Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-05, 18:15 Autor: Mariusz Chałupnik

"Most grozi zapadnięciem, nawet pod ciężarem człowieka". Żelazny most w Ozimku będzie miał nową nawierzchnię

Zabytkowy most w Ozimku [fot. Mariusz Chałupnik]
Zabytkowy most w Ozimku [fot. Mariusz Chałupnik]
Zabytkowy żelazny most wiszący w Ozimku będzie ponownie remontowany. Chodzi o wymianę jego "nawierzchni", czyli drewnianej dyliny. Takie zalecenie wydał po kontroli Wojewódzki Konserwator Zabytków. Według przekazanych gminie wytycznych, te prace miały być przeprowadzone do końca lipca ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało.
- Musimy nadrobić zaległości - informuje Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka. - Przez ten czas nikt nic nie zrobił. Służby w gminie czekały. Myśmy za tę sprawę wzięli się w czerwcu ubiegłego roku. Nawiązaliśmy kontakt z wojewódzkim konserwatorem, aby ten prolongował nam termin tych prac. Wiedzieliśmy, że w budżecie na 2020 rok nie mamy pieniędzy do przeprowadzania remontu. Konserwator na szczęście wyraził zgodę.

Dylina była remontowana 10 lat temu. Mirosław Wieszołek uważa, że popełniono wówczas błąd w sztuce.

- Podczas kontroli konserwatora wszystkie elementy konstrukcyjne zostały ocenione bardzo wysoko. Natomiast bardzo złą notę otrzymała właśnie dylina - zaznacza burmistrz Ozimka. - Wtedy urząd zdecydował o posadowieniu tam drewnianej, sosnowej dyliny. Niestety ona przez ostatnie 10 lat stała się bardzo mocno zdegradowana. W tym momencie stwierdzono bardzo duży rozwój procesów gnilnych drewna, próchnicę, liczne spękania podłużne. Most na tym etapie i dlatego zajął się prawą konserwator, grozi zapadnięciem. Nawet pod ciężarem człowieka.

Remont będzie kosztował około 250 tysięcy złotych i w całości zostanie pokryty z budżetu gminy. Prace mają zakończyć się w sierpniu przyszłego roku. Co ważne most nie zostanie całkowicie wyłączony z użytku. Nadal będą mogli korzystać z niego piesi.

Dodajmy, że most w Ozimku powstał w 1827 roku i jest najstarszym tego typu obiektem w Europie. W 2017 roku został wpisany na listę Pomników Historii.
Mirosław Wieszołek
Mirosław Wieszołek

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 13:33 W weekend pojawią się nowe, ale tymczasowe utrudnienia na autostradzie A4 Drogowcy pojawią się w weekend (25-26.09) na autostradzie A4 w okolicach węzła Opole Zachód. W planie jest usunięcie oraz montaż bramownicy, na której… » więcej 2021-09-24, godz. 13:32 Przez dwa dni młodzi ludzie będą dyskutować na temat zdrowia psychicznego. Trwa III Opolski Kongres Młodzieży Ruszył III Opolski Kongres Młodzieży. W tym roku uczestnicy skupiać się będą głównie nad problemem zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników… » więcej 2021-09-24, godz. 12:00 Gąsiorowice zapraszają na charytatywny piknik dla Oliwki W niedzielę (25.09) w Gąsiorowicach na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się charytatywny festyn „Gąski dla Oliwki”. Organizatorzy przygotowali… » więcej 2021-09-24, godz. 10:57 Raport MZ: 813 nowych zakażeń koronawirusem w kraju, w tym 13 na Opolszczyźnie W Polsce zmarło 14 chorych z COVID-19, w tym 12 osób miało też inne schorzenia. Najwięcej nowych infekcji rozpoznano w województwie lubelskim (132), najmniej… » więcej 2021-09-24, godz. 10:30 Nowoczesny wideogastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Nowoczesny gastroskop trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Urządzenie podarowane przez firmę Weegree uzupełniło wyposażenie szpitalnej… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Niedzielna msza będzie okazją do zaszczepienia się w czterech parafiach Brzegu i powiatu namysłowskiego Cztery parafie z Brzegu i powiatu namysłowskiego zorganizują w najbliższą niedzielę (26.09) akcję szczepień przeciw koronawirusowi. » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Wrota największej śluzy w Polsce powstają w Krapkowicach. "Wymiary są olbrzymie" [ZDJĘCIA] W krapkowickim POM-ie powstają wielkogabarytowe elementy wrót oraz mosty, które będą tworzyć śluzę na przekopie Mierzei Wiślanej. Nad Bałtykiem rozpoczął… » więcej 2021-09-24, godz. 07:45 Uwaga na kolejną metodę oszustw! Tym razem na... SMS informujący o nałożeniu kwarantanny Przed takimi fałszywymi SMS-ami ostrzega Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, bo to fałszywki i próba wyłudzenia danych. » więcej 2021-09-23, godz. 21:20 Kędzierzyn-Koźle: chcesz dostać mieszkanie komunalne? Wyremontuj je Ruszył projekt „Mieszkanie do remontu-urządź się po swojemu” w Kędzierzynie-Koźlu. Są to przestronne i wolne powierzchnie, które tylko czekają na… » więcej 2021-09-23, godz. 20:10 Raport dnia: prawie tysiąc zakażeń koronawirusem w kraju, rusza rejestracja na szczepienie trzecią dawką [INFOGRA… 20 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (23.09) o 974 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »