Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-01, 19:36 Autor: Katarzyna Doros

"Na początku wszyscy byli pełni entuzjazmu do walki". Opolszczyzna upamiętniła 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Opolu
W Opolu upamiętniono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na osiedlu Armii Krajowej rozpoczęła msza święta w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu. O godzinie 17:00 w godzinę W zawyły syreny, nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej. W obchodach wzięli udział kombatanci, harcerze, politycy i samorządowcy, którzy złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.
- Na początku wszyscy byli pełni entuzjazmu do walki, z czasem to jednak gasło, bo nikt do nas nie wyciągnął ręki z pomocą - mówi Helena Kamerska ps."Halina", uczestniczka Powstania Warszawskiego. - To dla mnie był dzień, w którym wyszłam na spacer ze swoim chłopakiem i w tym czasie dowiedziałam się na ulicy, że wybuchło powstanie. On mnie odprowadził do domu, prosił mnie, żebym nie wychodziła, bo on mnie potem odszuka. Dla mnie to powstanie było tragedią. Doszli do mnie wojskowi i zapytali się czy ugotuję obiad dla wojska. Miałam wtedy 19 lat. Kobiety miały ciężkie życie, bo były łączniczkami, sanitariuszkami, które musiały się opiekować rannymi.

- To bardzo ważna rocznica w historii nie tylko Warszawy. Cieszy fakt, że w obchodach w Opolu i miastach powiatowych uczestniczy coraz więcej osób - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ważne, że mieszkańcy województwa opolskiego pamiętają o swoich bohaterach. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby tych ludzi jak najbardziej doceniać, zrobili wielką rzecz dla niepodległości naszego państwa. I czasy komunistyczne, i pokomunistyczne nie niosły za sobą uznania dla ich postawy. Wręcz odwrotnie, musieli się obawiać tego, że walczyli w Powstaniu Warszawskim. To były czasy haniebne, na szczęście słusznie minione.

Andrzej Chmiel z Opola na uroczystości rocznicowe przyszedł z najmłodszą wnuczką Melanią. - Jestem tu, żeby przypomnieć i wskazać bohaterstwo naszych przodków - mówi.
- Bo ten zryw był wśród młodych największy. Poznałem Warszawiaków, ich mentalność, ich typowe przywiązanie wartości do Polski, do Polaków i do tej ojczyzny.

- Nasz naród ucierpiał i trzeba o tym pamiętać. Jestem patriotką, kocham swój kraj i dlatego tu jestem - dodaje mieszkanka Opola.

- Był to bardzo ważny dzień dla Polaków zwłaszcza z naszej perspektywy czyli harcerzy i harcerek - mówi Karolina z 9. Opolskiej Drużyny Wędrowniczek "Jutrzenka".

- Ważne, by pamiętać nie ważne, gdzie się znajdujesz i w jakim mieście. Jesteśmy od Warszawy bardzo daleko, ale zawsze pamiętamy - dodaje Kasia, harcerka z Wilna.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. Po stronie polskiej zginęło około 16 tysięcy żołnierzy oraz od 150 do 200 tysięcy cywilów.
Helena Kamerska ps."Halina"
Sławomir Kłosowski
mieszkańcy i harcerki

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: w kraju potwierdzono 813 infekcji, z czego 13 w regionie. Trwają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla… 13 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (24.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 813 infekcjach… » więcej 2021-09-24, godz. 21:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej 2021-09-24, godz. 16:00 Ostrzeżenia związane ze stanem powietrza. Przekroczenia dopuszczalnych poziomów spodziewane do końca roku Nie trzeba było długo czekać, aż początek sezonu grzewczego przełoży się to na jakość powietrza. Dzisiaj (24.09) dotarły ostrzeżenia z Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »