Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-31, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku XIX wieku

Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na wodach jeziora odtwarzają oni przebieg walk toczonych na początku XIX wieku.
Część prezentowanych scen to próba odtworzenia w mniejszej skali rzeczywistych dawnych dziejów miasta. Komendant Fortu nr 2 w Nysie Krzysztof Herman wskazuje, że taka żywa lekcja historii to wieloletnia nyska tradycja.

- Mieliśmy przemarsz przez ulice Nysy, paradę żołnierzy, później zrobiliśmy manewry wojskowe w nowo otwartej suchej fosie obwałowań wysokich w Nysie. O 20:30 zaczynamy bitwę o Nysę, taką rekonstrukcję z 1807 roku - tłumaczy.

Coś dla siebie mogli znaleźć także miłośnicy historii o korsarzach. Na wodach Jeziora Nyskiego stoczono pozorowaną bitwę pomiędzy nimi a uczestnikami powstania na Haiti. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Legionów Polskich Mazurka Dąbrowskiego Marek Szczerski wyjaśnia, że to historia stosunkowo słabo znana w naszym kraju

- Dzisiaj opowiadamy historię Polski zakrytą, ale prawdziwą. Opowiadamy o Polakach, którzy służyli we Włoszech i po zakończeniu wojny austriacko-francuskiej stali się tam jak gdyby, niepotrzebni i Napoleon wysłał ich na Santo Domingo. I to jest historia o tym, jak Polacy zostali piratami z Karaibów - dodaje.

Udział w tej rekonstrukcji wzięło około 50 pozorantów.

- Odgrywane tego typu scen wymaga od nas stałego poszerzania wiedzy - mówi Izabela Andrzejewska, która w inscenizacji bitwy o Nysę wciela się w postać francuskiej wiwandiery. Jak zauważa, najlepszym jej źródłem są dawne dokumenty i obrazy.

- Jest całkiem sporo ikonografii dotyczącej tych czasów. Poza tym zachowało się sporo dokumentacji źródłowej, ponieważ we Francji bardzo mocno regulowano prawnie życie markietanek; pojawiało się wiele ustaw dekretów dotyczących stricte tylko kobiet w armii - powiedziała.

Dodajmy, że imprezie towarzyszy piknik na forcie numer II, w czasie którego można zapoznać się także między innymi z wyposażeniem współczesnej armii polskiej.
Krzysztof Herman
Marek Szczerski
Izabela Andrzejewska

Wiadomości z regionu

2024-03-18, godz. 21:36 Na początek Nysa! Ruszyły debaty przedwyborcze w Radiu Opole [ZDJĘCIA, FILM] Jakie mają pomysły na odkorkowanie miasta, a jakie na walkę z depopulacją? Pięcioro kandydatów na stanowisko burmistrza Nysy stanęło w szranki w pierwszej… » więcej 2024-03-18, godz. 20:00 Pomoc była, jest i będzie. PCK w Opolu bez przerwy wspiera uchodźców z Ukrainy [ZDJĘCIA] Ponad 430 uchodźców z Ukrainy przez ostatnie dwa lata codziennie otrzymywało pomoc ze strony opolskiego oddziału PCK. Dziś (18.03) jedna z największych organizacji… » więcej 2024-03-18, godz. 19:32 Zmarł Mirosław Stankiewicz. Był wicewojewodą oraz przez lata rządził w gminie Niemodlin W wieku 67 lat zmarł Mirosław Stankiewicz, były wicewojewoda opolski oraz wieloletni burmistrz Niemodlina. » więcej 2024-03-18, godz. 19:00 Skarbnicy apelują do rządu o zwiększenie dochodów jednostek samorządowych Larysę Zamorską z Prudnika doceniono podczas VI Krajowego Kongresu Skarbników Samorządowych. W warszawskim spotkaniu zorganizowany przez Fundację Rozwoju… » więcej 2024-03-18, godz. 17:49 Minęło 79 lat. Upamiętnienie wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf [ZDJĘCIA, FILM] 79 lat minęło od wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach. Za nami uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1945 roku. Udział w nich wzięli członkowie… » więcej 2024-03-18, godz. 17:46 Są plany na trzy parki kieszonkowe w Opolu. "Ma być dużo zieleni" [ZDJĘCIA] Park kieszonkowy w miejscu dawnego targowiska, a także przy ul. Szpitalnej i Ozimskiej. Ubiegający się o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przedstawił… » więcej 2024-03-18, godz. 17:00 Błędy były, są też kandydaci "bezkonkurencyjnych". Zaglądamy na listy wyborcze W najbliższych wyborach samorządowych nie zagłosujemy na kandydatów z Komitetu Wyborczego Wyborców 'Bezpłatna komunikacja miejska w Opolu'. Powód? Podpisy… » więcej 2024-03-18, godz. 15:36 Lewica stawia na rozwój regionu i proponuje budowę fabryki farmaceutycznej Budowa fabryki leków i substancji czynnych na terenie województwa opolskiego - to jeden z pomysłów rozwoju regionu zaprezentowany przez Jerzego Przystajkę… » więcej 2024-03-18, godz. 15:32 Policyjna akcja na autostradzie A4. "To jedna z bardziej niebezpiecznych tras" Ponad 60 zdarzeń niebezpiecznych odnotowano na opolskim odcinku A4 od początku tego roku. Trasa, przebiegająca w pełni przez 5 województw jest uznawana za… » więcej 2024-03-18, godz. 15:31 Plany są, ale co z pieniędzmi. Polityczne deklaracje w temacie obwodnicy południowej Opola Wiosna przyszłego roku to możliwy termin rozpoczęcia prac przy budowie obwodnicy południowej Opola, która ma połączyć ulicę Niemodlińską z Popiełuszki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »