Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-19, 15:30 Autor: Katarzyna Doros

Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZDJĘCIA]

VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [fot. Katarzyna Doros]
230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w Kryteriach Ulicznych. Imprezę otworzyła parada najmłodszych rowerzystów, a w samych zawodach ulicami Prudnika jeździły dzieci i młodzież ze szkółek kolarskich.
- Ja startuję z żoną i koleżanką w kategorii master. Syn Karol jechał w paradzie, powoli zaczyna przygodę z kolarstwem i cieszymy się, że w tym miejscu, gdzie tutaj startował, mieszkał i przebywał wielki mistrz Polski, to myślę, że to jest ta ranga i to jest to miejsce, a teren jest naprawdę przyzwoity, bo górki, pagórki. A aura jest odpowiednia. To ósma edycja, ale my startujemy pierwszy raz - mówi Piotr Orian ze Zdzieszowic.

- Uważam, że aura jest bardzo dobra, jest zimno, ale na rowerze nam to nie przeszkadza. Mam górski rower i dobrze mi się jeździ pod górę, dlatego mogłem wyprzedzać przeciwników - dodaje Kewin z Prudnika, który zajął III miejsce w kategorii 13-14 lat.

- Stanisław Szozda był prudniczaninem i z naszym miastem był związany - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. - Po śmierci Staszka powstał tu w mieście memoriał Stanisława Szozdy, także tu czcimy go w sposób żywy, namacalny. Prudnik żyje tą uroczystością, tym eventem.

Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wybitnego kolarza na skwerze przy ul. Kościuszki w Prudniku. Autorem rzeźby z brązu jest opolski rzeźbiarz Przemysław Wolny. - Musiałem się wzorować na wizerunku pana Szozdy ze starych fotografii - mówi. - Korzystałem ze zdjęć wysokokontrastowych z lat 70. XX w. Było mało szczegółów, była mała rozdzielczość, dlatego musieliśmy korzystać z pomocy i konsultacji z osobami, które pamiętały Stanisława Szozdę, jego budowę ciała, zachowanie, mimikę. Najwięcej pracy było przy twarzy.

Inicjatorem takiego upamiętnienia Stanisława Szozdy był Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. - Zainspirował mnie do tego pomnik Joachima Halupczoka w Niwkach - mówi. - Pomniki traktuję jako miejsce, gdzie należy składać wieńce, gdzie należy składać znicze, natomiast to jest żywe upamiętnienie wybitnego kolarza. Ono ma w swoim zamyśle przypominać z jednej strony tę wybitną postać, ale z drugiej strony być magnesem dla młodzieży i stanowić zachętę do aktywnego trybu życia.

Henryk Charucki, były kolarz i przyjaciel Stanisława Szozdy cieszy się, że ten monument powstał właśnie w Prudniku. - Stanisław Szozda był wybitnym kolarzem, to była ikona kolarstwa polskiego. Staszek był nerwowy, porywczy, ale w kolarstwie takich ludzi trzeba, bo kolarstwo to jest twardy sport. Ale Staszek się wyróżniał od wielu innych kolarzy tym, że on potrafił wygrywać wyścigi w sposób spektakularny, dlatego porywał też ludzi i dlatego ludzie go kochali.

- Do końca byłem jego opiekunem. Wiedział, o co walczy. Rower porządny mu później załatwiłem i tu zaczęło wielkie kolarstwo - dodaje Franciszek Surmiński, pierwszy trener Stanisława Szozdy.

- To absolutnie historyczne wydarzenie nie tylko da samego Prudnika - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Postać sportowca wielkiego o randze krajowej i światowej dla takiego miasta jak Prudnik stanowi bardzo ważną sprawę. Dzisiaj czcimy pamięć wielkiego sportowca podczas memoriału Stanisława Szozdy. Myślę, że wiele młodych pokoleń będzie z tej chwili czerpać w przyszłości.

- Wielki człowiek i pasjonat kolarstwa. To człowiek legenda. W ten sposób my wszyscy oddajemy też hołd panu Stanisławowi - dodaje poseł PiS Katarzyna Czochara.

Koszt budowy pomnika razem z organizacją rajdu im. Stanisława Szozdy przekroczył 100 tysięcy złotych. Inwestycja została zrealizowana przez starostwo powiatowe dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich Euroregionu Pradziad.

Przypomnijmy, że Stanisław Szozda swoją karierę rozpoczynał właśnie w Prudniku. Z tym miejscem związany był do końca swojego życia. Zmarł 23 września 2013 roku.
zawodnicy
Grzegorz Zawiślak
Przemysław Wolny
Radosław Roszkowski
Henryk Charucki, Franciszek Surmiński
Teresa Barańska, Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2021-10-20, godz. 08:15 Zbiórka krwi dla ofiar wypadków. Krwiobus zaparkuje przed komendą policji w Opolu Opolska policja zachęca do udziału w zbiórce krwi dla dzieci i młodzieży - ofiar wypadków drogowych. Akcja odbędzie się w najbliższy czwartek (21.10)… » więcej 2021-10-20, godz. 08:00 Nadal nie wiadomo, kiedy "poprawiona" Nike wróci do Namysłowa. Wykonawca unika kontaktu z urzędnikami Wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik Nike wróci na Plac Wolności w Namysłowie. Magistrat nie może porozumieć się w tej sprawie z wykonawcą rzeźby. » więcej 2021-10-19, godz. 21:00 Policja: jesienią na drogach zwolnijmy i zachowajmy większe odstępy między pojazdami Policja apeluje do opolskich kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w związku ze zmiennymi, jesiennymi warunkami na drogach. Niedostosowanie prędkości… » więcej 2021-10-19, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 51 zakażeń. Zmarło 5 chorych. W kraju mamy ponad 3900 nowych infekcji [… 51 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 5 chorych potwierdzono dziś (19.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-10-19, godz. 19:49 Program "Opolska Rodzina" ciągle się rozrasta. Opole podziękowało partnerom Program 'Opolska Rodzina' funkcjonuje od stycznia 2019, a obecnie zrzesza 140 partnerów, którzy udzielają zniżek dla rodzin i seniorów. To przedsiębiorcy… » więcej 2021-10-19, godz. 19:32 Opolscy uczniowie mierzyli się z tematem zdalnego nauczania w konkursie. Nagrodzono najlepszych Blisko 1000 uczniów szkół podstawowych w regionie wzięło udział w konkursach, plastycznym i literackim, poświęconych zdalnemu nauczaniu. To część projektu… » więcej 2021-10-19, godz. 18:51 Są wyniki konkursu na szkolenia zgłoszone przez organizacje pozarządowe. Unijne dotacje w ramach EBO [LISTA] 10 opolskich organizacji pozarządowych zdobyło unijne dofinansowanie na organizację szkoleń. Urząd marszałkowski ogłosił wyniki pierwszego konkursu w ramach… » więcej 2021-10-19, godz. 18:30 USK w Opolu dołączył do ogólnopolskiej kampanii leczenia otyłości. Tu wykonywane są zabiegi bariatryczne Chirurgiczne leczenie otyłości ale także profilaktyka oraz uświadamianie skali problemu - między innymi takie są założenia ogólnopolskiej kampanii 'W… » więcej 2021-10-19, godz. 17:30 Praszkowski magistrat oczekuje na pomysły w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty do 50 tysięcy złotych Wystartował budżet obywatelski gminy Praszka na 2022 rok. Wczoraj (18.10) ruszył nabór wniosków, który potrwa przez dwa tygodnie. » więcej 2021-10-19, godz. 17:15 Dotacje, turystyka, rekreacja i ochrona zabytków. LGD "Górna Prosna" ma plan na wydanie dodatkowych 400 tysięcy euro 401 tysięcy euro otrzymała dodatkowo Lokalna Grupa Działania 'Górna Prosna' w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Opolskie LGD realizują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »