Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-18, 15:30 Autor: Grzegorz Frankowski

"Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ w ramach operacji "Lawina" [ZDJĘCIA]

Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Opolszczyzna uczciła pamięć swoich bohaterów - [fot :Grzegorz Frankowski]
Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające 75 rocznicę mordu na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu VII Śląskiego kpt. Henryka Flamego, ps."Bartek". W jednym z trzech miejsc, gdzie zamordowano partyzantów przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i rodziny pomordowanych złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom.
W ramach prowadzonej w 1946 roku na Opolszczyźnie operacji "Lawina" funkcjonariusze UB i NKWD z premedytacją zabili około 100 żołnierzy tego zgrupowania.

Obecny na uroczystościach Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski w okolicznościowym przemówieniu powiedział między innymi, że gdyby nie najwyższa ofiara ludzi pomordowanych tutaj skrytobójczo przez siepaczy spod znaku sierpa i młota, to dzisiaj nie żylibyśmy w wolnej Polsce.

- To oni podłożyli podwaliny pod to, żebyśmy mogli dzisiaj czcić wolna Polskę, żyć w wolnej Polsce. Moja obecność tutaj, ja traktuje jako właśnie spłatę im tego wielkiego długu. To im się po prostu należy, a na nas spoczywa ogromny obowiązek, żebyśmy tego typu miejsca przekazywali następnym pokoleniom. Pamięć o tych ludziach, o takich miejscach, zwłaszcza na Opolszczyźnie, jeszcze raz to powtórzę, zwłaszcza na Opolszczyźnie, nie może zaginąć.

- W tym miejscu, na terenie byłego majątku Scharfenberg zamordowano około 30 partyzantów – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Wiemy już, że tu ich zamordowano. Dzisiaj wiemy już, że tutaj były ich szczątki. Odnaleźliśmy je. Niektóre już zidentyfikowaliśmy poprzez badanie DNA, przywracając tym ludziom imiona i nazwiska. Od kilku lat spotykamy się tutaj na uroczystości z udziałem lokalnej społeczności po to, żeby powiedzieć pamiętamy o tym, co się tutaj zdarzyło.

W krótkiej uroczystości i modlitwie przed krzyżem wzięła udział duża grupa krewnych pomordowanych w tym miejscu partyzantów.

- Zginął tutaj brat naszego taty, bo tutaj jest razem ze mną siostra, przyjaciele i wiele rodzin. Jeszcze nie został wprawdzie odnaleziony, ale ogromnie wierzymy w to. Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać i upamiętniać to miejsce - powiedziała reporterowi Radia Opole Aleksandra Moroń, córka ppor. Tadeusza Przewoźnika ps. "Kuba" z oddziału "Bartka"

Główne uroczystości rozpocznie o godz. 14.00 msza święta polowa na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem.
Sławomir Kłosowski
Krzysztof Szwagrzyk
Aleksandra Moroń

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 17:00 Część uczniów w 39 opolskich szkołach uczy się zdalnie. "Sytuacja ta nie komplikuje płynności pracy szkół" W 39 szkołach na Opolszczyźnie nauka jest prowadzona w trybie hybrydowym. To oznacza, że po wykryciu pojedynczych przypadków zakażenia koronawirusem część… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Strzelce Opolskie: jeszcze w tym roku zabytkowa brama do parku odzyska dawny blask Rozpoczął się remont zabytkowej bramy wjazdowej do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. To jeden z niewielu oryginalnych elementów dawnych włości rodziny… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 Oszust i podpalacz z Głogówka stanie przed sądem Dokonywał licznych oszustw, podpalił dwa mieszkania w Głogówku. Innym razem dla rozrywki wszczął fałszywy alarm angażujący służby ratunkowe. Straty… » więcej 2021-10-26, godz. 16:00 XXVI Seminarium Śląskie. Historycy polscy i niemieccy rozmawiają o powstaniach i plebiscycie. "Temat ciągle budzi duże… W Kamieniu Śląskim rozpoczęło dzisiaj (26.10) XXVI Seminarium Śląskie. Spotkanie historyków polskich i niemieckich w tym roku poświęcone jest kwestii… » więcej 2021-10-26, godz. 15:45 Wypadek, pożar samochodu i wyciek chemikaliów. Ćwiczenia służb ratunkowych na budowanej obwodnicy Niemodlina. "Tego… Po zderzeniu trzech samochodów kilka osób zostało ciężko rannych, a z jednego z pojazdów wyciekły przewożone chemikalia. To na szczęście scenariusz ćwiczeń… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Brzeska policja szuka świadków potrącenia. Nie wiadomo, kim jest ofiara Policjanci z Brzegu apelują o pomoc w identyfikacji ofiary wypadku, do którego doszło wczoraj (25.10) chwilę po 9 rano, na skrzyżowaniu ul. Chrobrego i Piastowskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:15 "Jakie koszty poniósł urząd marszałkowski w związku z procesem z Aliną Czyżewską?". Tomasz Gabor chce wyjaśnień… Tomasz Gabor, wojewódzki radny Solidarnej Polski chce wyjaśnień dotyczących szczegółów procesu, który urząd marszałkowski w Opolu wytoczył Alinie Czyżewskiej… » więcej 2021-10-26, godz. 14:00 Podpalacz śmietników zatrzymany w Kędzierzynie-Koźlu. Grozi mu do 5 lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi 28-latkowi zatrzymanemu przez kędzierzyńską policję pod zarzutem podpalenia wiat śmietnikowych. Mężczyzna dopuścił się niszczenia… » więcej 2021-10-26, godz. 13:00 Resocjalizacja nie przyniosła efektu? Recydywista napadł na 66-latka Nawet 7,5 roku więzienia grozi 40-latkowi, który niemal tuż po wyjściu z zakładu karnego napadł na mieszkańca gminy Ozimek. » więcej 2021-10-26, godz. 11:58 Zakażenie koronawirusem w szkole podstawowej w Brzegu Zakażenie koronawirusem w PSP nr 3 przy ul. Kamiennej w Brzegu. Urząd miasta informuje, że od 26 do 29 października zostają zawieszone zajęcia stacjonarne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »