Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-11, 17:45 Autor: Daniel Klimczak

Dawne samochody, motocykle i traktory opanowały ogrody przy pałacu w Mosznej. Można zobaczyć m.in. limuzynę angielskiej królowej i... białą Wołgę [ZDJĘCIA]

Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Spotkanie Starodawnych w Mosznej [fot. Daniel Klimczak]
Około 70 zabytkowych pojazdów bierze udział w zlocie w Mosznej. Przed miejscowym pałacem można podziwiać kilkudziesięcioletnie motocykle, samochody osobowe, ciężarówki i maszyny rolnicze.
To już 3. edycja imprezy. Jak mówi jedna z jej organizatorek Renata Jakubowicz-Brozdowska ze Stowarzyszenia Starodawni w Sercu Opolszczyzny, odwiedzając zlot można przekonać się, że prezentowane tam maszyny stanowią ważny element dziedzictwa kulturowego, a ich kolekcjonowanie dostarcza nie tylko frajdy, ale może też stać się dobrą lokatą finansową.

- Głównym celem jest popularyzacja myśli motoryzacyjnej, pokazywanie motoryzacji w świetle historii, jako dziedzictwa narodowego. To są samochody, którymi się wyjeżdża jak jest piękna pogoda, żeby mieć jakąś frajdę. Jest to też bardzo fajna i alternatywna w tej chwili metoda inwestowania swoich pieniędzy - wymienia.

Obecni mogą oglądać pojazdy produkowane na całym świecie. Choć większość z nich służyła zwykłym obywatelom, to wśród nich nie brakuje również takiego, który przewoził jedną z najbardziej znanych monarchiń na świecie. Dziś należy do Huberta Grabowskiego z Krośnicy, który odkupił go od jednego z muzeów.

- W momencie, gdy to auto zostało wyprodukowane, był to jeszcze typowo angielski Daimler. To ekskluzywny model, wyprodukowano go ponad 1000 sztuk. Ten egzemplarz jeździł w pałacu królewskim w Anglii. Jakby się tam dobrze przyjrzeć, to może znalazłoby się tam jakiś włos królowej Elżbiety - dodaje właściciel.

Podziwiać można również samochody produkowane po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Jednym z nich jest Wołga pana Krzysztofa. Jak mówi kolekcjoner z Łubnian, dziś zamiast strachu, pojazdy te wzbudzają na ogół ciekawość i podziw.

- Nie da się przejechać niezauważonym. Zawsze ktoś tam pomacha, kiwnie, pośmieje się. Wołga, wbrew pozorom, jest dość zaawansowana technologicznie jak na tamte czasy. Pojemność silnika 2,5 litra, moc 110 koni, a waga to tylko 1,5 tony. Dzisiaj to już nikogo nie dziwi, ale w 1970 roku mieć 110 koni pod maską, to nie było byle co - zapewnia.

Dodajmy, że impreza potrwa do jutra. Aby wziąć w niej udział wystarczy jedynie kupić bilet uprawniający do wejścia do przypałacowego parku.
Renata Jakubowicz-Brozdowska
Hubert Grabowski
Pan Krzysztof, właściciel Wołgi

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: w kraju potwierdzono 813 infekcji, z czego 13 w regionie. Trwają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla… 13 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (24.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 813 infekcjach… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »