Za każdą konkurencję są punkty, które później zliczymy i wyłonimy zwycięzcę. Kategorie sportowe są bardzo wymagające, od przewracania opony, po pompki, przysiady, pchanie quada, przenoszenie worków z piaskiem. Także myślę, że dla każdego coś się tutaj znajdzie, aby mógł się wykazać.

Jednak to niejedyna strefa, jaka została dzisiaj przygotowana przez "terytorialsów". Stworzyli oni także między innymi stanowisko rekrutacyjne, w którym osoby chętne mogą dowiedzieć się więcej na temat służby wojskowej.

- Następną strefą jest Akademia Terytorialsa, w której dzieci do lat 8 będą mogły sprawdzić się w różnych konkurencjach, a jest ich naprawdę sporo. Potem mamy strefę z naszym sprzętem technicznym, którym dysponujemy. Mamy też pokaz walki wręcz, gdzie możemy zobaczyć jak żołnierze walczą, ale też sami możemy się nauczyć tak walczyć. Jest też strzelnica, gdzie możemy postrzelać z tak zwanej amunicji barwiącej - dodaje chorąży Dariusz Kotara, starszy podoficer dowództwa 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu.

Jak podkreśla Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa, taki piknik to jest idealne połączenie zabawy i pokazania żołnierzy z trochę innej strony.

- Cieszymy się, że mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu. Dla najmłodszych też jest sporo atrakcji, bo i są sportowe, ale też przymierzyć umundurowanie. Myślę, że jest to frajda dla całych rodzin.

Chętnych do odwiedzenia pikniku nie brakuje. Od rana mieszkańcy przychodzą i próbują swoich sił oraz podpatrują, jak wygląda zaopatrzenie jednostki wojskowej.

- Przyszliśmy tutaj, aby aktywnie spędzić wolny czas i wyciągnąć dzieci z domu, sprzed komputera. Lubimy tak spędzać czas na świeżym powietrzu i poruszać się trochę. - Fajnie jest tak aktywnie spędzać niedzielę. Kuzyni interesują się wojskiem, bo są już na podobnych kierunkach w szkole, wiec przyszliśmy zobaczyć. Dobrze się poruszać, wyjść z domu, są fajne ćwiczenia. - Chciałem pokazać dzieciom z bliska sprzęt, wozy bojowe, broń, może też ich zainteresuje, myślę, że będzie ciekawie.

Piknik potrwa do godziny 16:00. Podczas niego można także oddać krew w mobilnym punkcie krwiodawstwa, zaszczepić się przeciw COVID-19 oraz spisać w Narodowym Spisie Powszechnym.
porucznik Maciej Halama
chorąży Dariusz Kotara
Bartłomiej Stawiarski
Mieszkańcy

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 08:15 Zbiórka krwi dla ofiar wypadków. Krwiobus zaparkuje przed komendą policji w Opolu Opolska policja zachęca do udziału w zbiórce krwi dla dzieci i młodzieży - ofiar wypadków drogowych. Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek (21.10)… » więcej 2021-10-20, godz. 08:00 Nadal nie wiadomo, kiedy "poprawiona" Nike wróci do Namysłowa. Wykonawca unika kontaktu z urzędnikami Wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik Nike wróci na Plac Wolności w Namysłowie. Magistrat nie może porozumieć się w tej sprawie z wykonawcą rzeźby. » więcej 2021-10-19, godz. 21:00 Policja: jesienią na drogach zwolnijmy i zachowajmy większe odstępy między pojazdami Policja apeluje do opolskich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze zmiennymi, jesiennymi warunkami na drogach. Niedostosowanie prędkości… » więcej 2021-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 51 zakażeń. Zmarło 5 chorych. W kraju mamy ponad 3900 nowych infekcji [… 51 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 5 chorych potwierdzono dziś (19.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-19, godz. 19:49 Program "Opolska Rodzina" ciągle się rozrasta. Opole podziękowało partnerom Program 'Opolska Rodzina' funkcjonuje od stycznia 2019, a obecnie zrzesza 140 partnerów, którzy udzielają zniżek dla rodzin i seniorów. To przedsiębiorcy… » więcej 2021-10-19, godz. 19:32 Opolscy uczniowie mierzyli się z tematem zdalnego nauczania w konkursie. Nagrodzono najlepszych Blisko 1000 uczniów szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursach, plastycznym i literackim, poświęconych zdalnemu nauczaniu. To część projektu… » więcej 2021-10-19, godz. 18:51 Są wyniki konkursu na szkolenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Unijne dotacje w ramach EBO [LISTA] 10 opolskich organizacji pozarządowych zdobyło unijne dofinansowanie na organizację szkoleń. Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszego konkursu w ramach… » więcej 2021-10-19, godz. 18:30 USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii 'W… » więcej 2021-10-19, godz. 17:30 Praszkowski magistrat oczekuje na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty do 50 tysięcy złotych Wystartował budżet obywatelski gminy Praszka na 2022 rok. Wczoraj (18.10) ruszył nabór wniosków, który potrwa przez dwa tygodnie. » więcej 2021-10-19, godz. 17:15 Dotacje, turystyka, rekreacja i ochrona zabytków. LGD "Górna Prosna" ma plan na wydanie dodatkowych 400 tysięcy euro 401 tysięcy euro otrzymała dodatkowo Lokalna Grupa Działania 'Górna Prosna' w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opolskie LGD realizują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »