Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-18, 18:50 Autor: Daniel Klimczak

W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas do wolnej Polski" [ZDJĘCIA]

Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie [fot. Daniel Klimczak]
Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75 lat temu w ramach operacji "Lawina" będącej wspólną akcją funkcjonariuszy UB i NKWD.
Uroczystości odbyły się w miejscu, gdzie w 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej odkrył ludzkie szczątki, a także rzeczy osobiste podkomendnych Flamego. Podczas homilii wygłoszonej w czasie mszy polowej ksiądz Jerzy Chybicki wskazywał, że postawa partyzantów była fundamentem, na którym po latach możliwa była odbudowa wolnej Polski.

- To ci, którzy nie mieścili się w ramach systemu narzuconego. To ofiary ludzi, którzy po polsku mówili, nosili polskie mundury, ale Polski nie byli godni - powiedział.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślał z kolei, że ofiary komunistycznego terroru przez długie lata nie doczekały się należnego im szacunku.

- Przez kilkadziesiąt lat trwania systemu komunistycznego prawda o tym mordzie była ściśle strzeżoną tajemnicą państwową. Także później, w wolnej Polsce, wiedza na temat tego, co wydarzyło się tutaj bardzo wolno docierała do świadomości Polaków - wskazywał.

W uroczystościach uczestniczył także wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, który odczytał list napisany przez marszałek sejmu Elżbietę Witek, a także w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych. Polityk przekonywał, że wiedza o ofierze, jaką złożyli żołnierze wyklęci powinna trafiać do jak największej liczby osób, zwłaszcza do najmłodszego pokolenia.

- Szybko musimy nadrobić ten stracony czas, kiedy był to temat zakazany w szkołach, kiedy był to temat zakazany i bardzo często karany więzieniem. Ci ludzie zbliżyli nas do wolnej Polski. To, co osiągnęliśmy w 1989 roku to jest w dużej mierze ich zasługa - dodał.

Dodajmy, że IPN-owi udało się odnaleźć szczątki około 60 osób pomordowanych w okolicach Starego Grodkowa, majątku Scharfenberg oraz wsi Barut. Do tej pory udało się potwierdzić tożsamość 14 z nich.
Jerzy Chybicki
prof. Krzysztof Szwagrzyk
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej 2021-10-26, godz. 11:00 Raport MZ: ponad 6200 zakażeń w kraju, zmarły 93 osoby. W regionie zachorowało 81 osób Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6265 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 81 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce w związku z pandemią… » więcej 2021-10-26, godz. 11:00 Niespokojna noc i poranek na opolskich drogach. Dwa zdarzenia na DK 46 Do dwóch groźnych zdarzeń doszło w ostatnich godzinach na drogach województwa opolskiego. W nocy w Chrząstowicach, na drodze krajowej nr 46 z Opola do Ozimka… » więcej 2021-10-26, godz. 10:56 Wojewódzcy radni przyjmą apel o tarczę antykryzysową dla jednostek ochrony zdrowia? Nowy punkt na sesji sejmiku Temat służby zdrowia, choć pierwotnie nie planowany, zdominuje najprawdopodobniej 35. sesję sejmiku województwa opolskiego. Zarząd regionu wraz z dyrektorami… » więcej 2021-10-26, godz. 09:40 "To będzie koło zamachowe dla lokalnych przedsiębiorców". Violetta Porowska o inwestycjach w ramach Polskiego Ładu - To będą te inwestycje, które są najbardziej potrzebne i oczekiwane, choć niektóre nie będą widziane, ale równie ważne - tak o zadaniach planowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »