Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-14, 12:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Zdrowe dzień dobry. Gmina Ujazd współfinansuje śniadania dla przedszkolaków

Przedszkolaki już po śniadaniu [fot. A. Pospiszyl]
Przedszkolaki już po śniadaniu [fot. A. Pospiszyl]
Kanapki z warzywami, płatki lub owsianka na mleku – to właśnie jedzą na śniadanie przedszkolaki z gminy Ujazd. Na drugie śniadanie mają do wyboru owoce i warzywa. Wszystko w ramach gminnego programu „Zdrowe dzień dobry”, w ramach którego najmłodsi mają zapewnione pełnowartościowe, zdrowe posiłki.
- Jak przychodzimy do przedszkola, to najpierw się trochę bawimy a potem mamy śniadanie – mówią przedszkolaki z Ujazdu. - Mamy płatki z mlekiem i owsiankę. Marchewki, często, mamy też jabłuszka. Są kanapki z ogórkiem i parówki z ketchupem. Różne sałatki i jajka też mamy.

Codziennie w lokalnej kuchni powstaje 230 porcji dla dzieci.

- Panie zaczynają przygotowywać śniadanie o 6 rano – mówi Agnieszka Kauch, dyrektorka przedszkola. - O ósmej odbiera je firma cateringowa, która rozwozi je do placówek zamiejscowych. Nasza pani intendent dobiera zgodnie z obowiązującymi normami te wszystkie składniki, aby to śniadanie było zdrowe, pełnowartościowe. Cały czas powtarzamy dzieciom w przedszkolu że rosną, że zdrowe odżywianie ma ogromne znaczenie w ich rozwoju.

W ubiegłym roku program śniadaniowy prowadzony był pilotażowo w jednym przedszkolu. Od września objął wszystkie placówki.

- Dzieci jedzą rano to, co im przygotują rodzice – mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Często to są zdrowe rzeczy, ale często są to też pączki, gotowe produkty, lub dzieci w ogóle nie mają śniadania. Zależało nam na tym, żeby to ujednolicić, żeby wprowadzić ten zdrowy nawyk. Wprowadziliśmy również całkowitą nowość, której nie było na terenie gminy Ujazd, czyli zdrowe drugie śniadanie, czyli owoc lub warzywo sezonowe.

Koszt śniadania to 5 zł. 2 zł płacą rodzice, resztę pokrywa gmina.
Przedszkolaki
Agnieszka Kauch
Hubert Ibrom

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej 2021-10-27, godz. 15:00 W Głuchołazach pamiętają o zasługach Leona Woźnicy, uczestnika walk o niepodległość Polski Przy zaangażowaniu społecznym i dzięki samorządowym funduszom odnowiono nagrobek powstańca śląskiego w Głuchołazach. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa… » więcej 2021-10-27, godz. 14:00 Andrzej Butra skazany za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy Były wiceminister rolnictwa i radny powiatu kluczborskiego Andrzej Butra został dzisiaj (27.10) skazany za znieważenie prezydenta. Polityk po zwycięstwie Andrzeja… » więcej 2021-10-27, godz. 12:51 To już końcówka wielkiej przebudowy dróg w gminie Reńska Wieś Druga połowa tego roku w gminie Reńska Wieś upływa pod znakiem inwestycji drogowych. Budowanych czy remontowanych jest w sumie kilkanaście ulic. Większość… » więcej 2021-10-27, godz. 12:47 Nadzór wojewody miał zastrzeżenia, więc Rada Miejska w Kluczborku przyjęła kolejną uchwałę w sprawie budżetu… Trwa impas w sprawie Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Nadzór wojewody drugi raz podważył treść uchwały w tej sprawie. » więcej 2021-10-27, godz. 11:32 Zimna krew policjantów, negocjacje i szczęśliwy finał. Mężczyzna chciał skoczyć pod pociąg w Byczynie Policjanci z Byczyny zapobiegli próbie samobójczej na wiadukcie kolejowym. » więcej 2021-10-27, godz. 10:47 Czwarta fala przyspiesza: 8361 nowych zakażeń w Polsce i 119 na Opolszczyźnie. Zmarły 133 zarażone osoby [INFOGRA… 2 zgony osób zarażonych koronawirusem i 119 nowych zakażeń potwierdzono na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10) o 8361 kolejnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »